Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −30%
Lacoste men's Carnaby sneakers
CHF89.95was
128.50 - −30%
Petzl head torch Swift RL 1100 lumens
CHF89.95was
128.50 - −30%
Salomon Men's Trail Running Shoe Alphaglide GTX
CHF89.95was
128.50 - Deal
Tom Ford Tobacco Vanille Unisex Eau de Parfum 30 ml
CHF115.00
CHF 383.33/100 ml
- −30%
Dynafit Women's Running Shoe Ultra 50
CHF119.00was
170.00 - Deal
- Deal
Icepeak Bandis women's quilted parka
CHF139.00
- Deal
Icepeak men's winter jacket Alston
CHF139.00
- Deal
- Deal
Icepeak Men's Frisco Ski Jacket
CHF159.00
- −30%
Timberland Men's 6 Inch Premium Boots
CHF159.95was
228.50 - Deal
- Deal
- Deal
Candy Gefrierschrank CCTUS 544WH
CHF233.00
- Deal
- Deal
- −30%
Elenia Mattress Maloja
CHF399.00was
570.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −30%
Porto Boxspring Bed in Light Grey Cord Fabric 140 x 200 cm
CHF749.00was
1'070.00 - Deal
- Deal
- Deal
AWA4GS10 Washing Machine, 8 kg Left
CHF1'314.50
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- No imageDeal
- Deal
Coconut Passion body spray
CHF15.90
CHF 63.60/l
- Deal
Love Spell Fragrance Mist
CHF15.90
CHF 63.60/l
- Deal
Toko Skin Cleaner 100ml
CHF15.90
- Deal
Clos de los Siete
CHF16.95
CHF 22.60/l
- Deal
Neutrogena Concentrated scented hand cream 50ml
CHF3.25
CHF 6.50/100 ml
- −30%
Luzern Sliding-Door Wardrobe, Plank Oak Finish, 270 x 213 x 64 cm, with Mirror and Surround
CHF1'190.00was
1'699.00 - −30%
Luzern Sliding-Door Wardrobe, Graphite Finish, 270 x 213 x 64 cm, with Mirror and Frame
CHF1'190.00was
1'699.00 - −30%
Luzern Sliding-Door Wardrobe, Sahara Gray Finish, 270 x 213 x 64 cm, with Mirror and Frame
CHF1'190.00was
1'699.00 - −30%
Luzern Sliding-Door Wardrobe, White Finish, 270 x 213 x 64 cm, with Mirror and Surround
CHF1'190.00was
1'699.00 - −30%
Kambly Bretzeli 4x115g
CHF9.95was
14.20CHF 21.63/kg
- −30%
Arqueta Collioure
CHF20.95was
29.90CHF 27.93/l
- −30%
Bocchoris Blanco white wine
CHF20.95was
29.90CHF 27.93/l
- −30%
Dualsenses Blondes & Highlights 60-Second Treatment
CHF27.95was
39.85CHF 55.90/l
- −30%
Dualsenses Color Extra Rich 60-Second Treatment
CHF27.95was
39.85CHF 55.90/l
- −30%
Dualsenses Bond Pro Hair Mask
CHF27.95was
39.85CHF 55.90/l
- −30%
Slide Artisan Oak Sliding-Door Wardrobe 175 x 191 x 59 cm with Mirror
CHF329.00was
469.00 - −30%
Chanteclair Universal Disinfecting Degreaser 2x750ml
CHF6.95was
9.90CHF 4.63/l
- −30%
Cif Power & Shine Glass Cleaner 2x750ml
CHF6.95was
9.90CHF 4.63/l
- −30%
Cif Power & Shine Kitchen Cleaner 2x750ml
CHF6.95was
9.90CHF 4.63/l
- −30%
Cif Bathroom and Shower Cleaner 2x750ml
CHF6.95was
9.90CHF 4.63/l
- −30%
Dar-Vida Cream cheese and herb sandwich 2x195g
CHF6.95was
9.90CHF 17.82/kg
- −30%
Nivea Gentle Eye Make-up Remover 2x125ml
CHF6.95was
9.90CHF 27.80/l
- −30%
Nivea Ultra Strong Styling Mousse 2x150ml
CHF6.95was
9.90CHF 23.17/l
- −30%
Crato Alpine White Sliding-Door Wardrobe 218 x 210 x 59 cm with Mirror
CHF449.00was
639.00 - −30%
Felix Crunchy menu with meat & poultry 2x2kg
CHF11.95was
17.00CHF 2.99/kg
- −30%
