Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'231
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −25%
Loop Tall Bathroom Cabinet Artisan Oak White 38 x 190 x 30 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Loop Tall Bathroom Cabinet Glossy White 38 x 190 x 30 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Antares Office Chair in Black Faux Leather 58.5 x 118-128 x 67 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%Vegan
Cuvée Palomar Magnum
CHF149.00was
199.00CHF 99.33/l
- −25%
Venedig garden chair in black stainless steel
CHF149.00was
199.00 - −25%
Deia garden table, 150 cm, grey
CHF149.00was
199.00 - −25%
Ethan LED Pendant Light, Aluminum, Dimmable
CHF149.00was
199.00 - −25%
Ethan Pendant Light, Dark Aluminum, Dimmable
CHF149.00was
199.00 - −25%
Denver Coffee Table Artisan Oak Decor Set of 2
CHF149.00was
199.00 - −25%
Sardinia Black Artisan Melamine Coffee Table 121 x 43 x 61 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Lisa Vanity Table with Stool and LED
CHF149.00was
199.00 - −25%
Islay Artisan Oak Shoe Cabinet, 92 x 185 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Islay Kashmere Shoe Cabinet, 92 x 185 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Islay White Shoe Cabinet, 92 x 185 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Nori Sideboard with 3 Doors and 4 Drawers, 160 cm, Artisan Oak/Cashmere
CHF149.00was
199.00 - −25%
Nori Sideboard with 4 Doors and 2 Drawers, 160 cm, Artisan Oak/Cashmere
CHF149.00was
199.00 - −25%
Conny TV Unit in Artisan Oak 150 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Sardinia Black Artisan Melamine TV Unit 171 x 54 x 42 cm
CHF149.00was
199.00 - −25%
Couchtisch Rocky Metall/Glas grau 105 x 42 x 55 cm
CHF59.90was
79.95 - −25%
Couchtisch Rocky Metall/Glas schwarz 105 x 42 x 55 cm
CHF59.90was
79.95 - −25%
Alprausch Herren-Beanie "Biglen"
CHF14.95was
19.95 - −25%
Sherpa Adult Beanie Paldor reflective
CHF14.95was
19.95 - −25%
Hugo Boss Dark Blue Eau de Toilette 75ml
CHF29.90was
39.90CHF 39.87/100 ml
- −25%
Basic protective cover for garden furniture
CHF29.90was
39.90 - −25%
161 Pera Rug
CHF29.90was
39.90 - −25%
Lagos Floor 220 Rug
CHF29.90was
39.90 - −25%
Linor Solid Oak Coffee Table Set of 2
CHF299.00was
399.00 - −25%
Santo Chest of Drawers in White Glass 90 x 99 x 40 cm
CHF299.00was
399.00 - −25%
Adriana LED Pendant Light, Aluminium
CHF299.00was
399.00 - −25%
Adriana LED Pendant Light, Anthracite
CHF299.00was
399.00 - −25%
Ashford shelving unit, white-oiled oak, 160 cm
CHF299.00was
399.00 - −25%
Ashford shelving unit, oiled oak, 160 cm
CHF299.00was
399.00 - −25%
Melange curry and white fabric lounge chair
CHF299.00was
399.00 - −25%
Melange black and white fabric lounge chair
CHF299.00was
399.00 - −25%
Turino artisan oak decor graphite-look sideboard 168 x 92 x 40 cm
CHF299.00was
399.00 - −25%
Milazzo Wall Unit White/Oak Decor
CHF299.00was
399.00 - −25%
Idea 2-door multipurpose cabinet, grey
CHF89.90was
119.95 - DealVegan
Kellogg's Frosties 620g
CHF4.40
CHF 7.10/kg
- −25%
Pajala White LED Ceiling Fan, 40 cm Diameter
CHF44.90was
59.90 - −25%
Tommy spotlight, 4 lights
CHF44.90was
59.90 - −25%
Alexandria extendable table, glossy white lacquered, 160/200 x 76 x 90 cm
CHF449.00was
599.00 - −25%
Matis Natural Chestnut Bunk Bed 2 x 90 x 200 cm with Storage Drawer
CHF449.00was
599.00 - −25%
Mandela Armchair in Fuego Steel Fabric
CHF449.00was
599.00 - −25%Vegan
Sherpa Women's Fleece Jacket Pelden
CHF29.95was
39.95 - −25%
Tone Up Women's Trousers Nova Balance
CHF29.95was
39.95 - −25%
Woodstock cream fabric dining chair
CHF59.90was
79.90 - −25%
Dalia Faux Leather Cantilever Chair
CHF59.90was
79.90 - −25%
Ksanti Bedside Table in White
CHF59.90was
79.90 - −25%
Smilla bedside table, Artisan oak decor, 46 x 61 x 42 cm
CHF59.90was
79.90 - −25%
Smilla bedside table, Sonoma oak decor, 46 x 61 x 42 cm
