Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −22%
Nori Chest of Drawers with 2 Doors, 60 cm, Artisan Oak/Cashmere
CHF69.90was
89.90 - −22%
Wade Bedside Chest
CHF69.90was
89.90 - −22%
Smilla bedside table, Artisan oak decor, 46 x 79 x 42 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Smilla Bedside Table Sonoma Oak decor 46 x 79 x 42 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Smilla bedside table, graphite decor, 46 x 79 x 42 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Smilla bedside table, white decor, 46 x 79 x 42 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Shelf Max decor 73 x 107 x 33 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Shelf Wade decor wild oak 77 x 114 x 35 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
David Sonoma Oak Desk 110 x 75 x 55 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
David White Desk 110 x 75 x 55 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Talent Maxi Sonoma Oak Shoe Cabinet 70 x 176 x 34 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Talent Maxi White Shoe Cabinet 70 x 176 x 34 cm
CHF69.90was
89.90 - −22%
Loris 2-Seat Sofa in Dark Grey Fabric with Recliner Function
CHF699.00was
899.00 - −22%
Stan 3-seater sofa microfiber fabric taupe
CHF699.00was
899.00 - −22%
Flex Workstation in Light Grey 180/177 x 62-127 x 77/67 cm
CHF699.00was
899.00 - −22%
Alabama Corner Sofa, Recamiere on the Left
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Alabama Corner Sofa, Recamiere on the Right
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Kampen corner sofa in beige fabric
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Kampen corner sofa in dark grey fabric
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Kampen corner sofa in light grey fabric
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Kampen corner sofa in taupe fabric
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Primo Brown Fabric Corner Sofa, Left Ottoman
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Primo Brown Fabric Corner Sofa, Right Ottoman
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
- −22%
Rimini corner sofa in grey fabric with manual pull-out bench and ottoman on the left
CHF1'399.00was
1'799.00 - −22%
Quintessenz Cabernet Sauvignon Riserva 75 cl
CHF36.95was
47.50CHF 49.27/l
- −22%
Jenny Chair in Old Rose Cord Fabric
CHF59.90was
76.90 - −22%
Jenny Chair in Beige Cord Fabric
CHF59.90was
76.90 - −22%
Jenny Chair in Light Blue Cord Fabric
CHF59.90was
76.90 - −22%
Polvorete Godello
CHF13.95was
17.90CHF 18.60/l
- Deal
Graves AOC
CHF18.50
CHF 24.67/l
- Deal
Le Volte
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
- −22%
Bordeaux Château Labégorce
CHF29.95was
38.40CHF 39.93/l
- −22%Vegan
Mutti Classica pizza sauce 400g
CHF1.95was
2.50CHF 4.88/kg
- −22%
Namdong Ramen Beef Pots 83 g
CHF1.95was
2.50CHF 2.35/100 g
- −22%
Namdong Ramen Chicken Pots 84 g
CHF1.95was
2.50CHF 2.32/100 g
- −22%
Namdong Ramen Kimchi Pots 83 g
CHF1.95was
2.50CHF 2.35/100 g
- Deal
- Deal
Toko Eco Skinproof 100 ml
CHF13.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Reserva
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
Tiro League Backpack L
CHF34.95
- Deal
The Great Bustard 75 cl
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
Trisa Mixstar Hand Mixer
CHF34.95
- Deal
Riserva Magnum
CHF37.90
CHF 25.27/l
- DealVegan
Lecithin granules
CHF38.90
CHF 97.98/kg
- DealVegan
Monastrell
CHF45.00
CHF 60.00/l
- Deal
Teppich Floor 215
CHF69.90
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
Bugatti Men's Sneakers
CHF69.95
- Deal
Men's Drew Peak Hoodie
CHF69.95
- DealVegan
- Deal
ChondroVital Tablets
CHF77.90
- Deal
- Deal
- Deal
Borealis Classic Backpack 29 l
CHF109.00
- Deal
Collagen Complex Plus, 20 Sachets
CHF124.00
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
Hoka Clifton 11 women's running shoe
CHF139.00
- Deal
Hoka Men's Running Shoe Clifton 11
CHF139.00
- DealVegan
- Deal
Lenz men's Heat Vest 1.0
CHF139.00
- Deal
- Deal
- Deal
On Cloudpulse Next men's sneakers
CHF139.00
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −22%
Head Herren-Skischuh Kaliber 120 MV GW BOA
CHF479.00was
614.10 - −22%
Salomon Herren-Skischuh S/Pro Supra BOA 120 GW
CHF479.00was
614.10 - Deal
- Deal
- −22%
Lumen Boxspring Bed Grey Fabric 140 x 200 cm
CHF699.00was
896.15 - Deal
- Deal
Max Trainer M6
CHF1'389.00
- Deal
Horizon Omega Z Dark Edition Treadmill
CHF1'399.00
- Deal
Refrigerator FAB28R
CHF1'399.00
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed


