Otto’s deals right now · Wk 40 2026
A selection of this week’s Otto’s deals for the canton of Ticino. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- Deal
Extra Gentle Cleansing Foam
CHF10.90
CHF 46.19/l
- Deal
White wine
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
- Deal
Barbera d'Asti Cà di Pian DOC
CHF22.95
CHF 30.60/l
- DealVegan
Jack & Jones Men's Boxers
CHF22.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Prior red wine
CHF22.95
CHF 30.60/l
- Deal
- Deal
Omega-3 EPA
CHF26.90
- Deal
Liquid omega-3
CHF26.90
CHF 179.33/l
- −23%
Adidas Men's T-Shirt
CHF28.95was
37.60 - Deal
- Deal
Gold Prosecco
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Puma Men's Shorts Team Liga
CHF19.95
- −23%Vegan
Lu Nieddu
CHF25.95was
33.70CHF 34.60/l
- −23%
Nike kids' shorts Knit 6''
CHF26.95was
35.00 - −23%
Nike Kids One Dri-Fit T-shirt
CHF26.95was
35.00 - −23%
Nike kids' leggings Sportswear Classic
CHF26.95was
35.00 - Deal
I Love Love Eau de Toilette
CHF29.90
- Deal
TopFit Capsules
CHF29.90
- DealVegan
Iron and Vitamin B12 Capsules
CHF31.90
- Deal
Biotics-G sachets
CHF39.90
- Deal
- Deal
- Deal
Moët & Chandon Ice Impérial 75 cl
CHF49.95
CHF 66.60/l
- Deal
Moët & Chandon Ice Impérial Rosé Champagne 75 cl
CHF49.95
CHF 66.60/l
- Deal
- Deal
- Deal
Ribera del Duero Magnum
CHF49.95
CHF 33.30/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
ExtraCell Beauty Collagen Berries 20 x 14.4 g
CHF79.90
CHF 277.43/kg
- Deal
ExtraCell Beauty Collagen Chocolate 20 x 15 g
CHF79.90
CHF 266.33/kg
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Meindl Lite Women's Trail Shoe GTX
CHF169.00
- Deal
On Cloud X 5 women's running shoe
CHF169.00
- Deal
On Women's Running Shoe Cloudswift 4
CHF169.00
- Deal
On Cloud X 5 men's running shoes
CHF169.00
- Deal
On Cloudswift 4 men's running shoe
CHF169.00
- Deal
On Men's Running Shoe Cloudvista 3
CHF169.00
- Deal
Diaqua Linus shower panel
CHF179.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Kibernetik M50 Dehumidifier
CHF249.00
- −23%
Fischer Twin Skin Superlite cross-country ski set incl. Control Step-In IFP
CHF269.00was
349.35 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Kibernetik ECOTK245 Freezer (D)
CHF479.00
- −23%
Ella solid beech bunk bed 2 x 90 x 200 cm
CHF499.00was
648.05 - Deal
- −23%
Indoor cycle 7.0IC
CHF999.00was
1'297.40 - −23%
Schwinn Recumbent Bike 590R
CHF999.00was
1'297.40 - −23%
Swiss Dream Warm Cassette Down Duvet
CHF999.00was
1'297.40 - Deal
Hisense 85E77Q 85-Inch TV
CHF1'099.00
- Deal
Horizon HBN70 bench
CHF1'379.00
- Deal
Horizon Andes 5.1 Elliptical Trainer
CHF1'459.00
- Deal
Schwinn 590E Elliptical Trainer
CHF1'529.00
- Deal
Max Trainer SE
CHF1'749.00
- Deal
Sonnenkönig Basilan Black Outdoor Hot Tub
CHF4'999.00
- Deal
Sonnenkönig Basilian White Outdoor Hot Tub
CHF4'999.00
- Deal
Sonnenkönig Lanai outdoor hot tub, black
CHF12'999.00
- Deal
Sonnenkönig Lanai outdoor hot tub, white
CHF12'999.00
- Deal
Toko Thermo Cork
CHF6.90
- −23%
Rohner Trekking Socks, 2 Pairs
CHF12.90was
16.75 - Deal
Essential Homme Eau de Toilette
CHF34.90
- Deal
Brain PS+
CHF35.90
- Deal
- Deal
- Deal
Gran Cereale Cereal biscuits with fruit 250g
CHF2.25
CHF 9.00/kg
- Deal
Kneipp Aroma Foaming Bath Cold Season 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- Deal
Kneipp Glückliche Auszeit Aroma Foam Bath 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- DealVegan
Kneipp Aroma Care Foam Bath Muscle Relaxation 400 ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- DealVegan
Kneipp Aroma Care Foam Bath Dream of the Orient 400 ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- Deal
Kneipp Aroma Foaming Bath Zeit für Träume 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- DealVegan
Kneipp Goodbye Stress Bath 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- DealVegan
Kneipp Good Mood Bath 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- DealVegan
Kneipp Creamy Bubble Bath Sweet Cuddles 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- Deal
Kneipp Men Männersache Aromatic Foam Bath 400ml
CHF4.50
CHF 11.25/l
- −23%
Stern Kaltern Sauvignon Blanc 75 cl
CHF16.95was
22.00CHF 22.60/l
- −23%
Double Quick Hand Pump
CHF9.95was
12.90 - −23%
Bonn Corner Sofa Denim Fabric with Functions
CHF2'699.00was
3'499.00 - −23%
Kreta 1 Multi-Purpose Cabinet White Gloss 75 x 184 x 35 cm
CHF169.00was
219.00 - −23%
Boxspring Bed Coma Cord beige
CHF1'049.00was
1'359.00 - −23%
Boxspring Bed Coma Cord graphite
CHF1'049.00was
1'359.00 - −23%Vegan
Chirat Gherkins 2x425g
CHF6.95was
9.00CHF 8.18/kg
About this page
This view shows a selection of deals at Otto’s for the canton of Ticino. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed





