Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −28%
Schwarzkopf Bonacure Moisture Kick Conditioner 1000 ml
CHF19.95was
27.90CHF 19.95/l
- −28%
Jacques Germanier Brut Réserve
CHF19.95was
27.90CHF 26.60/l
- −28%
Schwarzkopf Bonacure Color Freeze Conditioner 1000 ml
CHF19.95was
27.90CHF 19.95/l
- −28%
Schwarzkopf Bonacure Repair Rescue Conditioner 1000 ml
CHF19.95was
27.90CHF 19.95/l
- −28%
M de Minuty Rosé Côtes de Provence 750ml
CHF14.95was
20.90CHF 19.93/l
- −28%
Celebrations 600 g
CHF9.95was
13.90CHF 16.58/kg
- −28%
Elmex Cavity Protection Professional Toothpaste 2x75ml
CHF9.95was
13.90CHF 66.33/l
- −28%
Elmex Opti-Enamel Toothpaste 2x75ml
CHF9.95was
13.90CHF 66.33/l
- −28%
Elmex Sensitive Professional Toothpaste 2x75ml
CHF9.95was
13.90CHF 66.33/l
- −28%
Meridol Gum protection mouthwash 2x400ml
CHF9.95was
13.90CHF 12.44/l
- −28%
Nivea Soft Pot 2x300ml
CHF9.95was
13.90CHF 16.58/l
- −28%
Rexona Deo Cream Maximum Protection Sport 2x45ml
CHF9.95was
13.90CHF 11.06/100 ml
- −28%
Rexona Maximum Protection Clean Scent Cream Deodorant 2x45ml
CHF9.95was
13.90CHF 11.06/100 ml
- −28%
Rexona Maximum Protection Confidence Cream Deodorant 2x45ml
CHF9.95was
13.90CHF 11.06/100 ml
- −28%
Rexona Men Maximum Protection Cream Deodorant 2x40ml
CHF9.95was
13.90CHF 12.44/100 ml
- −28%
Trier Torro Leather Corner Sofa with Right Ottoman and Functions
CHF3'299.00was
4'599.00 - −28%
Trier olive Torro leather corner sofa with right ottoman and functions
CHF3'299.00was
4'599.00 - −28%
Women's Plain Black Ankle Socks, 3 Pairs
CHF4.95was
6.90 - −28%
Leni Bar Stool, Anthracite Wide Corduroy
CHF99.90was
139.00 - −28%
Leni Bar Stool, Cream Wide Corduroy
CHF99.90was
139.00 - −28%
Chrissi coffee table, wood effect / black, set of 2
CHF99.90was
139.00 - −28%
Shelf Wade decor wild oak 77 x 185 x 35 cm
CHF99.90was
139.00 - −28%
Trier Torro Leather Corner Sofa with Right Ottoman
CHF2'299.00was
3'199.00 - −28%
Trier olive Torro leather corner sofa with right ottoman
CHF2'299.00was
3'199.00 - −28%
Basic Lounge 180 protective cover
CHF17.90was
24.90 - −28%
Protective Cover Basic for Lounges
CHF17.90was
24.90 - −28%
Basic protective cover for parasols
CHF17.90was
24.90 - −28%
Tomorrow Natural Chestnut/Plain Black Chest of Drawers 92 x 75 x 45 cm
CHF179.00was
249.00 - −28%
Lea Vanity Table with Stool and LED White 80 x 139 x 40 cm
CHF179.00was
249.00 - −28%
Alprausch Men's Jacket "Spiez"
CHF99.95was
139.00 - −28%
Alprausch Men's Thermal Jacket "Thun"
CHF99.95was
139.00 - −28%
Sherpa Women's Jacket Langtang superlight
CHF99.95was
139.00 - −28%
Sherpa Men's Langtang Superlight Jacket
CHF99.95was
139.00 - −28%
Alprausch Women's Beanie "Bühl"
CHF17.95was
24.95 - −28%
Alprausch Damen-Beanie "Gurten"
CHF17.95was
24.95 - −28%
Alprausch Women's Soft Beanie "Belp"
CHF17.95was
24.95 - −28%
Alprausch Herren-Beanie "Toffen"
CHF17.95was
24.95 - −28%
Sherpa Adult Beanie Chame Logo
CHF17.95was
24.95 - −28%
Sherpa Adult Beanie Laprak
CHF17.95was
24.95 - −28%
