Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- Deal
- Deal
Women's Crow GTX Mountain Boots
CHF219.00
- Deal
Salewa Men's Hiking Shoes Crow GTX
CHF219.00
- Deal
- −21%
La Sportiva Trango Tech Leather GTX men's mountain boot
CHF259.00was
327.85 - −21%
Meindl men's hiking shoes Litepeak GTX
CHF259.00was
327.85 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −21%
Women's Speedmachine 3 BOA 95 W GW Ski Boot
CHF379.00was
479.75 - −21%
Nordica Women's Ski Boots Speedmachine 3 105 GW
CHF379.00was
479.75 - Deal
Nature Fondue Bar
CHF429.00
- DealVegan
- −21%
Philips HomeRun Saug- und Wischroboter 3000 Serie XU3110/02
CHF439.00was
555.70 - Deal
- Deal
- Deal
LauraStar GO Bügelstation
CHF549.00
- Deal
- −21%
Samutu Pellet Patio Heater 30 x 30 x 150 cm
CHF629.00was
796.20 - −21%
Valerian solid beech bunk bed 90 + 140 x 200 cm
CHF749.00was
948.10 - −21%
Salomon E Addikt Pro 66 Ski Set incl. MI12 GW
CHF749.00was
948.10 - Deal
Horizon Oxford 6 Rowing Machine
CHF1'099.00
- Deal
Horizon Andes 3.1 Elliptical Trainer
CHF1'249.00
- Deal
Adidas Men's Shorts Entrada26
CHF17.95
- Deal
Elizabeth Arden Visible Difference Refining Moisture Cream Complex 75ml
CHF18.90
CHF 25.20/100 ml
- Deal
- −21%
ÀN
CHF38.95was
49.30CHF 51.93/l
- −21%
Provital Complex + DHA Capsules
CHF42.90was
54.30 - Deal
- −21%
Knorr Aromat shaker 90g
CHF2.45was
3.10CHF 2.72/100 g
- Deal
Kambly Chocolait 3 x 100 g
CHF9.95
CHF 33.17/kg
- −21%
Vindas bed in solid pine lacquered white
CHF189.00was
239.00 - −21%Organic
Organic Sauvignon Blanc
CHF14.95was
18.90CHF 19.93/l
- Deal
Prince chocolate biscuits 300g
CHF2.50
CHF 8.33/kg
- −21%
Santo Chest of Drawers in White Glass 135 x 99 x 40 cm
CHF379.00was
479.00 - −21%
Bonn Corner Sofa Denim Fabric
CHF1'899.00was
2'399.00 - −21%
Regensburg Corner Sofa in Steel Fabric, Right Ottoman
CHF1'899.00was
2'399.00 - −21%
Milan White Shoe Cabinet 135 x 120 x 35 cm
CHF229.00was
289.00 - −21%Vegan
Isostar H&P lemon powder 2x400g
CHF18.95was
23.90CHF 23.69/kg
- −21%Vegan
Isostar H&P orange powder 2x400g
CHF18.95was
23.90CHF 23.69/kg
- −21%
Scarlet corner sofa in ecru fabric, electric pull-out bench, recamier on the right
CHF2'299.00was
2'899.00 - −21%
Viola Corner Sofa in Nemo Granite Fabric
CHF2'299.00was
2'899.00 - −21%
Hardy Solid Wild Oak Table 160 x 75 x 90 cm
CHF369.00was
465.00 - −21%
Montevideo Greige Corduroy Corner Sofa
CHF1'349.00was
1'699.00 - −21%
Montevideo Taupe Corduroy Corner Sofa
CHF1'349.00was
1'699.00 - −21%
Thea Bench Acacia Decor 180 cm
CHF139.00was
175.00 - −21%
Recycling set (aluminium, PET, glass) 40 x 40 x 55 cm
CHF7.95was
10.00 - −21%
Austin Black Steel Bedside Table 40 x 55 cm
CHF159.00was
200.00 - −20%
Samiro fabric gray boxspring bed
CHF699.00was
879.00 - −20%
Hardy solid wild oak table, 180 x 75 x 90 cm
CHF429.00was
539.00 - −20%
Havanna Grey Fabric Storage Bed 180 x 200 cm
CHF1'099.00was
1'380.00 - −20%
Nightlife Black Fabric Storage Bed 180 x 200 cm
CHF1'099.00was
1'380.00 - −20%
Thomy Mayonnaise à la française 2x265g
CHF4.70was
5.90CHF 8.87/kg
- −20%Vegan
Thomy Thomynaise Light 2x280g
CHF4.70was
5.90CHF 8.39/kg
- −20%
Hasena Bed Levane in solid natural wild oak, oiled 140 x 200 cm
CHF799.00was
1'003.00 - −20%
Hardy solid wild oak table, 220 x 75 x 100 cm
