Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −29%
Dailies AquaComfort Plus Multifocal contact lenses 30 pack
CHF37.95was
53.45 - Deal
- DealVegan
- Deal
- −29%
Boisé Fruité eau de parfum
CHF69.90was
98.45CHF 699.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
Deuter Futura 27 Backpack
CHF109.00
- Deal
Deuter Trail 24 hiking backpack
CHF109.00
- Deal
Trail 25 hiking backpack
CHF109.00
- Deal
Icepeak Women's Hybrid Jacket Barton
CHF119.00
- Deal
Icepeak Men's Barwick Hybrid Jacket
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Original CORE 1460 8 Eye Boots Black
CHF169.00
- −29%
Hanna Uno Microgel Fibre Duvet
CHF189.00was
266.20 - Deal
- Deal
- Deal
- −29%
Ski-Set Atomic Redster X9S Revoshock S inkl. I 12 GW
CHF899.00was
1'266.20 - No imageDeal
- No image−29%
Atomic Redster X9S Revoshock S ski set with I 12 GW
CHF899.00was
1'266.20 - Deal
Muscat white wine
CHF10.95
CHF 14.60/l
- −29%
Moisturising Cream 453 g
CHF16.90was
23.80CHF 37.31/kg
- Deal
L'Oréal Men Expert Carbon Protect Roll-on Deo 2x50ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Fresh Extrême Roll-on Deo 2x50ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Hydra Energy Roll-on Deo 2x50ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Barber Club Deo Spray 2x150ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Heat Protect Deo Spray 2x150ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Invincible Man Deo Spray 2x150ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- −29%
Knorr Meat Bouillon 3 x 109 g
CHF8.95was
12.60CHF 27.37/kg
- −29%
Knorr chicken stock 3 x 113g
CHF8.95was
12.60CHF 26.40/kg
- −29%Vegan
Ricola Sugar-free eucalyptus candies 2x125g
CHF6.50was
9.15CHF 26.00/kg
- −29%
Ricola Sage Herb Drops 2x125g
CHF6.50was
9.15CHF 26.00/kg
- Deal
Kellogg's Choco Krispies Chocos 580 g
CHF4.00
CHF 6.90/kg
- −29%Vegan
Focuswater Active Pineapple & Mango 8 x 50 cl
CHF11.95was
16.80CHF 2.99/l
- −29%Vegan
Focuswater Care Mirabelle & Rhubarb
CHF11.95was
16.80CHF 2.99/l
- −29%Vegan
Reload lemon & lime
CHF11.95was
16.80CHF 2.99/l
- −29%
Durgol Washing machine cleaner and descaler 2x500ml
CHF9.90was
13.90CHF 9.90/l
- −29%
Puerta Cream Rug 120 x 180 cm
CHF34.90was
49.00 - −29%
Puerta Grey Rug 120 x 180 cm
CHF34.90was
49.00 - −29%Vegan
Pinot Blanc Leithaberg 75 cl
CHF24.95was
35.00CHF 33.27/l
- −29%
Mandela Stool in Fuego Steel Fabric
CHF199.00was
279.00 - −29%
Idea 2-door cabinet, grey
CHF49.90was
69.95 - −29%
Goodsun Parasol, Diameter 295 cm, Green
CHF49.90was
69.95 - −29%
Subha 23 Cotton Sleeping Bag Liner
CHF24.90was
34.90 - −29%
Crosswood Solid Oak Coffee Table 110 x 40 x 60 cm
CHF249.00was
349.00 - −29%
Hardy Solid Oak Coffee Table 110 x 40 x 60 cm
CHF249.00was
349.00 - −29%
Oslo Mottled Beige Fabric Ottoman
CHF249.00was
349.00 - −29%
Oslo Cream/Terracotta Fabric Ottoman
CHF249.00was
349.00 - −29%
Oslo Dark Grey Fabric Ottoman
CHF249.00was
349.00 - −29%
Oslo Light Grey Fabric Ottoman
CHF249.00was
349.00 - −29%
Oslo Sage Fabric Ottoman
CHF249.00was
349.00 - −29%
Santo chest of drawers, 90 x 99 x 40 cm
CHF249.00was
349.00 - −29%
La Malpagada
CHF19.95was
27.95CHF 26.60/l
- −29%
Sherpa Adult Trekking Socks Takam, 2 pairs
CHF24.95was
34.95 - −29%
June cantilever chair corduroy grey
CHF49.90was
69.90 - −29%
- −29%
Quick & Easy grey non-woven fabric wardrobe 85 x 172 x 50 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Akustik LED Ceiling Light, 30 x 30 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Smilla Artisan oak decor bedside table 46 x 43 x 42 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Smilla Sonoma oak decor bedside table 46 x 43 x 42 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Smilla graphite decor bedside table 46 x 43 x 42 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Smilla Bedside Table white decor 46 x 43 x 42 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Tommy Pendant Light
CHF49.90was
69.90 - −29%
Chair Leox faux leather
CHF49.90was
69.90 - −29%
Leox upholstered chair microfiber
CHF49.90was
69.90 - −29%
Monopoli Artisan Oak Shelf, 49 x 148 x 24 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Monopoli White Shelf, 49 x 148 x 24 cm
CHF49.90was
69.90 - −29%
Floor Lamp Clarke, Tripod
CHF49.90was
69.90 - −29%
Stan 2-seater sofa microfiber fabric taupe
CHF499.00was
699.00 - −29%
- −29%
- −29%
Wildberg Hinged-Door Wardrobe Alpine White 226 x 210 x 54 cm, with Mirror
CHF499.00was
699.00 - −29%
Ted modular sofa bed in grey corduroy fabric
CHF499.00was
699.00 - −29%
- −29%
Living room furniture Milano Kashmir 250 x 184 x 35 cm
CHF499.00was
699.00 - −29%
Bea Corner Sofa Chenille fabric anthracite
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Bea Chenille fabric corner sofa, beige
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Bea upholstered corner sofa chenille fabric grey
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Leon Corner Sofa Corduroy fabric grey
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Leon Corduroy Corner Sofa, Greige
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Leon Corduroy Corner Sofa, Green
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Leon Corduroy Corner Sofa, Taupe
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Oslo Mottled Beige Fabric Corner Sofa
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Oslo Cream/Terracotta Fabric Corner Sofa
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Oslo Dark Grey Fabric Corner Sofa
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Oslo Light Grey Fabric Corner Sofa
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Oslo Sage Fabric Corner Sofa
CHF999.00was
1'399.00 - −29%
Rexona Cobalt Dry Roll-on Deodorant 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Cotton Dry Roll-on Deodorant 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Advanced Protection Men Ultra Fresh Roll-On 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Advanced Protection Men Watermelon Fresh Roll-On 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Flower Fresh roll-on deodorant 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Shower Fresh roll-on deodorant 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%
Rexona Sport Defence roll-on deodorant 50ml
CHF2.50was
3.50CHF 5.00/100 ml
- −29%Vegan
Gran Pavesi Salted crackers 560g
CHF3.50was
4.90CHF 6.25/kg
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