Lukas Beige Faux-Leather/Fabric Armchair, Solid Oak Frame
CHF119.00was
169.00 - −30%
Lukas Gray Faux-Leather/Fabric Armchair, Solid Oak Frame
CHF119.00was
169.00 - −30%
Club chair Bob beige artificial leather
CHF119.00was
169.00 - −30%
Club chair Bob red artificial leather
CHF119.00was
169.00 - −30%
Bob club chair faux leather black
CHF119.00was
169.00 - −30%
Arona coffee table, cashmere finish / black, 94 x 40 x 55 cm
CHF119.00was
169.00 - −30%
Petite Arvine
CHF11.95was
16.95CHF 15.93/l
- −29%
Roomy White/Oak Bunk Bed 2 x 90 x 200 cm
CHF479.00was
679.00 - −29%
Upholstered Bed Tivoli
CHF599.00was
849.00 - −29%
Sherpa Men's Bajura Fleece Jacket
CHF59.95was
84.95 - −29%
Hamburg Corner Sofa, fine corduroy grey
CHF1'199.00was
1'699.00 - −29%
Selma sofa set in anthracite chenille fabric
CHF1'199.00was
1'699.00 - −29%
Selma sofa set in grey chenille fabric
CHF1'199.00was
1'699.00 - −29%
Selma sofa set in grey chenille fabric
CHF1'199.00was
1'699.00 - −29%
El Viejo Magnum
CHF69.95was
99.00CHF 46.63/l
- −29%
Chio Ovenchips Paprika 2x125g
CHF4.95was
7.00CHF 19.80/kg
- −29%
Rexona Cobalt Dry Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
7.00CHF 49.50/l
- −29%
Rexona Cotton Dry Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
7.00CHF 49.50/l
- −29%
Rexona Invisible Aqua Roll-On Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
7.00CHF 49.50/l
- −29%
Rexona Invisible Men roll-on 2x50ml
CHF4.95was
7.00CHF 49.50/l
- −29%
Bottega Lemon Spritz
CHF11.95was
16.90CHF 15.93/l
- −29%
Grassl Zweigelt Carnuntium
CHF11.95was
16.90CHF 15.93/l
- −29%
Basilica XII Humagne Rouge 75 cl
CHF11.95was
16.90CHF 15.93/l
- −29%
Dreame Cordless Vacuum Cleaner R20
CHF169.00was
239.00 - −29%Vegan
Garnacha
CHF27.95was
39.50CHF 37.27/l
- −29%
Dreame Cordless Stick Vacuum V30
CHF389.00was
549.00 - −29%Vegan
Gran Pavesi Sfoglie Pepper & Lime 150 g
CHF1.95was
2.75CHF 13.00/kg
- −29%
Edda Bianco Salento
CHF16.95was
23.90CHF 22.60/l
- −29%
Dreame Wet and Dry Vacuum H15 Pro
CHF269.00was
379.00 - Deal
Tesori D'Oriente Fabric Conditioner White Musk 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Ayuerveda 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Byzantum 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Hammam 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Japanese Rituals 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Persian Dream 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Thalasso 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fabric Conditioner Vanilla 760 ml
CHF3.50
CHF 4.61/l
- Deal
Tetesept Bubble Bath Pampering Time Out 420 ml
CHF3.50
CHF 8.33/l
- Deal
Durgol Intensive Purple toilet cleaning gel 2x750ml
CHF6.95
CHF 4.63/l
- −29%Vegan
Segafredo Intermezzo Coffee Beans 1kg
CHF13.95was
19.65CHF 13.95/kg
- Deal
City Adventskalender 2026 60510
CHF20.95
- Deal
- Deal
Nike Academy Gymsack
CHF18.95
- −29%
Dynafit Adult Hat Radical
CHF31.95was
45.00 - −29%
1-Day Moist Multifocal 30 Lenses
CHF37.95was
53.45
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
