Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −33%
Crocs Classic Unisex
CHF39.90was
59.55 - −33%
Women's Performance Warm Thermal Top
CHF39.90was
59.55 - −33%
Trail 3 Black LED Ceiling Light
CHF39.90was
59.55 - −33%
Trail 3 White LED Ceiling Light
CHF39.90was
59.55 - −33%
Biotulin Supreme Skin Gel 15 ml
CHF39.90was
59.55CHF 266.00/100 ml
- Deal
- Deal
Mens boxer shorts, pack of 3
CHF39.95
- Deal
- Deal
Stanley Men's Softshell Jacket
CHF39.95
- Deal
Popsicle LED Wall Light
CHF49.90
- −33%
Puma women's Carina 3.0 Aqua Metallics sneakers
CHF49.95was
74.55 - −33%
Jean Paul Gaultier Le Male Men's Fragrance Set, 2 Pieces
CHF59.90was
89.40 - Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
Relife Men's Sneakers
CHF59.95
- Deal
Fjällräven Kanken Mini Backpack
CHF59.95
- Deal
Chocolate Greedy Unisex Eau de Parfum
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
Guerlain La Petite Robe Noire Eau de Parfum 50 ml
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
Montale Vanille Absolu Eau de Parfum 100 ml
CHF69.90
CHF 699.00/l
- −33%
Nike Men's Running Trousers Stride Dri-Fit
CHF69.95was
104.40 - Deal
Daily Disposable 90 Lenses
CHF76.50
- −33%
Acqua di Parma Blu Mediterraneo Mirto di Panarea Fragrance Set, 3-piece
CHF79.90was
119.25 - −33%
Aqua di Parma Blu Mediterraneo Arancia di Capri Fragrance Set, 3-piece
CHF79.90was
119.25 - Deal
- Deal
Montale Intense Café Eau de Parfum 100 ml
CHF89.90
CHF 899.00/l
- Deal
Montale Roses Musk Eau de Parfum 100 ml
CHF89.90
CHF 899.00/l
- −33%Vegan
Toko Jet Liquid warm/yellow 70 ml
CHF89.95was
134.25 - Deal
Estée Lauder Revitalizing Supreme+ Face Cream 50ml
CHF96.90
CHF 193.80/100 ml
- Deal
Airfryer HD9252/91
CHF99.00
- Deal
Bordeaux Château Pontet-Canet 75 cl
CHF99.00
CHF 132.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Dual-basket airfryer, 11 litres
CHF99.00
- Deal
- −33%
Estée Lauder Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex 50ml
CHF99.90was
149.10CHF 199.80/100 ml
- −33%
Gorley Pendant Light, 4-Light
CHF99.90was
149.10 - Deal
Nike Men's Sneakers Air Max Moto
CHF99.95
- Deal
- Deal
Giardini di Toscana Blu Indaco Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF109.00
CHF 1'090.00/l
- Deal
Giardini di Toscana Borabora Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF109.00
CHF 1'090.00/l
- Deal
Giardini di Toscana Celeste Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF109.00
CHF 1'090.00/l
- Deal
Icepeak Men's Winter Jacket Albers
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
Philips 3000 Series spot cleaner
CHF179.00
- Deal
- Deal
Mammut Barryvox S Package
CHF419.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Völkl Shine SC
CHF599.00
- Deal
- Deal
Samsung Wäschetrockner DV5000 8 kg
CHF699.00
- Deal
Samsung Wäschetrockner DV5000 9kg
CHF759.00
- Deal
Samsung Food Center RS5000 FC, 640 liters
CHF1'399.00
- Deal
Movie boxspring bed with TV lift
CHF1'999.00
- Deal
Sonnenkönig Kreta outdoor hot tub, black
CHF4'639.00
- Deal
Sonnenkönig Kreta outdoor hot tub, white
CHF4'639.00
- No imageDeal
- No image−33%
Rug Art cream
CHF39.90was
59.55 - No imageDeal
- No imageDeal
- No imageDeal
Stanley men's softshell jacket
CHF39.95
- No imageDeal
- No imageDeal
- No imageDeal
Leni Light Bamboo Fibre Duvet
CHF199.00
- −33%
Tuc Cracker Original 6x100g
CHF6.50was
9.70CHF 10.83/kg
- Deal
Christina Aguilera Signature Body Spray 236 ml
CHF7.90
CHF 33.47/l
- Deal
Christina Aguilera by Night Body Spray 236 ml
CHF7.90
CHF 33.47/l
- −33%
Lissi beige fabric armchair
CHF99.90was
149.00 - −33%
Lissi green fabric armchair
CHF99.90was
149.00 - −33%
Eiger Grey Mesh Office Chair
CHF99.90was
149.00 - −33%
Betty 2 Vanity Unit White Oak Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Betty 2 Vanity Unit Anthracite-White Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Betty 2 Vanity Unit White Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Loop Vanity Unit Concrete Look Glossy White 60 x 57 x 31 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Loop Vanity Unit Artisan Oak Glossy White 60 x 57 x 31 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Loop Vanity Unit Glossy White 60 x 57 x 31 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Loop Vanity Unit Grey Decor 60 x 57 x 31 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Griti cream fabric upholstered swivel chair
CHF99.90was
149.00 - −33%
Lukas Beige Faux-Leather/Fabric Upholstered Chair, Solid Oak Frame
CHF99.90was
149.00 - −33%
Lukas Gray Faux-Leather/Fabric Upholstered Chair, Solid Oak Frame
CHF99.90was
149.00 - −33%
Islay Oak Shoe Cabinet, 46 x 185 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Islay Kashmere Shoe Cabinet, 46 x 185 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Islay White Shoe Cabinet, 46 x 185 cm
CHF99.90was
149.00 - −33%
Queen Comfort Airbed
CHF79.90was
119.00 - −33%
Laura coffee table, sintered stone Travertine, Ø 80 x 43 cm
CHF79.90was
119.00 - −33%
Wade TV Unit Wild Oak Decor 120 x 46 x 33 cm
CHF79.90was
119.00 - −33%Vegan
Sherpa Women's Gilet Kora superlight
CHF79.95was
119.00 - −33%
Sherpa Damen-Winterschuh Tila
CHF79.95was
119.00 - −33%
Sherpa Damen-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00 - −33%Vegan
Sherpa Men's Gilet Kora superlight
CHF79.95was
119.00 - −33%
Sherpa Herren-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00 - −33%
Pantene Pro-V Anti-Dandruff Shampoo 2x500ml
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Pantene Pro-V Smooth & Sleek Shampoo 1l
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Pantene Pro-V Repair & Care Shampoo 1l
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Pantene Pro-V Repair & Care Shampoo 2x500ml
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
