Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −30%
Rexona Aero Shower Fresh deodorant spray 2 x 200 ml
CHF5.50was
7.90CHF 13.75/l
- −30%
Rexona Bright Bouquet deodorant spray 2x150ml
CHF5.50was
7.90CHF 18.33/l
- −30%
Rexona Cobalt for Men deodorant spray 2x200ml
CHF5.50was
7.90CHF 13.75/l
- −30%
Rexona Invisible Men Deodorant Spray 2x150ml
CHF5.50was
7.90CHF 18.33/l
- −30%
Rexona Cotton Dry Anti-Perspirant Deodorant Stick 2x40ml
CHF5.50was
7.90CHF 6.88/100 ml
- −30%
Rexona Men Thermocool Lemon & Sage Deodorant Spray 2x150ml
CHF5.50was
7.90CHF 18.33/l
- −30%
Rexona Men Cobalt Dry Anti-Perspirant Deodorant Stick 2x50ml
CHF5.50was
7.90CHF 55.00/l
- −30%
Twix white 10 x 46 g
CHF5.50was
7.90CHF 11.96/kg
- −30%
Multipurpose cabinet Kreta 3 Sonoma oak decor 50 x 184 x 35 cm
CHF89.90was
129.00 - −30%
Sabine Bar Stool, Anthracite Microfiber
CHF89.90was
129.00 - −30%
Sabine Bar Stool, Black Microfiber
CHF89.90was
129.00 - −30%
Kenny Cantilever Chair, Greige Cord Fabric, Black Frame
CHF89.90was
129.00 - −30%
Lukas Beige Faux-Leather/Fabric Cantilever Chair, Black Metal Frame
CHF89.90was
129.00 - −30%
Lukas Gray Faux-Leather/Fabric Cantilever Chair, Black Metal Frame
CHF89.90was
129.00 - −30%
Shark matte white decor chest of drawers 80 x 80 x 40 cm
CHF89.90was
129.00 - −30%
Kreta 3 white decor multi-purpose cabinet 50 x 184 x 35 cm
CHF89.90was
129.00 - −30%
Heretge
CHF69.00was
99.00CHF 92.00/l
- −30%
Hamm extendable table, white and Evoke oak decor, 140/180 x 76 x 90 cm
CHF299.00was
429.00 - −30%
Slide Artisan Oak Sliding-Door Wardrobe 131 x 191 x 59 cm with Mirror
CHF299.00was
429.00 - −30%
Davos White Ceramic Table 180 x 76 x 90 cm
CHF299.00was
429.00 - −30%
Viscoelastic mattress topper with climate band 160 x 200 cm
CHF299.00was
429.00 - −30%
Viscoelastic mattress topper with climate band 180 x 200 cm
CHF299.00was
429.00 - −30%
Meridol Gum protection toothpaste 2x75ml
CHF7.25was
10.40CHF 48.33/l
- −30%
Bjorn Armchair in Grey Fabric
CHF59.90was
85.90 - −30%
Albert Solid Oiled Oak Dining Chair
CHF129.00was
185.00 - −30%
Lois solid oak chair
CHF129.00was
185.00 - −30%
Leox Oiled Oak Bed 160 x 200 cm
CHF599.00was
859.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, Graphite Finish, 225 x 208 x 58 cm
CHF599.00was
859.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, Cashmere Finish, 225 x 208 x 58 cm
CHF599.00was
859.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, White Finish, 225 x 208 x 58 cm
CHF599.00was
859.00 - −30%
Mova robot vacuum and mop S70 Ultra Roller
CHF599.00was
859.00 - −30%
Barney Solid Acacia Table, 220 x 77 x 110 cm
CHF599.00was
859.00 - −30%
Marco Artisan Oak Extendable Table 161/201 x 77 x 91 cm
CHF199.00was
285.00 - −30%
Air Wick Bergamot Aroma Oil Refill 20ml
CHF6.95was
9.95CHF 34.75/100 ml
- −30%
Airwick Aroma-Öl Nachfüller Kirschblüte 20 ml
CHF6.95was
9.95CHF 34.75/100 ml
- −30%
Protective Cover Basic for Chairs
CHF13.90was
19.90 - −30%
Sardinia Black Artisan Melamine Hallway Cabinet 84.5 x 103.5 x 35 cm
CHF139.00was
199.00 - −30%
Sherpa Women's Jacket Dorje 3-in-1
CHF139.00was
199.00 - −30%
Sherpa Men's Dorje 3-in-1 Jacket
CHF139.00was
199.00 - DealVegan
Fisherman's Friend Cherry sugar free 2x25g
CHF2.30
CHF 4.60/100 g
