Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'231
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- DealVegan
Nestea Black tea lemon 24x330ml
CHF13.95
CHF 1.76/l
- −27%Vegan
Caffè Borbone Nobile Coffee Beans 1kg
CHF15.95was
21.85CHF 15.95/kg
- −27%
Everyday Sneaker Socks, 3 Pairs
CHF15.95was
21.85 - Deal
Men's Briefs, 3 Pieces
CHF17.95
- Deal
Miros de Ribera Vendimia Seleccionada red wine
CHF19.95
CHF 26.60/l
- −27%
Primitivo di Manduria DOP
CHF20.95was
28.70CHF 27.93/l
- −27%
Toko Base Brush Copper
CHF21.90was
30.00 - Deal
Clinique Clarifying Lotion 2 200 ml
CHF23.90
CHF 119.50/l
- Deal
Sun
CHF23.90
- Deal
PureVision 2 HD contact lenses
CHF33.95
- Deal
Lacoste men's small-logo T-shirt
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Bordeaux Château Pape Clément
CHF79.00
CHF 105.33/l
- −27%
Roberta upholstered chair in anthracite microfiber
CHF79.90was
109.45 - Deal
- Deal
- Deal
Jet Bloc Top Finish Mid/Red
CHF109.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Doro dimmable LED pendant light
CHF129.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −27%
Highlander Original Snowshoes
CHF209.00was
286.30 - −27%
Kids' Ski Set Head Supershape JRS incl.
CHF239.00was
327.40 - −27%
Ortovox Men's Jacket Swisswool Piz Segnas
CHF239.00was
327.40 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Tetesept Care Bubble Bath Unwind 420 ml
CHF3.95
CHF 9.40/l
- Deal
Tetesept Care Bubble Bath Paradise Bath Bliss 420 ml
CHF3.95
CHF 9.40/l
- Deal
Tetesept Care Bubble Bath Pampering Moment 420 ml
CHF3.95
CHF 9.40/l
- Deal
Tetesept Care Bubble Bath Me Time 420 ml
CHF3.95
CHF 9.40/l
- Deal
Black body care lotion
CHF7.90
CHF 39.50/l
- Deal
Body Care Lotion White
CHF7.90
CHF 39.50/l
- Deal
Day Dream body lotion
CHF7.90
CHF 39.50/l
- −27%
CeraVe SA Smoothing Cleanser 236 ml
CHF11.90was
16.30CHF 50.42/l
- −27%
Moisturising Cream 85 g
CHF6.90was
9.45CHF 8.12/100 g
- −27%
K+K Cuvée
CHF11.50was
15.75CHF 15.33/l
- DealVegan
Barilla Fusilli gluten free 400g
CHF2.60
CHF 6.50/kg
- DealVegan
Barilla Penne Rigate gluten free 400g
CHF2.60
CHF 6.50/kg
- DealVegan
Barilla Spaghetti gluten free 400g
CHF2.60
CHF 6.50/kg
- DealVegan
Barilla Tagliatelle gluten free 300g
CHF2.60
CHF 8.67/kg
- −27%
Toko Plexi Blade 5 mm GS
CHF6.50was
8.90 - −27%
Leipzig sectional sofa in platinum/anthracite fabric
CHF1'899.00was
2'599.00 - Deal
Frosch Bathroom cleaner Lemon 500ml
CHF2.50
CHF 5.00/l
- Deal
Frosch Vinegar cleaner 1l
CHF2.50
CHF 2.50/l
- Deal
Frosch Spirit Glass Cleaner 500ml
CHF2.50
CHF 5.00/l
- Deal
Frosch Vinegar toilet cleaner 750ml
CHF2.50
CHF 3.33/l
- Deal
Mitsuba Street Food Snack Mix Beef Noodles 140g
CHF2.50
CHF 17.86/kg
- −27%Vegan
Mutti Chopped tomatoes 3x400g
CHF3.95was
5.40CHF 3.29/kg
- −27%
Pom-Bär Chips Original 2x100g
CHF3.95was
5.40CHF 19.75/kg
- −27%Vegan
Pom-Bär Chips paprika 2x100g
CHF3.95was
5.40CHF 19.75/kg
- −27%
