Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −33%
Pantene Pro-V Pure Volume Shampoo 1l
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Pantene Pro-V Pure Volume Shampoo 2x500ml
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Pantene Moisture Boost Shampoo with Pump 1l
CHF9.95was
14.80CHF 9.95/l
- −33%
Gisele coffee table, travertine / cashmere, 120 x 39 x 80 cm
CHF269.00was
399.00 - −33%
Gisele Coffee Table Ceramic Plate 120 x 40 x 80 cm
CHF269.00was
399.00 - −33%
Gisele Coffee Table with White Ceramic Top, 120 x 40 x 80 cm
CHF269.00was
399.00 - −32%
Zile California Filled fruit sweets 1kg
CHF5.95was
8.80 - −32%
Perenzo
CHF24.95was
36.90CHF 33.27/l
- −32%
Grassl Cuvée Nepomuk
CHF19.95was
29.50CHF 26.60/l
- −32%
Sherpa Men's Karnali Mountain Shoes
CHF189.00was
279.00 - −32%
Swiffer Scented Duster Refill, 23 Pieces
CHF12.95was
19.10 - −32%
Wella EIMI Dynamic Fix Hairspray
CHF16.90was
24.90CHF 33.80/l
- −32%
EIMI Mistify Me Light Hairspray 500 ml
CHF16.90was
24.90CHF 33.80/l
- −32%
Wella EIMI Super Set Hairspray
CHF16.90was
24.90CHF 33.80/l
- −32%
Wella EIMI Absolute Set XL hairspray 500 ml
CHF16.90was
24.90CHF 33.80/l
- −32%
Wella EIMI Mistify Me Strong hairspray 500 ml
CHF16.90was
24.90CHF 33.80/l
- −32%
Sardinia Black Artisan Melamine Hallway Wardrobe 70.5 x 194.5 x 35 cm
CHF169.00was
249.00 - −32%
Alix Headboard for 120/140/160 cm Beds with Bedside Tables
CHF169.00was
249.00 - −32%
Luins white wine
CHF6.45was
9.50CHF 8.60/l
- −32%
Durgol Descaler Forte 2x1l
CHF13.45was
19.80 - DealVegan
Paprika crisps
CHF1.95
CHF 11.82/kg
- DealVegan
Pringles Original 165g
CHF1.95
CHF 11.82/kg
- Deal
Pringles Sour Cream & Onion 165g
CHF1.95
CHF 11.82/kg
- −32%
Robusta Comfort Shine mattress
CHF339.00was
499.00 - Deal
Freeze Strong Hold Hairspray
CHF14.95
CHF 29.90/l
- Deal
Anua Niacinamide Peach 70% Serum 30 ml
CHF16.95
CHF 56.50/100 ml
- Deal
Nivea Q10 Expert Dual Action Serum 30ml
CHF16.95
CHF 56.50/100 ml
- Deal
Homme Shaving Foam
CHF22.90
CHF 114.50/l
- Deal
Toko All-in-one universal 120 g
CHF12.90
- Deal
- Deal
- Deal
- −32%
Nike Women's Team Club 20 Shorts
CHF34.95was
51.40 - −32%
Nike men's Park 20 rain jacket
CHF34.95was
51.40 - −32%
Nike Men's Shorts Team Club 20
CHF34.95was
51.40 - Deal
Women's Sam Sneakers
CHF39.90
- Deal
Ellesse Men's Sneakers Sem
CHF39.90
- Deal
Signature Eau de Parfum
CHF39.90
- −32%
Vita 6 Monthly Lenses
CHF39.95was
58.75 - Deal
Estée Lauder Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex 15ml
CHF63.90
CHF 426.00/100 ml
- Deal
Un Jardin sur la Lagune Eau de Toilette
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
- Deal
Icepeak Bagheria Coat, Women
CHF129.00
- Deal
Nike men's trainers Pegasus Gore-Tex
CHF129.00
- Deal
Icepeak Men's Fircrest Ski Jacket
CHF149.00
- Deal
- Deal
- Deal
Gymform Vibromax Pro vibration plate
CHF169.00
- Deal
Icepeak Women's Fayette Ski Jacket
CHF169.00
- Deal
Master M20 food slicer
CHF299.00
- Deal
- −32%
Head e-Super Joy SW SLR Women's Ski Set with SLR 11 GW included
CHF549.00was
807.35 - Deal
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