- Deal
Fisherman's Friend Cinnamon sugar free 2x25g
CHF2.30
CHF 4.60/100 g
- Deal
Raspberry lozenges
CHF2.30
CHF 4.60/100 g
- −30%
Juan Gil Rose 75 cl
CHF13.95was
19.95CHF 18.60/l
- −30%
Matis Natural Chestnut/Plain White Canopy Bed 90 x 200 cm
CHF279.00was
399.00 - −30%
Idea 3-door cabinet, grey
CHF69.90was
99.95 - −30%
Laura Eau de Toilette
CHF34.90was
49.90CHF 46.53/100 ml
- −30%
Palino Trundle Bed
CHF349.00was
499.00 - −30%
Matis Natural Chestnut Bunk Bed 2 x 90 x 200 cm
CHF349.00was
499.00 - −30%
Pali relax armchair with footstool, grey fabric
CHF349.00was
499.00 - −30%
Velare grey microfiber power recliner
CHF349.00was
499.00 - −30%
Velare petrol microfiber power recliner
CHF349.00was
499.00 - Deal
- Deal
Perfect Mousse 200 black
CHF5.50
- Deal
- Deal
Perfect Mousse 388 Red Brown
CHF5.50
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Hair dye Dark Blonde 6-8
CHF5.50
- Deal
Syoss Coloration Black 1-1
CHF5.50
- Deal
Tetesept Muscle & Joint Bath 125 ml
CHF5.50
CHF 44.00/l
- Deal
Tetesept relaxation bath 125 ml
CHF5.50
CHF 44.00/l
- Deal
Tetesept cold time bath 125 ml
CHF5.50
CHF 44.00/l
- Deal
Tetesept Health Bath Evening Calm 125 ml
CHF5.50
CHF 44.00/l
- Deal
Tetesept Health Bath Back & Shoulder 125 ml
CHF5.50
CHF 44.00/l
- −30%
Flashy blue fabric swivel armchair
CHF69.90was
99.90 - −30%
Flashy curry fabric swivel armchair
CHF69.90was
99.90 - −30%
Flashy gray fabric swivel armchair
CHF69.90was
99.90 - −30%
Flashy green fabric swivel armchair
CHF69.90was
99.90 - −30%
Flashy terracotta fabric swivel armchair
CHF69.90was
99.90 - −30%
- −30%
Martin coffee table, Sonoma oak finish / white, 112 x 46.5 x 65.5 cm
CHF69.90was
99.90 - −30%
Kerstin Cantilever Chair in Microfibre
CHF69.90was
99.90 - −30%
Leox hanging bedside table in oiled oak 38 x 35 cm
CHF69.90was
99.90 - −30%
Tolago LED Ceiling Light, Diameter 39 cm, Dimmable
CHF69.90was
99.90 - −30%
Gloria upholstered chair, green chenille fabric
CHF69.90was
99.90 - −30%
Gloria upholstered chair, orange chenille fabric
CHF69.90was
99.90 - −30%
Upholstered Chair Linz Microfiber anthracite
CHF69.90was
99.90 - −30%
Upholstered Chair Linz Microfiber beige
CHF69.90was
99.90 - −30%
Torro grey fabric upholstered swivel chair
CHF69.90was
99.90 - −30%
Skagen TV Stand, Artisan/Black Finish, 131 x 52 x 40 cm
CHF69.90was
99.90 - −30%
Jojo Textilene Garden Chair Anthracite
CHF69.90was
99.90 - −30%
Mainz 2-Seat Sofa Grey Fabric
CHF699.00was
999.00 - −30%
Leox Oiled Oak Bed 180 x 200 cm
CHF699.00was
999.00 - −30%
Livano sofa bed, grey fabric, for everyday sleeping
CHF699.00was
999.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, Graphite Finish, 270 x 208 x 58 cm
CHF699.00was
999.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, Cashmere Finish, 270 x 208 x 58 cm
CHF699.00was
999.00 - −30%
Marcus Hinged-Door Wardrobe, White Finish, 270 x 208 x 58 cm
CHF699.00was
999.00 - −30%
Malte Grey Chenille Corner Sofa
CHF699.00was
999.00 - No imageDeal
Rexona Deodorant Aero Cotton
CHF5.50
- Deal
Borotalco Buona Notte Relaxing shower gel Musky Lavender, 500 ml
CHF4.50
CHF 9.00/l
- Deal
Borotalco Buona Sera Regenerating shower gel Spicy Amber, 500 ml
CHF4.50
CHF 9.00/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
