Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'231
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −25%
La Croix red wine
CHF19.95was
26.50CHF 26.60/l
- −25%
Chiefs Protein Chips Sour Cream 2 x 80 g
CHF5.95was
7.90CHF 37.19/kg
- −25%
Prosecco Rosé DOC
CHF7.50was
9.95CHF 10.00/l
- −25%
Kambly Butterfly 3x100g
CHF9.95was
13.20CHF 33.17/kg
- −25%
Lorena Fabric Corner Sofa, Left Recamier
CHF1'999.00was
2'649.00 - −25%
Lorena Fabric Corner Sofa, Right Recamier
CHF1'999.00was
2'649.00 - −24%
Romana Armrest Chair in Anthracite Velvet
CHF89.90was
119.00 - −24%
Romana armchair in beige velvet
CHF89.90was
119.00 - −24%
Romana brown velvet armchair
CHF89.90was
119.00 - −24%
Romana Armrest Chair in Green Velvet
CHF89.90was
119.00 - −24%
Romana Armrest Chair in Pink Velvet
CHF89.90was
119.00 - −24%
Porto Upholstered Chair Anthracite Microfibre
CHF89.90was
119.00 - −24%
Shelf Max decor 107 x 107 x 33 cm
CHF89.90was
119.00 - −24%
Shark Shelf in Honey Oak Decor 25 x 131 x 27 cm
CHF89.90was
119.00 - −24%
Shark Shelf in Matt White Decor 25 x 131 x 27 cm
CHF89.90was
119.00 - −24%
Shoe cabinet Berry metal white 51 x 136 x 15 cm
CHF89.90was
119.00 - −24%
Potsdam grey fabric corner sofa with left electric chaise longue
CHF2'799.00was
3'699.00 - −24%
Lian compact wardrobe Artisan oak decor 88 x 195 x 35 cm
CHF249.00was
329.00 - −24%
Vitakraft Cat-Stick mini Multipack poultry
CHF7.95was
10.50 - −24%
Vitakraft Cat Sticks Multipack Chicken/Cat Grass 5 x 6 pieces
CHF7.95was
10.50 - −24%
Vitakraft Cat Sticks Multipack Cod + Saithe 5x6 pieces
CHF7.95was
10.50 - −24%
Grassl GÄA Cuvée Reserve wine
CHF29.95was
39.50CHF 39.93/l
- −24%
Quintessenz Chardonnay 75 cl
CHF29.95was
39.50CHF 39.93/l
- −24%
Puerta Cream Rug 160 x 230 cm
CHF59.90was
79.00 - −24%
Puerta Grey Rug 160 x 230 cm
CHF59.90was
79.00 - −24%Vegan
Quintessenz Pinot Bianco 75 cl
CHF26.95was
35.50CHF 35.93/l
- −24%
Saleit Kaltern Chardonnay 75 cl
CHF15.95was
21.00CHF 21.27/l
- −24%
Soll Kaltern Pinot Grigio 75 cl
CHF15.95was
21.00CHF 21.27/l
- −24%
Vial Kaltern Pinot Bianco 75 cl
CHF15.95was
21.00CHF 21.27/l
- Deal
Costamolino Vermentino
CHF10.95
CHF 14.60/l
- Deal
The Butcher Cuvée Weiss
CHF10.95
CHF 14.60/l
- Deal
Malbec Grape Selection
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
Probase tablets
CHF52.90
- −24%
Scarlet corner sofa ecru fabric, recamiere right
CHF1'899.00was
2'499.00 - −24%
Foreno living landscape greige fabric ottoman left
CHF1'899.00was
2'499.00 - −24%
Foreno sofa set in greige fabric with ottoman on the right
CHF1'899.00was
2'499.00 - −24%
Plus with HydraGlyde 90ml
CHF9.50was
12.50CHF 10.56/100 ml
- Deal
Dieter Meier Puro Malbec Cabernet Sauvignon
CHF14.95
CHF 19.93/l
- Deal
Knorr special meat bouillon paste 850 g
CHF18.75
CHF 22.06/kg
- Deal
MPS Sensitive Eyes contact lens solution
CHF29.95
CHF 41.60/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Sport tablets
CHF46.90
- Deal
- DealVegan
- Deal
Salentein Gran Vu Blend 75 cl
CHF69.90
CHF 93.20/l
- Deal
- Deal
- Deal