Völkl Racetiger SL
CHF779.00
- Deal
- Deal
Rock Machine eRokk B90 electric city bike
CHF2'699.00
- No image−32%
Nike Men's Team Club 20 Shorts
CHF34.95was
51.40 - Deal
Kambly Chocolat biscuit case 400 g
CHF11.95
CHF 29.87/kg
- −32%
Biodance Collagen Gel Toner Pads 60 pieces
CHF16.90was
24.85 - −32%Vegan
Toko Nylon Base Brush
CHF16.90was
24.85 - −32%
Roborock Q7TF+ Robot Vacuum, Black
CHF149.00was
219.00 - −32%
Sherpa Men's Rara Mountain Shoes
CHF149.00was
219.00 - −32%
Wella EIMI Natural Volume Mousse
CHF16.95was
24.90CHF 33.90/l
- −32%Vegan
Gran Reserva 75 cl
CHF16.95was
24.90CHF 22.60/l
- −32%
Riserva DOC
CHF16.95was
24.90CHF 22.60/l
- −32%
Kiani corner sofa, grey fabric, right ottoman
CHF1'499.00was
2'199.00 - −32%
Kiani corner sofa, grey fabric, left ottoman
CHF1'499.00was
2'199.00 - −32%Vegan
Gran Pavesi Le Sfoglie classic 2x180g
CHF3.75was
5.50CHF 10.42/kg
- −32%
El Viejo Toro DO
CHF29.95was
43.90CHF 39.93/l
- −32%
Pina coffee table, X-leg, wild oak MDF
CHF129.00was
189.00 - −32%
Pina coffee table, X-leg, grey MDF
CHF129.00was
189.00 - −32%
Veet Cold Wax Strips Bikini & Underarms 2x16
CHF14.95was
21.90 - −32%
Melfi Brown Microfibre Corner Sofa, Recamiere on the Left
CHF1'299.00was
1'899.00 - −32%
Melfi Brown Microfibre Corner Sofa, Recamiere on the Right
CHF1'299.00was
1'899.00 - −32%
Listerine Advanced White Mild Mouthwash 2x500ml
CHF8.90was
13.00CHF 8.90/l
- −32%
Listerine Naturals Mouthwash 2x500ml
CHF8.90was
13.00CHF 8.90/l
- −32%
Listerine Total Care Gum Protection Mouthwash 2x500ml
CHF8.90was
13.00CHF 8.90/l
- −32%
Listerine Total Care Tartar Protection Mouthwash 2x500ml
CHF8.90was
13.00CHF 8.90/l
- −32%
Total Care Extra Mild Mouthwash 2 x 500 ml
CHF8.90was
13.00CHF 8.90/l
- −32%
Dreame Food Waste Disposer SF25-WIFI
CHF239.00was
349.00 - −31%
Nivea Waterproof Eye Make-up Remover 2x125ml
CHF7.95was
11.60CHF 31.80/l
- −31%
Oreo Beetle storage bed in grey/black fabric, 90 x 200 cm
CHF479.00was
699.00 - −31%
Lukas Beige Faux-Leather/Fabric Armchair, Black Four-Leg Metal Frame
CHF109.00was
159.00 - −31%
Lukas Gray Faux-Leather/Fabric Armchair, Black Four-Leg Metal Frame
CHF109.00was
159.00 - −31%
Stylesign Extra Strong Hairspray 500 ml
CHF15.95was
23.25CHF 31.90/l
- −31%
Stylesign Strong Hairspray 500 ml
CHF15.95was
23.25CHF 31.90/l
- −31%
Stylesign Working Hairspray 500 ml
CHF15.95was
23.25CHF 31.90/l
- −31%
Puerta Cream Rug 80 x 150 cm
CHF19.90was
29.00 - −31%
Puerta Grey Rug 80 x 150 cm
CHF19.90was
29.00 - −31%
Bordeaux Château Malbec 75 cl
CHF10.95was
15.95CHF 14.60/l
- −31%
Oreo Beetle storage bed in grey/black fabric, 120 x 200 cm
CHF549.00was
799.00 - −31%
Shark box-spring storage bed in chocolate fabric, 180 x 200 cm
CHF1'099.00was
1'599.00 - −31%
Nivea Creme 400ml
CHF4.95was
7.20CHF 12.38/l
- −31%
Elmex Cavity Protection Mouthwash 2x400ml
CHF8.95was
13.00CHF 11.19/l
- −31%
Elmex Sensitive Mouthwash 2x400ml
CHF8.95was
13.00CHF 11.19/l
- −31%
Oreo Beetle storage bed in grey/black fabric, 140 x 200 cm
CHF619.00was
899.00
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
