Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −31%
Johannisberg Valais AOC
CHF10.95was
15.90CHF 14.60/l
- −31%
Krispel Welschriesling Styria 75 cl
CHF10.95was
15.90CHF 14.60/l
- −31%
La Gabacha Sauvignon Blanc
CHF10.95was
15.90CHF 14.60/l
- −31%
Elmex Children's Toothpaste 2x75ml
CHF6.75was
9.80CHF 45.00/l
- −31%
Elmex Junior Toothpaste 6-12 Years 2 x 75 ml
CHF6.75was
9.80CHF 45.00/l
- −31%
Elmex Cavity Protection Toothpaste 2x75ml
CHF6.75was
9.80CHF 45.00/l
- −31%Vegan
Elmex Anti-Caries White Toothpaste 2 x 75 ml
CHF6.75was
9.80CHF 45.00/l
- −31%
Elmex Sensitive Toothpaste 2x75ml
CHF6.75was
9.80CHF 45.00/l
- −31%
Desk Hasselt white/oak decor with container 140 x 74 x 61 cm
CHF399.00was
579.00 - −31%
Chalet Chenille Boxspring Bed 180 x 200 cm
CHF999.00was
1'449.00 - −31%
Shark box-spring storage bed in chocolate fabric, 160 x 200 cm
CHF999.00was
1'449.00 - DealVegan
Somersby Apple Cider 330ml
CHF1.60
CHF 4.85/l
- DealVegan
Somersby Blueberry Cider 330ml
CHF1.60
CHF 4.85/l
- Deal
Somersby Raspberry & Lime 33 cl
CHF1.60
CHF 4.85/l
- Deal
Nivea Men Pearl & Beauty roll-on deodorant 2x50ml
CHF4.40
CHF 44.00/l
- −31%
Cold-foam mattress topper with climate band 160 x 200 cm
CHF289.00was
419.00 - −31%
Cold-foam mattress topper with climate band 180 x 200 cm
CHF289.00was
419.00 - −31%
Desperados Original 6x330ml
CHF7.45was
10.80CHF 3.76/l
- Deal
Elizabeth Arden Green Tea body spray 236ml
CHF8.50
CHF 36.02/l
- −31%
Roma shower gel Men
CHF9.90was
14.35CHF 49.50/l
- −31%
Wernli Willisauer Ringli Original 1kg
CHF9.90was
14.35CHF 9.90/kg
- Deal
- Deal
La Atalaya del Camino
CHF16.95
CHF 22.60/l
- Deal
- Deal
Gliss Total Repair Mask 400ml
CHF6.50
CHF 16.25/l
- Deal
Gliss Oil Nutritive 4-in-1 Bonding Hair Mask 400ml
CHF6.50
CHF 16.25/l
- −31%
Toko Edge Grinding Rubber
CHF6.90was
10.00 - Deal
Robby Table Lamp
CHF19.90
- Deal
Volpolo Bolgheri Rosso DOC
CHF21.95
CHF 29.27/l
- Deal
All-In-One Wipe & Brush 250 ml
CHF23.95
- Deal
Iron and Vitamins Tonic
CHF32.90
CHF 65.80/l
- −31%
Under Armour Men's Jogging Pants Rival Fleece
CHF39.95was
57.90 - Deal
LED fairy lights Flashy 800
CHF49.95
- Deal
- Deal
Lancôme Trésor La Nuit Vanille Noire Eau de Parfum 30ml
CHF59.90
CHF 199.67/100 ml
- Deal
Children's J2 Ski Boots
CHF89.00
- Deal
- Deal
Swiss Dream 1-Kammerkissen
CHF89.00
- Deal
Toko Ski Vise Nordic
CHF89.00
- Deal
- Deal
Uvex Stride Visor bicycle helmet
CHF109.00
- Deal
Tom Ford Oud Wood Eau de Parfum 30 ml
CHF119.00
CHF 396.67/100 ml
- DealVegan
- Deal
Gorley Arc Floor Lamp, Black
CHF149.00
- Deal
- Deal
Samsung Mikrowelle mit Grill MW3500
CHF199.00
- Deal
- Deal
AM220R universal food slicer
CHF299.00
- Deal
- Deal
- −31%
Billerbeck Caro Light Basic 90 down duvet
CHF549.00was
795.65 - Deal
Samsung Waschmaschine WW5000 9 kg
CHF649.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Weber Home Vacuum Packaging Machine 400
CHF1'199.00
- No imageDealVegan
Coma Cord beige box spring bed
CHF999.00
- No imageDeal
- Deal
Innisfree Green Tea Cleansing Foam 150 ml
CHF14.90
CHF 99.33/l
- Deal
Cumaro Rosso Riserva 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
- Deal