Sherpa Adult Beanie Lho Thinsulate
CHF17.95was
24.95 - −28%
Sherpa Adult Tube Scarf Khan
CHF17.95was
24.95 - Deal
Head & Shoulders Derma x Pro Hydra Care Conditioner 220ml
CHF4.95
CHF 22.50/l
- Deal
got2b Chaotic Modelling Fibre Gum 100ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
got2b Glued Hairspray 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- −28%
Nouvel Edelweiss Cheese Fondue Set, 9 Pieces
CHF35.95was
49.95 - Deal
Toko Base Performance red 120 g
CHF12.90
- Deal
Toko NF Hot Wax blue 120 g
CHF12.90
- Deal
Toko Waxremover HC3 250ml
CHF12.90
- Deal
Nike women's hoodie FLC Park 26
CHF49.95
- −28%
Track anthracite fabric corner sofa with electric pull-out bench
CHF1'799.00was
2'499.00 - −28%
Track beige fabric corner sofa with electric pull-out bench
CHF1'799.00was
2'499.00 - −28%
Corner sofa Track grey fabric with electric pull-out bench
CHF1'799.00was
2'499.00 - No imageDeal
Nike women's joggers Chill
CHF49.95
- No imageDeal
Sherpa Women's Fleece Vest Nyima
CHF49.95
- Deal
Adidas Damen T Shirt Tabela 23
CHF17.95
- Deal
Adidas Herren T Shirt Tabela 23
CHF17.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Adidas Entrada 22 Men's T-Shirt
CHF19.95
- Deal
Adidas Squadra25 jersey for men
CHF19.95
- Deal
- Deal
Odlo Microfleece Warm Hat
CHF19.95
- Deal
- Deal
Whispering Angel Rosé 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- −28%
Damage Shield Protective Shampoo 250 ml
CHF29.95was
41.60CHF 119.80/l
- −28%
Nike Women's Pro Dri-FIT Tank Top
CHF29.95was
41.60 - −28%
Nike Swoosh Light Support Bra
CHF29.95was
41.60 - −28%
Puma Women's Cloudspun relaxed-fit T-shirt
CHF29.95was
41.60 - −28%
Montecastro Reserva 75 cl
CHF29.95was
41.60CHF 39.93/l
- −28%
Bolgheri Superiore
CHF29.95was
41.60CHF 39.93/l
- DealVegan
Rossobastardo Magnum 150 cl
CHF34.95
CHF 23.30/l
- Deal
Terre Brune Superiore
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
Edge Tuner Edge Sharpener
CHF35.90
- Deal
Sidewall Planer
CHF35.90
- Deal
Nike women's shorts Team Club 26
CHF36.95
- Deal
Nike Men's Shorts Team Club 26
CHF36.95
- Deal
- Deal
Cinque Autoctoni Edizione Magnum with Accessories
CHF49.00
CHF 32.67/l
- −28%
Nike men's long-sleeve top Stride Dri-Fit 1/4-Zip
CHF56.95was
79.10 - −28%
Fjällräven Kånken day backpack
CHF74.95was
104.10 - Deal
- −28%
Folding bed Guest metal black 80 x 190 cm
CHF99.90was
138.75 - Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
Kitchen stand mixer
CHF109.00
- Deal
- Deal
Head Junior-Skischuh Raptor 60
CHF129.00
- Deal
- Deal
Xerjoff Torino21 unisex Eau de Parfum 50ml
CHF139.00
CHF 278.00/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
DAB970BR1 Stereo Music Centre
CHF179.00
- Deal
Unisex Touring Moto Gloves
CHF179.00
- Deal
Xerjoff 1861 Naxos 100ml
CHF179.00
CHF 1'790.00/l
- Deal
Xerjoff Erba Pura 100ml
CHF179.00
CHF 1'790.00/l
- Deal
Hoover HF350HP 011 Vacuum Cleaner
CHF199.00
- Deal
Popsicle LED Ceiling Light
CHF199.00
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