Kilian Angels’ Share Unisex Eau de Parfum 30 ml
CHF119.00
CHF 396.67/100 ml
- Deal
- Deal
Heat Pack 2.0
CHF129.00
- Deal
- Deal
- Deal
Terre Brune Double Magnum Red Wine 300 cl
CHF179.00
CHF 59.67/l
- Deal
Dynafit Men's Softshell Jacket Speed
CHF189.00
- Deal
Hoover HF4P10H 011 Vacuum Cleaner
CHF189.00
- Deal
- Deal
- Deal
Head Damen-Skischuh Edge 85 W HV
CHF319.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −24%
Atomic Damen-Skischuh Hawx Prime 85 BOA W GW
CHF399.00was
525.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Kambly Chocolune 3 x 100 g
CHF9.95
CHF 33.17/kg
- Deal
Kambly almond caramel 3 x 100 g
CHF9.95
CHF 33.17/kg
- Deal
Kambly Milch Truffe 3x100g
CHF9.95
CHF 33.17/kg
- −24%
Aix Rosé
CHF16.95was
22.30CHF 22.60/l
- Deal
Felce Azzurra Classico Intimate Wash 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- Deal
Felce Azzurra Delicate Intimate Wash 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- Deal
Felce Azzurra Fresh Intimate Wash 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- Deal
Felce Azzurra Pro Intimate Wash 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- −24%
Snickers 10 x 50 g
CHF4.95was
6.50CHF 9.90/kg
- −24%
Barolo Riva del Bric
CHF44.95was
59.00CHF 59.93/l
- −24%
Barilla Basil and lemon pesto 2x190g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
- −24%
Barilla Calabrese pesto 2x190g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
- −24%
Barilla Genovese pesto 2x190g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
- −24%
Barilla Pesto Rosso 2x200g
CHF5.95was
7.80CHF 14.88/kg
- −24%
Mova smart robotic lawnmower LiDAX Ultra 2000 AWD
CHF1'449.00was
1'899.00 - −24%
Paderborn Longlife lumbar cushion, grey
CHF29.00was
38.00 - −24%
Dyson Supersonic HD17 Jasper Plum Hair Dryer
CHF419.00was
549.00 - −24%
Aquilon
CHF129.00was
169.00CHF 172.00/l
- −24%
Wade Coat Rack Wild Oak Decor
CHF129.00was
169.00 - −24%
Chalet Sibiu larch and light San Remo oak chest of drawers
CHF129.00was
169.00 - −24%
Skara Chest of Drawers, Artisan Oak Finish, 106 x 100 x 35 cm
CHF129.00was
169.00 - −24%
Islay Oak Shoe Cabinet, 92 x 113 cm
CHF129.00was
169.00 - −24%
Islay Kashmere Shoe Cabinet, 92 x 113 cm
CHF129.00was
169.00 - −24%
Islay White Shoe Cabinet, 92 x 113 cm
CHF129.00was
169.00 - −24%Vegan
ültje Roasted & Salted Cashews 2x150g
CHF7.95was
10.40CHF 26.50/kg
- −24%
Palma I Anthracite Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'299.00was
1'699.00 - −24%
Kägi Toggenburger butter biscuits 2x200g
CHF5.20was
6.80CHF 13.00/kg
- −24%
Favarger Tour Milk/Nut 3 x 100 g
CHF8.95was
11.70CHF 29.83/kg
- −23%
Beef-Stick turkey dog treats, 4 x 4
CHF9.95was
13.00 - −23%
Vitakraft Multipack Beef Stick 4 x 4 pieces
CHF9.95was
13.00 - −23%
Sliding door wardrobe Saturn decor 175 x 191 x 59 cm
CHF229.00was
299.00 - −23%
Score TV Unit in Montana Oak Decor 140 x 48 x 45 cm
CHF229.00was
299.00
About this page
The current list contains 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'231 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