Senes Riserva Cannonau di Sardegna 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Turaia Bolgheri Rosso DOC red wine
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
- −31%
Elena Walch Gewurztraminer
CHF19.95was
28.90CHF 26.60/l
- −31%
Arrivo beige fabric box-spring bed 180 x 200 cm, without topper
CHF1'449.00was
2'099.00 - −31%
Arrivo gray fabric box-spring bed 180 x 200 cm, without topper
CHF1'449.00was
2'099.00 - −31%
Arrivo moss fabric box-spring bed 180 x 200 cm, without topper
CHF1'449.00was
2'099.00 - DealVegan
Gran Pavesi Le Sfoglie corn crackers 2x150g
CHF3.75
CHF 12.50/kg
- Deal
- −31%
Drifter corner sofa in dark brown microfiber with electric seat depth adjustment
CHF1'899.00was
2'749.00 - −31%
Drifter corner sofa in light gray microfiber with electric seat depth adjustment
CHF1'899.00was
2'749.00 - −31%
Drifter corner sofa in black microfiber with electric seat depth adjustment
CHF1'899.00was
2'749.00 - −31%
Bravo bed with 2 bedside tables, Maubella Oak decor, 180 x 200 cm
CHF449.00was
649.00 - −31%
Elenia Mattress Bergün TFK
CHF449.00was
649.00 - −31%
Sherpa Siddha 32 hiking backpack
CHF89.90was
129.90 - −31%
Downtown box spring bed, New York light grey fabric
CHF899.00was
1'299.00 - −31%
Downtown box spring bed, ivory beige rib fabric
CHF899.00was
1'299.00 - −31%
Downtown box spring bed, black velvet fabric
CHF899.00was
1'299.00 - −31%
Shark box-spring storage bed in chocolate fabric, 140 x 200 cm
CHF899.00was
1'299.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Petrol Fabric, Ottoman on the Left
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Petrol Fabric, Ottoman on the Right
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Black Fabric, Ottoman on the Left
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Black Fabric, Ottoman on the Right
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Silver Fabric, Ottoman on the Left
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Jamba Corner Sofa in Silver Fabric, Ottoman on the Right
CHF1'799.00was
2'599.00 - −31%
Queen Max boxspring bed, chenille fabric, 180 x 200 cm, with storage
CHF1'699.00was
2'449.00 - −31%
Landwood Cot with Slatted Base
CHF159.00was
229.00 - −31%
Arne Coffee Table in black ceramic look 105 x 45 x 69 cm
CHF159.00was
229.00 - −31%
Listerine Mouthwash Coolmint 2x500ml
CHF7.50was
10.80CHF 7.50/l
- −31%
Listerine Mouthwash Coolmint Mild Duo 2x500ml
CHF7.50was
10.80CHF 7.50/l
- −31%
Listerine Fresh Mint Mouthwash 2x500ml
CHF7.50was
10.80CHF 7.50/l
- −31%
Anne upholstered chair in brown-grey fabric
CHF79.90was
115.00 - −31%
Anne upholstered chair in graphite fabric
CHF79.90was
115.00 - −30%
Rob Solid Wild Oak Table, Natural Finish, Diameter 120 x 75 cm
CHF479.00was
689.00 - −30%
Rob Solid Wild Oak Table, Smoked Finish, Diameter 120 x 75 cm
CHF479.00was
689.00 - −30%
Queen boxspring bed, chenille fabric, 180 x 200 cm, with storage
CHF1'599.00was
2'299.00 - −30%
Gillette Classic Sensitive Skin Shaving Gel 2x200ml
CHF5.50was
7.90CHF 13.75/l
- −30%
Nivea Sensitive Shaving Gel 2x200ml
CHF5.50was
7.90CHF 13.75/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