CHF59.90was
79.90 - −25%
Smilla Bedside Table graphite look 46 x 61 x 42 cm
CHF59.90was
79.90 - −25%
Smilla white decor bedside table 46 x 61 x 42 cm
CHF59.90was
79.90 - −25%
Max Column Shelf
CHF59.90was
79.90 - −25%
Max cube decor shelf 73 x 73 x 33 cm
CHF59.90was
79.90 - −25%
Braga Gray Fabric Sofa Bed with Automatic Lowering System
CHF599.00was
799.00 - −25%
Lenon Grey Fabric Sofa Bed with Storage
CHF599.00was
799.00 - −25%
Venezia Beige Chenille Corner Sofa
CHF599.00was
799.00 - −25%
Nael Rookwood Oak/Plain Black Loft Bed 90 x 200 cm
CHF599.00was
799.00 - −25%
Aurora TV Recliner Grey Fabric with Electric Relax Function and Lift Assist
CHF599.00was
799.00 - −25%
Ferrara 2-Seater Sofa, Beige Fabric
CHF749.00was
999.00 - −25%
best-buy 20 L Microwave with Grill Function
CHF59.95was
79.95 - −25%
Ferrara 2-Seater Sofa in Rancho Red Leather Mix
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Mainz 2-seater sofa, grey fabric, boxspring upholstery
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Mainz 3-Seat Sofa Grey Fabric
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Leandro sofa bed in gray fabric, for intensive use
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Leandro sofa bed in greige fabric, for daily use
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Leon 120 Light Grey Chenille Sofa Bed
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Leon 140 Light Grey Chenille Sofa Bed
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Sonno Sofa Bed in Beige Fabric for Daily Use
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Sonno Sofa Bed, Grey Fabric, for Everyday Sleeping
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Juno Anthracite Fabric Box-Spring Bed 120 x 200 cm, with Storage
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Ottawa box spring bed 160 x 200 cm, with storage compartment
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Mova vacuum cleaner V70 Ultra Complete, white
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Jena TV armchair, grey fabric, electric comfort function
CHF899.00was
1'199.00 - −25%
Bigsofa Milano in mottled beige fabric 290 cm
CHF1'199.00was
1'599.00 - −25%
Bigsofa Milano in mottled green/sage fabric 290 cm
CHF1'199.00was
1'599.00 - −25%
Juno Anthracite Fabric Box-Spring Bed 180 x 200 cm, with Storage
CHF1'199.00was
1'599.00 - −25%
Esperanza Beige Fabric Corner Sofa, Left Ottoman
CHF1'199.00was
1'599.00 - −25%
Esperanza Beige Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'199.00was
1'599.00 - Deal
- Deal
Scholl GelActiv Insole Work
CHF14.90
- Deal
Foaming Cleansing Gel
CHF17.90
CHF 37.84/l
- Deal
- Deal
Magnesiumvital
CHF29.90
- Deal
- Deal
Bidar table lamp, Ø 15 cm, black
CHF29.90
- Deal
Bidar table lamp, Ø 15 cm, white
CHF29.90
- −25%
Freya corner sofa, petrol fabric, chaise longue
CHF1'499.00was
1'999.00 - −25%
Palma II Green Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF1'499.00was
1'999.00 - −25%
Palma II Green Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF1'499.00was
1'999.00 - −25%
Corner Sofa Danny, microfiber
CHF1'799.00was
2'399.00 - −25%
Lorena Fabric Corner Sofa, Left Ottoman
CHF1'799.00was
2'399.00 - −25%
Lorena Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'799.00was
2'399.00 - −25%
Offenburg Corner Sofa Grey Fabric, Left Ottoman
CHF1'799.00was
2'399.00 - No imageDeal
Renu Multi-Plus 2x360ml
CHF29.90
CHF 41.53/l
- −25%Vegan
Mutti Pizza Sauce flavored 400 g
CHF1.95was
2.60CHF 4.88/kg
- −25%
Carefree Cotton Feel Aloe Vera Panty Liners
CHF3.60was
4.80 - −25%
Carefree Panty liners Cotton Feel Flexiform 76
CHF3.60was
4.80 - −25%
Carefree Panty liners Cotton Feel Normal 76
CHF3.60was
4.80 - −25%
Carefree Panty liners Plus Large 64
CHF3.60was
4.80
About this page
The current list contains 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