Carambar Original 800g
CHF6.95was
9.50CHF 8.69/kg
- −27%
Nivea Diamond Gloss Hairspray 2x250ml
CHF6.95was
9.50CHF 13.90/l
- −27%
Nivea Diamond Volume Hairspray 2x250ml
CHF6.95was
9.50CHF 13.90/l
- −27%
Nivea Ultra Strong Hairspray 2x250ml
CHF6.95was
9.50CHF 13.90/l
- −27%
Nivea Volume Care Styling Spray 2x250ml
CHF6.95was
9.50CHF 13.90/l
- −27%
Quattro
CHF10.95was
14.95CHF 14.60/l
- −27%
Talo Fiano Salento 75 cl
CHF10.95was
14.95CHF 14.60/l
- −27%
Talò Chardonnay 75 cl
CHF10.95was
14.95CHF 14.60/l
- −27%
Verdeca white wine
CHF10.95was
14.95CHF 14.60/l
- −27%
Oreo Paloma Fabric Boxspring Bed 180 x 200 cm with Adjustable Reclining Position
CHF2'199.00was
2'999.00 - −27%
Ultima living landscape flat weave beige mottled
CHF2'199.00was
2'999.00 - −27%
Ultima sofa set in mottled green/sage flat fabric
CHF2'199.00was
2'999.00 - −27%
Ultima sofa set in mottled Terra/beige flat fabric
CHF2'199.00was
2'999.00 - −27%Vegan
Ebly Tender Wheat 1kg
CHF5.50was
7.50CHF 5.50/kg
- −27%
Dreame Vacuum Cleaner X60 Pro Ultra Complete, black
CHF939.00was
1'279.00 - −26%
Ben's Original Sweet & sour sauce with vegetables 400g
CHF2.50was
3.40CHF 6.25/kg
- −26%
Chest of drawers Verden Artisan oak decor 80 x 88 x 40 cm
CHF139.00was
189.00 - −26%
Verden Chest of Drawers, White Decor / Artisan Oak, 80 x 88 x 40 cm
CHF139.00was
189.00 - −26%
Wade Shelving Unit Wild Oak Decor 114 x 185 x 35 cm
CHF139.00was
189.00 - −26%
Petra Padded Chair, Anthracite Microfiber
CHF69.90was
95.00 - −26%
Esperanza corner sofa in beige fabric, ottoman on the left
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Esperanza Beige Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Esperanza Grey Fabric Corner Sofa, Grey Ottoman
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Esperanza Grey Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Esperanza Green Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Mandela Corner Sofa
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Mandela Corner Sofa in Fuego Steel Fabric
CHF1'399.00was
1'899.00 - −26%
Pinot Grigio
CHF16.90was
22.90CHF 22.53/l
- −26%
Mailand white decor dressing table 97 x 126 x 42 cm
CHF169.00was
229.00 - −26%
Jana coffee table, ceramic look, white, 120 x 48 x 60 cm
CHF169.00was
229.00 - −26%
Manchester TV unit, black decor, 190 x 54 x 40.5 cm
CHF169.00was
229.00 - −26%
Clon 98
CHF13.95was
18.90CHF 18.60/l
- −26%
Krispel Pinot Blanc Styria 75 cl
CHF13.95was
18.90CHF 18.60/l
- −26%
Ferrara 3-Seater Sofa, Beige Fabric
CHF849.00was
1'149.00 - −26%
Lorena Corner Sofa in Silver Fabric, Right Recamier
CHF1'699.00was
2'299.00 - −26%
Lorena Fabric Corner Sofa, Left Recamier, with Storage Boxes
CHF1'699.00was
2'299.00 - −26%
Tomorrow Natural Chestnut/Plain White Bed 160 x 200 cm with Storage
CHF369.00was
499.00
About this page
The current list contains 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
