Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- Deal
- Deal
Borotalco Buongiorno Refreshing shower gel Sea Mint, 500 ml
CHF4.50
CHF 9.00/l
- Deal
Borotalco Buongiorno Silkening shower gel Creamy Vanilla 500 ml
CHF4.50
CHF 9.00/l
- Deal
- Deal
got2b Twisted Curling Mousse 250 ml
CHF4.50
CHF 18.00/l
- Deal
got2b Beach Matt Hair paste 100ml
CHF4.50
CHF 45.00/l
- Deal
got2b Gentleman Molding Paste 100ml
CHF4.50
CHF 45.00/l
- Deal
got2b Gentleman Texture Clay 100ml
CHF4.50
CHF 45.00/l
- Deal
got2b Glued Waterproof Styling Gel 150ml
CHF4.50
CHF 30.00/l
- Deal
got2b Powder Full Styling Powder 10g
CHF4.50
CHF 45.00/100 g
- Deal
got2b Ultra Glued styling gel 150ml
CHF4.50
CHF 30.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Sneaker Socks, 3 Pairs
CHF6.90
- DealVegan
I Tratturi Bianco Salento IGP 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- DealVegan
Blanco 0.0% Alcohol-Free 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- DealVegan
Rosé 0.0% Alcohol-Free 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- DealVegan
Tinto 0.0% Alcohol-Free 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- Deal
- Deal
Intensive Tears Eye Drops
CHF13.50
CHF 168.75/100 ml
- −30%
Sherpa Women's Dolpo Trail Shoes
CHF69.95was
99.95 - −30%
Sherpa Men's Trail Shoe Dolpo
CHF69.95was
99.95 - −30%
Arrivo beige fabric box-spring bed 160 x 200 cm, without topper
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Arrivo gray fabric box-spring bed 160 x 200 cm, without topper
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Arrivo moss fabric box-spring bed 160 x 200 cm, without topper
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Leon Corduroy Living Room Set, Grey
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Living Room Set Leon Corduroy-look greige
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Leon Corduroy Living Room Set, Green
CHF1'399.00was
1'999.00 - −30%
Leon Corduroy Living Room Set, Taupe
CHF1'399.00was
1'999.00 - Deal
Neutrogena Foot cream 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
Neutrogena Instant-absorption foot cream 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
Tetesept Sea Salt Care Bath Alkaline Mineral 750 g
CHF6.95
CHF 9.27/kg
- Deal
- Deal
Finca Museum Reserva 75cl
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
- Deal
- Deal
- DealVegan
Espresso Supremo 50 capsules
CHF15.95
- DealVegan
Lungo Profondo, 50 Capsules
CHF15.95
- Deal
- Deal
- No imageDeal
- No imageDeal
Replay men's socks, 3 pairs
CHF6.95
- No imageDeal
Emilio Moro
CHF22.95
- −30%
Fairy Washing-up liquid lemon 900ml
CHF3.50was
5.00CHF 3.89/l
- −30%
Fairy Apple Washing-Up Liquid 900ml
CHF3.50was
5.00CHF 3.89/l
- −30%
Chiefs Protein Milk Berry 3x330ml
CHF5.95was
8.50CHF 6.01/l
- −30%
Chiefs Protein Milk Coffee Caramel 3x330ml
CHF5.95was
8.50CHF 6.01/l
- −30%
Chiefs Protein Milkdrink Vanilla 3x300ml
CHF5.95was
8.50CHF 6.61/l
- −30%
Garnier Ultra Doux Hair Remedy Argan & Camellia Oil Hair Mask 340ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
- −30%
Garnier Ultra Doux Hair Remedy Avocado Oil & Shea Butter Hair Mask 340ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
- −30%
Garnier Ultra Doux Hair Remedy Honey Treasures Hair Mask 340ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
- −30%
Kneipp Pure Relaxation Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%
Kneipp Cold Season Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%
Kneipp Muscle Active Juniper Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%
Kneipp Muscle Relax Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%Vegan
Kneipp Back Comfort Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%
Kneipp Deep Relax Bath Crystals 600g
CHF5.95was
8.50CHF 9.92/kg
- −30%
Ultra Doux Hair Remedy Gentle Oat Milk Hair Mask
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
- −30%
Meridol Medium toothbrush 2
CHF5.95was
8.50 - −30%
Meridol Soft toothbrush 2
CHF5.95was
8.50 - −30%Vegan
Monday Conditioner Volume, Strength & Fullness 350 ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%Vegan
Monday Repair keratin conditioner
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%
Monday Shampoo Volume, Strength & Fullness 350 ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%
Monday Conditioner Smooth Anti Frizz 350 ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%Vegan
Monday Shampoo Smooth Anti Frizz 350 ml
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%
Nivea 3-in-1 Refreshing Cleansing Wipes 2 x 25 count
CHF5.95was
8.50 - −30%
Nivea 3in1 Nourishing Cleansing Wipes 2 x 25 pieces
CHF5.95was
8.50 - −30%
Keratin repair shampoo
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
- −30%Vegan
Vileda Ultra Fresh Microfiber Cloths, 3 pieces
CHF5.95was
8.50 - −30%
Ricola Elderflower Herb Drops 2x125g
CHF6.30was
9.00CHF 25.20/kg
- −30%
Ricola Sugar-free lemon balm candies 2x125g
CHF6.30was
9.00CHF 25.20/kg
- −30%
Ricola Glacier Mint sugar-free 2x125g
CHF6.30was
9.00CHF 25.20/kg
- −30%
Ricola Sugar-free herb candies 2x125g
CHF6.30was
9.00CHF 25.20/kg
- −30%
Selvarossa Salice Salentino Riserva DOP
CHF12.95was
18.50CHF 17.27/l
- −30%
Swiffer Blue Wet Kit Floor Starter Set, 7 Pieces
CHF12.95was
18.50 - Deal
Performance Red
CHF24.90
- Deal
Cune Imperial Reserva Rioja DOCa 750ml
CHF25.95
CHF 34.60/l
- −30%
Billabong 73 LB Children's Swim Shorts
CHF26.95was
38.50 - −30%
Take the Day Off Cleansing Balm
CHF32.90was
47.00CHF 263.20/l
- Deal
Reusch Junior Tommy GTX gloves
CHF34.90
- DealVegan
- Deal
- Deal
- −30%Vegan
Alpina Bicycle Helmet Tour 2.0
CHF54.95was
78.50 - Deal
- Deal
- Deal
Hanna Microgel Fibre Pillow
CHF69.00
- Deal
Dior Fahrenheit Homme Eau de Toilette 50 ml
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
G-Star Men's Half Zip Sweater
CHF69.90
- Deal
- Deal
- −30%
Asics Men's Running Shoe GEL Trabuco Terra
CHF89.95was
128.50 - −30%
Bugatti Men's Lamez Winter Boots
CHF89.95was
128.50 - −30%
Deuter Giga Bike lifestyle backpack
CHF89.95was
128.50 - −30%
Deuter Speed Lite 26 hiking backpack
CHF89.95was
128.50
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
