Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'231
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −25%
Clere Cotton Pads round 3 x 100
CHF4.95was
6.60 - −25%
Syoss Curl Control Mousse strong hold 250ml
CHF4.95was
6.60CHF 19.80/l
- −25%
Elmex Cavity Protection InterX Toothbrush 2 pcs
CHF6.75was
9.00 - −25%
Taft Ultra Wax Structure Hair Wax 2x75ml
CHF6.75was
9.00CHF 45.00/l
- −25%
Toblerone Crunchy Almonds 360 g
CHF7.95was
10.60CHF 22.08/kg
- −25%
Toblerone Orange Twist 360 g
CHF7.95was
10.60CHF 22.08/kg
- −25%
Durgol Cuisine Cleaner 2x600ml
CHF9.75was
13.00CHF 8.13/l
- −25%
Durgol Surface Bathroom descaler 2x600ml
CHF9.75was
13.00CHF 8.13/l
- −25%
Salomon Unisex Xultra Hi Hiking Socks, 2 Pairs
CHF16.95was
22.60 - −25%Vegan
La Celestine Vendimia Seleccionada 75 cl
CHF19.95was
26.60CHF 26.60/l
- −25%
Base Brush Oval nylon with strap
CHF25.95was
34.60 - −25%
The Cabernet Sauvignon
CHF25.95was
34.60CHF 34.60/l
- −25%
ImmunVital
CHF28.95was
38.60 - −25%Vegan
Pittacum La Prohibición Bierzo DO 75 cl
CHF28.95was
38.60CHF 38.60/l
- −25%
Enemigo Mio Magnum
CHF31.95was
42.60CHF 21.30/l
- −25%
Cheese fondue Tabacco 9 pieces
CHF34.95was
46.60 - Deal
- −25%
Toko Edge Tuner
CHF45.00was
60.00 - −25%
Adidas women's OTR 7/8 tights
CHF56.25was
75.00 - Deal
Bugatti Men's Sneakers
CHF59.95
- Deal
- Deal
Adidas men's 3-Stripes tracksuit
CHF59.95
- Deal
- −25%
Women's Brensholmen Cross-Country Ski Pants
CHF75.00was
100.00 - −25%
Men's Brensholmen Cross-Country Ski Pants
CHF75.00was
100.00 - −25%
Schneider BLE-8122 Blender
CHF79.95was
106.60 - Deal
Women's Freyung Ski Trousers
CHF89.00
- Deal
- Deal
Men's Freiberg Ski Trousers
CHF89.00
- Deal
- Deal
Gorley Pendant Light, 3-Light
CHF89.90
- Deal
- Deal
Total 1 Multifocal 90 Lenses
CHF102.95
- Deal
- Deal
Updays 24 SL ski-touring backpack
CHF119.00
- Deal
Updays 26 ski-touring backpack
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
Men's Shelter CS WP Winter Boots
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −25%
Petkit Yumshare smart automatic pet feeder with two hoppers
CHF129.00was
172.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
Waxing machine
CHF269.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Philips Kaffeevollautomat EP2221/49
CHF299.00
- Deal
Barryvox S Avalanche Transceiver
CHF359.00
- Deal
- Deal
Ocean Drive E-Scooter Urban 105
CHF449.00
- Deal
Pet Homes Katzenbaum Mallorca, grau
CHF649.00
- −25%
Maverix S7 full-suspension e-bike
CHF3'999.00was
5'332.00 - Deal
- Deal
Vegetable bouillon paste
CHF14.95
CHF 29.90/kg
- Deal
Knorr Chicken Bouillon Paste 500g
CHF14.95
CHF 29.90/kg
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Hask Argan Oil Repairing Conditioner 355 ml
CHF5.95
CHF 16.76/l
- Deal
Hask Argan Oil Repairing Shampoo 355 ml
CHF5.95
CHF 16.76/l
- Deal
Hask Keratin Protein Smoothing Conditioner 355 ml
CHF5.95
CHF 16.76/l
- Deal
Hask Keratin Protein Smoothing Shampoo 355 ml
CHF5.95
CHF 16.76/l
- Deal
Mentos Kaugummi White Sweet Mint 150g
CHF5.95
CHF 39.67/kg
- Deal
Nescafe Espresso Conc. Vanilla 500ml
CHF5.95
CHF 11.90/l
- Deal
Nescafé Espresso Concentrate Black 500ml
CHF5.95
CHF 11.90/l
- Deal
Nescafé Espresso Concentrate Caramel 500ml
CHF5.95
CHF 11.90/l
- −25%
Multi parasol base plates, black, 4 pieces
CHF59.95was
79.90 - DealVegan
Casal Mendes Portuguese Rosé Wine 750ml
CHF4.45
CHF 5.93/l
- Deal
A. Vogel Santaspina Bonbon 100g
CHF2.95
CHF 29.50/kg
- −25%
Bordeaux Château Barde-Haut
CHF29.95was
39.90CHF 39.93/l
- −25%
Gran Reserva
CHF29.95was
39.90CHF 39.93/l
- −25%
Campaner Cabernet Sauvignon Riserva 75 cl
CHF17.95was
23.90CHF 23.93/l
- −25%
Feld Merlot Cabernet Riserva 75 cl
CHF17.95was
23.90CHF 23.93/l
- −25%
Laraith Kaltern Lagrein Riserva 75 cl
CHF17.95was
23.90CHF 23.93/l
- −25%
Lason Merlot Riserva 75 cl
CHF17.95was
23.90CHF 23.93/l
- −25%
SurSur
CHF14.95was
19.90CHF 19.93/l
- −25%
El Gordo del Circo white wine
CHF14.95was
19.90CHF 19.93/l
- −25%Vegan
Villa Antinori Rosso Toscana IGT 750ml
CHF14.95was
19.90CHF 19.93/l
- −25%
L’Oréal Professional Absolut Repair hair mask 500 ml
CHF29.90was
39.80CHF 59.80/l
- −25%
L'Oréal Professional Blondifier hair mask 500 ml
CHF29.90was
39.80CHF 59.80/l
- −25%
Inforcer hair mask
CHF29.90was
39.80CHF 59.80/l
- −25%
L’Oréal Professional Vitamino Color hair mask 500 ml
CHF29.90was
39.80CHF 59.80/l
- −25%
Serie Expert Pro Longer Hair Mask
CHF29.90was
39.80CHF 59.80/l
- −25%
Grüner Veltliner Terrassen Federspiel
CHF11.95was
15.90CHF 15.93/l
- −25%
Whiskas 1+ Cat food chicken 1.9kg
CHF7.45was
9.90CHF 3.92/kg
- −25%
Whiskas 1+ Cat food beef 1.9kg
CHF7.45was
9.90CHF 3.92/kg
About this page
The current list contains 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed

