Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- Deal
Nouvel Wine and Fondue Bar
CHF1'399.00
- Deal
Cuenca garden table 190/250 x 90 cm
CHF1'699.00
- Deal
Lugo Stainless Steel Garden Table 150/210 cm
CHF1'699.00
- Deal
Knorr Roast sauce granules 850g
CHF15.50
CHF 18.24/kg
- Deal
Knorr Roast sauce paste s'Wunder 800g
CHF15.50
CHF 19.38/kg
- Deal
F Negroamaro Salento IGP
CHF22.95
CHF 30.60/l
- −22%
1-Day Multifocal 30 Daily Lenses
CHF37.95was
48.65 - Deal
Leo Hillinger Small Hill White 75 cl
CHF11.50
CHF 15.33/l
- DealOrganic
Heba Morellino di Scansano DOCG organic red wine 75 cl
CHF13.95
CHF 18.60/l
- −22%
Mova smart robotic lawnmower ViAX300
CHF429.00was
549.00 - −22%
Basic protective cover for cushions
CHF17.90was
22.90 - −22%
Basic Lounge 100 protective cover
CHF17.90was
22.90 - −22%
Shark Shelf in Honey Oak Decor 45 x 191 x 37 cm
CHF179.00was
229.00 - −22%
Shark Shelf in Matt White Decor 45 x 191 x 37 cm
CHF179.00was
229.00 - −22%
Trevi dark concrete oak desk
CHF179.00was
229.00 - −22%
Sideboard Skara, Artisan oak finish, 180 x 100 x 35 cm
CHF179.00was
229.00 - −22%
Holly Armchair, Anthracite Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Holly Armchair, Beige Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Holly Armchair, Bordeaux Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Holly Armchair, Yellow Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Holly Armchair, Green Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Holly Armchair, Petrol Fabric, Swivel
CHF129.00was
165.00 - −22%
Rolled Comfort Mattress
CHF89.90was
114.95 - −22%
Munich Corner Sofa in Natural Fabric, Left Chaise
CHF1'799.00was
2'299.00 - −22%
Upholstered suite Paderborn black leather, Recamière right
CHF4'699.00was
5'999.00 - −22%
Paderborn corner sofa, grey fabric, with functions, right ottoman
CHF2'899.00was
3'699.00 - −22%
Regensburg Upholstered Suite steel fabric, right ottoman
CHF2'899.00was
3'699.00 - −22%Vegan
Hasena Bed Levane Wild Oak Natural Solid Oiled 160 x 200 cm
CHF899.00was
1'147.00 - −22%
Chalet Shelving Unit Sibiu Larch Decor 76 x 163 x 39 cm
CHF109.00was
139.00 - −22%
Vluv Beige Wide-Cord Sitting Ball, 60-65 cm Diameter
CHF109.00was
139.00 - −22%
Vluv Nougat Wide-Cord Sitting Ball, 60-65 cm Diameter
CHF109.00was
139.00 - −22%
Vluv Olive Wide-Cord Sitting Ball, 60-65 cm Diameter
CHF109.00was
139.00 - −21%
ELENIA Matratze Scuol
CHF549.00was
699.00 - −21%
Ferrara Armchair, Beige Fabric
CHF549.00was
699.00 - −21%
Mainz 3-seater sofa, grey fabric, boxspring upholstery
CHF1'099.00was
1'399.00 - −21%
Leipzig sectional sofa in platinum/anthracite fabric with bed function
CHF2'199.00was
2'799.00 - −21%Vegan
Kairos
CHF59.00was
75.00CHF 78.67/l
- −21%
Pike 3-Seat Cocoa Leather Sofa
CHF1'299.00was
1'649.00 - −21%
Mainz Square Bar Table 70 x 106 x 70 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Mainz Round Bistro Table
CHF149.00was
189.00 - −21%
- −21%
Shark Chest of Drawers in Matt White Decor 40 x 131 x 45 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Shark matte white decor chest of drawers 80 x 131 x 40 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Vienna Chest of Drawers, Kashmere finish, 138 x 90 x 40 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Vienna Chest of Drawers in White Decor 138 x 90 x 40 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Vienna Chest of Drawers in Artisan Oak 138 x 90 x 40 cm
CHF149.00was
189.00 - −21%
Mailand Shoe Cabinet White Decor 101 x 194 x 35 cm
CHF299.00was
379.00 - −21%
Raphael corner sofa beige fabric electric relax function ottoman left
CHF1'499.00was
1'899.00 - −21%
Raphael corner sofa beige fabric electric relax function ottoman right
CHF1'499.00was
1'899.00 - −21%
Rascasse XXL Grey Fabric Corner Sofa
CHF1'499.00was
1'899.00 - −21%
Rascasse XXL Green Fabric Corner Sofa
CHF1'499.00was
1'899.00 - DealVegan
Caputo Pizza flour Nuvola 1kg
CHF3.30
CHF 3.30/kg
- −21%
Knorr vegetable extract granules 250 g
CHF7.50was
9.50CHF 30.00/kg
- −21%
Knorr low-fat beef bouillon granules 240 g
CHF7.50was
9.50CHF 31.25/kg
- −21%
Fila Kinder-Quartersocken, 3 Paar
CHF6.95was
8.80 - −21%
Fila children's sports socks, 3 pairs
CHF6.95was
8.80 - Deal
Cuvée Nicolas Grenache Noir
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
Burgerstein L-Lysine, 90 tablets
CHF20.90
- Deal
Nasal Spray 150 ml
CHF19.30
CHF 128.67/l
- Deal
Rituals of Amsterdam body cream 220 ml
CHF24.90
CHF 113.18/l
- Deal
Dolomit
CHF28.90
- Deal
Iron and Vitamins Capsules
CHF28.90
- Deal
- Deal
Nike Men's polo shirt Park 26
CHF32.95
- Deal
- −21%
Pacer Dri-FIT men's long-sleeve running top, 1/2 zip
CHF44.95was
56.90 - −21%
Nike Dri-FIT NPT 6in men's shorts
CHF44.95was
56.90 - −21%
Nike Children's Football Boots Jr. Phantom 6 Low Club FG/MG
CHF44.95was
56.90 - −21%
Nike Children's Mercurial Vapor 16 Club Football Boots
CHF44.95was
56.90 - Deal
Puma Herren-Sneaker Caven III SD
CHF54.95
- Deal
- DealVegan
Champagne Brut Vintage 2014
CHF59.00
CHF 78.67/l
- Deal
- Deal
Reserva Magnum
CHF59.00
CHF 39.33/l
- Deal
Astrales Magnum 150 cl
CHF65.00
CHF 43.33/l
- Deal
- Deal
- Deal
Rossignol Battle Snowboard Binding
CHF129.00
- Deal
Bollinger La Grande Année 2015 750ml
CHF149.00
CHF 198.67/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
On Cloud 6 women's running shoes
CHF149.00
- Deal
On men's Cloud 6 running shoes
CHF149.00
- Deal
Scarpa Mojito GTX Gore-Tex Unisex
CHF149.00
- Deal
Toko Ski Vise World Cup
CHF149.00
- Deal
- Deal
Men's Alp Trainer 2 GTX Hiking Shoes
CHF165.00
- DealVegan
- Deal
snowshoe Symbioz Hyperflex Access
CHF179.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Men's Running Shoe Cloud X Tempo
CHF189.00
- Deal
- Deal
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
