Otto’s deals right now · Wk 40 2026
A selection of this week’s Otto’s deals for the canton of Ticino. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −26%
Tomorrow Bed Decor Chestnut Natural / solid black, with storage space
CHF369.00was
499.00 - −26%
Orbit Solid Oak Coffee Table 70 x 40 x 70 cm
CHF199.00was
269.00 - −26%Vegan
Rossobastardo 500 cl
CHF199.00was
269.00CHF 39.80/l
- −26%
Hasselt desk, white and oak decor, 140 x 75 x 60 cm
CHF199.00was
269.00 - −26%Vegan
Lavazza Crema e Gusto coffee 30 capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%Vegan
Lavazza Crema e Gusto Dolce 30 capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%Vegan
Lavazza Crema e Gusto Forte 30 capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%Vegan
Lavazza Crema e Gusto decaffeinated 30 capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%Vegan
Lavazza Qualità Oro, 30 capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%Vegan
Lavazza Qualità Rossa 30 Capsules
CHF10.95was
14.80 - −26%
Salomon Unisex Evasion Ankle Socks, 2 Pairs
CHF10.95was
14.80 - −26%
Everyday Ankle Socks, 3 Pairs
CHF10.95was
14.80 - −26%
Cleansing Lotion
CHF15.50was
20.95CHF 33.70/l
- Deal
- Deal
- −26%Vegan
Caputo Pizzeria Flour 5kg
CHF12.95was
17.50CHF 2.59/kg
- −26%Vegan
Flor de Morca
CHF12.95was
17.50CHF 17.27/l
- −26%
Intensive Nourishing Moisturiser
CHF17.50was
23.65CHF 37.00/l
- Deal
Petzl Tikkina 300 Lumens
CHF19.95
- −26%
Taurine, 100 Tablets
CHF24.90was
33.65 - Deal
- Deal
Zymè 60 20 20 red wine
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
- Deal
- −26%
Pina Beige Fabric Armchair
CHF99.90was
135.00 - −26%
Pina Grey Fabric Armchair
CHF99.90was
135.00 - −26%
Pina Green Fabric Armchair
CHF99.90was
135.00 - Deal
Kilian Love, don’t be shy Eau de Parfum 30 ml
CHF119.00
CHF 396.67/100 ml
- Deal
- Deal
Lunasol SiriusTriply Titan pot 3.7 L
CHF139.00
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
Toledo grey textilene chair
CHF139.00
- Deal
Toledo black textilene chair
CHF139.00
- Deal
- Deal
Toledo Stainless Steel Garden Chair
CHF169.00
- Deal
- −26%
Caso Design Oven TO26 Electronic
CHF219.00was
295.95 - −26%Vegan
Urevo Space Walk 5L Smart treadmill
CHF295.00was
398.65 - Deal
Kibernetik D9470240 refrigerator
CHF329.00
- −26%
Nordica Damen-Skischuh Speedmachine 95 W
CHF369.00was
498.65 - Deal
- Deal
Sarah Solid Beech Bed
CHF549.00
- Deal
Swiss Dream 4-Saisons-Daunenduvet
CHF549.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
LR3360 washing machine, 8 kg
CHF1'059.00
- Deal
Full-suspension city e-bike Maxtor SUV
CHF3'899.00
- Deal
Sonnenkönig Palau Black Outdoor Hot Tub
CHF10'999.00
- Deal
Sonnenkönig Palau White Outdoor Hot Tub
CHF10'999.00
- Deal
Sonnenkönig Aruba Black Outdoor Hot Tub
CHF16'999.00
- Deal
Sonnenkönig Aruba White Outdoor Hot Tub
CHF16'999.00
- −26%
Iselis Nasco di Cagliari
CHF13.95was
18.85CHF 18.60/l
- Deal
Adidas Tiro24 shorts for women
CHF21.95
- Deal
- Deal
Adidas Women's T-Shirt Tiro24
CHF21.95
- Deal
Adidas Tiro 24 Men's Shorts
CHF21.95
- Deal
Montecastro 75 cl
CHF21.95
CHF 29.27/l
- Deal
Multivitamin
CHF29.50
- Deal
Thermo Fire Gas Burner
CHF29.50
- Deal
- −26%
Paderborn corner sofa, grey fabric, right ottoman
CHF1'999.00was
2'699.00 - −26%
Rosé Côtes de Provence AOP
CHF19.95was
26.90CHF 26.60/l
- −26%
Rivella Blue Zero 8x500ml
CHF9.50was
12.80CHF 2.38/l
- −26%
Rivella Red 8x500ml
CHF9.50was
12.80CHF 2.38/l
- −26%
Mastroberardino Radici Taurasi 75 cl
CHF28.95was
39.00CHF 38.60/l
- −26%
Boxspring Bed Kira 180 x 200 cm
CHF1'299.00was
1'749.00 - −26%
Ecksofa Copper Stoff Beige mit Langschläferfunktion
CHF1'299.00was
1'749.00 - −25%Vegan
Mutti Tomato passata 2x700g
CHF3.95was
5.30CHF 2.82/kg
- −25%
Barilla Bolognese sauce 3x400g
CHF8.95was
12.00CHF 7.46/kg
- −25%
- −25%
- −25%
- −25%Vegan
Barilla Basil tomato sauce +25% free 500g
CHF2.80was
3.75 - −25%Vegan
Barilla Napoletana sauce +25% free 500g
CHF2.80was
3.75 - −25%
Juno Anthracite Fabric Box-Spring Bed 160 x 200 cm, with Storage
CHF1'099.00was
1'469.00 - −25%
Juno Anthracite Fabric Box-Spring Bed 140 x 200 cm, with Storage
CHF999.00was
1'335.00 - −25%
Cesar Adult Chicken & Salmon 1.4kg
CHF5.95was
7.95CHF 4.25/kg
- −25%
Cesar Adult Beef & Poultry 1.4kg
CHF5.95was
7.95CHF 4.25/kg
- −25%
Cerruti 1881 pour Femme Eau de Toilette 100 ml
CHF29.90was
39.95CHF 299.00/l
- −25%
Multipurpose cabinet Kreta 1 Sonoma oak decor 75 x 184 x 35 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Multipurpose cabinet Kreta 2 white decor 75 x 184 x 35 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Verden coffee table, black / Artisan oak finish, 100 x 40 x 55 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Verden coffee table, white / Artisan oak finish, 100 x 40 x 55 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Multipurpose Cabinet Kreta 1 decor white 75 x 184 x 35 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Cleaning Cabinet Kreta 2 decor Sonoma oak 75 x 184 x 35 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Chalet Shelving Unit Sibiu Larch Decor 76 x 203 x 39 cm
CHF119.00was
159.00 - −25%
Elizabeth Arden Green Tea Honey Drops Body Cream 500ml
CHF14.90was
19.90CHF 29.80/l
- −25%
Sajlo Water Bottle
CHF14.90was
19.90 - −25%
Bea Door Mirror White 30 x 120 cm
CHF14.90was
19.90 - −25%
Domus Cashmere Laundry Basket, 50 L
CHF14.90was
19.90 - −25%
Domus White Laundry Basket, 50 L
CHF14.90was
19.90 - −25%
Elegance Green Laundry Basket, 50 L
CHF14.90was
19.90 - −25%
Stan armchair in beige leather
CHF149.00was
199.00 - −25%
Stan armchair in black leather
CHF149.00was
199.00 - −25%
Loop Tall Bathroom Cabinet Concrete Look White 38 x 190 x 30 cm
CHF149.00was
199.00
About this page
This view shows a selection of deals at Otto’s for the canton of Ticino. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