CHF549.00was
689.00 - −20%
Thea Table Acacia Decor 180 x 76 x 90 cm
CHF299.00was
375.00 - −20%
Kidney cushion Paderborn in black leather
CHF71.00was
89.00 - −20%
Ovo Rocks 2 x 120 g
CHF7.50was
9.40CHF 31.25/kg
- −20%
Black Metal Side Table, Diameter 47 x 51 cm
CHF7.90was
9.90 - −20%
Panama Decorative Cushion Cover
CHF7.90was
9.90 - −20%
Velvet Corduroy-Look Decorative Cushion Cover 40 x 40 cm
CHF7.90was
9.90 - −20%
Saltner Pinot Nero Riserva 75 cl
CHF19.95was
25.00CHF 26.60/l
- −20%
50 & 50 Capannelle - Avignonesi 75 cl
CHF79.00was
99.00CHF 105.33/l
- −20%
Decorative velvet cushion cover
CHF10.30was
12.90 - −20%
Ronny extendable dining table, oak decor, 130/170 x 78 x 130 cm
CHF499.00was
625.00 - −20%
Hardy Solid Wild Oak Table
CHF499.00was
625.00 - −20%
Classic air bed, Twin Size 76 x 25 x 191 cm
CHF11.90was
14.90 - −20%
Taniri coffee table, grey / black, 90 x 42 x 90 cm
CHF119.00was
149.00 - −20%
- −20%
Vienna chest of drawers, Kashmere finish, 93 x 90 x 40 cm
CHF119.00was
149.00 - −20%
Vienna Chest of Drawers in White 93 x 90 x 40 cm
CHF119.00was
149.00 - −20%
Vienna Chest of Drawers, Artisan Oak Finish
CHF119.00was
149.00 - −20%
Orson Nickel Metal LED Floor Lamp
CHF119.00was
149.00 - −20%
Orson Black Metal LED Floor Lamp
CHF119.00was
149.00 - −20%
Vluv Anthracite Fabric Sitting Ball, 70-75 cm Diameter
CHF119.00was
149.00 - −20%
Vluv Petrol Fabric Sitting Ball, 70-75 cm Diameter
CHF119.00was
149.00 - −20%
Goodsun Parasol, Diameter 260 cm, Anthracite
CHF39.90was
49.95 - −20%
Goodsun Parasol, Diameter 260 cm, Bordeaux
CHF39.90was
49.95 - −20%
Goodsun Parasol, Diameter 260 cm, Natural
CHF39.90was
49.95 - −20%
Slide extendable table
CHF159.00was
199.00 - −20%
Chest of drawers Milano white high-gloss decor 97 x 79 x 40 cm
CHF159.00was
199.00 - −20%
- −20%
Chest of drawers Skara, Artisan oak finish, 144 x 100 x 35 cm
CHF159.00was
199.00 - −20%Vegan
Schidione
CHF159.00was
199.00CHF 212.00/l
- −20%
Tua Rita Per Sempre Syrah 750ml
CHF159.00was
199.00CHF 212.00/l
- Deal
Toffifee White Chocolate 125 g
CHF1.75
CHF 14.00/kg
- −20%
Sanja extendable table in wild-oak-effect MDF, 110/150 x 75 x 110 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Chrissi coffee table, travertine / cashmere, set of 2
CHF199.00was
249.00 - −20%
Couchtisch Elias, Schwarz, 110 x 44 x 70 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Felix coffee table, MDF Artisan/black 110 x 42.5 - 67 x 60.2 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Felix coffee table, MDF walnut/black 110 x 42.5 - 67 x 60.2 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Trust Highboard in Helvetia Oak Decor 102 x 150 x 36 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Milano Chest of Drawers in High-Gloss White with Frosted Glass Top
CHF199.00was
249.00 - −20%
Vienna Chest of Drawers, Artisan Oak Finish, 182 x 90 x 40 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Vienna Chest of Drawers, White Finish, 182 x 90 x 40 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Shark Compact Wardrobe Matte White 85 x 195 x 37 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Quadro Mattress Topper 90 x 200 H9
CHF199.00was
249.00
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed


