Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −20%
Sardinia Black Artisan Melamine Shelving Unit 85 x 192 x 42 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Chris Coffee Table Grey Marble Look (Set of 2)
CHF199.00was
249.00 - −20%
Chris Coffee Table Black Marble Look (Set of 2)
CHF199.00was
249.00 - −20%
Larkana coffee table with oak inserts, 83 x 45 x 83 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Mia coffee table, ceramic look, grey, 120 x 45 x 60 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Mia coffee table, ceramic look, black, 120 x 45 x 60 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
Mailand Shoe Cabinet White Decor 101 x 99 x 35 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
TV furniture Goal 9 Artisan oak decor 153 x 44 x 44 cm
CHF199.00was
249.00 - −20%
TV furniture Goal white decor 153 x 44 x 44 cm incl. LED
CHF199.00was
249.00 - −20%
TV unit Goal white decor 200 x 44 x 44 cm incl. LED
CHF199.00was
249.00 - −20%
Havanna Grey Fabric Storage Bed 160 x 200 cm
CHF999.00was
1'250.00 - −20%
Nightlife Black Fabric Storage Bed 160 x 200 cm
CHF999.00was
1'250.00 - −20%
Alto Moncayo Veraton Magnum 150 cl
CHF59.95was
75.00CHF 39.97/l
- −20%
Quadro Mattress Topper 120 x 200 H9
CHF239.00was
299.00 - −20%
Sideboard Milano decor white 180 x 79 x 40 cm
CHF239.00was
299.00 - Deal
Zdrepceva krv 75 cl
CHF5.50
CHF 7.33/l
- −20%
Joe Chest of Drawers Artisan Oak Black 120 x 90 x 42 cm
CHF279.00was
349.00 - −20%
Quadro Mattress Topper 140 x 200 H9
CHF279.00was
349.00 - −20%
Dieter Meier Puro Corte
CHF15.95was
19.95CHF 21.27/l
- −20%
Quadro Mattress Topper 160 x 200 H9
CHF319.00was
399.00 - Deal
Johnson's Baby Johnson's Kids Shiny Drops Shampoo 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- Deal
Munz white chocolate bar 3 x 100 g
CHF7.90
CHF 26.33/kg
- Deal
Sports Socks, 3 Pairs
CHF7.90
- −20%
Corte Giara La Groletta Amarone
CHF19.95was
24.95CHF 26.60/l
- −20%
Kalisi decorative shelf white/matte decor, 3-piece set
CHF39.90was
49.90 - −20%
Mid-Rise Queen Airbed 152 x 30 x 203 cm
CHF39.90was
49.90 - −20%
L'Eau d'Issey Eau de Toilette
CHF39.90was
49.90 - −20%
Orient Pendant Light
CHF39.90was
49.90 - −20%
Emelie Upholstered Chair in Anthracite Fabric
CHF39.90was
49.90 - −20%
Yasmine wall shelf, black decor, 59 x 30 x 15 cm
CHF39.90was
49.90 - −20%
Quadro Mattress Topper 180 x 200 H9
CHF359.00was
449.00 - −20%
Jerry Sofa Bed in Grey Corduroy with Storage Box
CHF399.00was
499.00 - −20%
Basic 90 Clima Caro Light Down Duvet
CHF399.00was
499.00 - −20%
Lena futon bed, white decor, 140 x 200 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Norden Sliding-Door Wardrobe 179 x 198 x 64 cm, with Mirror
CHF399.00was
499.00 - −20%
Pierre armchair taupe
CHF399.00was
499.00 - −20%
Santo Sideboard in White Glass 180 x 99 x 40 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Santo TV Unit in White Glass 225.5 x 54.5 x 40 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Brandon oak-effect table, diameter 120 x 75 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Table Don I wild oak decor black frame
CHF399.00was
499.00 - −20%
Don II table, wild oak decor, white frame, 200 x 76 x 100 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Garret stone-effect MDF table, diameter 120 x 75 cm
CHF399.00was
499.00 - −20%
Mickey solid oak table 100 x 76 x 100 cm
CHF399.00was
499.00 - Deal
Johnson's Baby Bath 500ml
CHF4.75
CHF 9.50/l
- −20%
Nikos Sculpture Homme Eau de Toilette 50 ml
CHF27.95was
34.95CHF 55.90/100 ml
- −20%
Braga Upholstered Chair Grey Microfibre
CHF59.90was
74.90 - −20%
Roman Upholstered Chair velvet anthracite
CHF59.90was
74.90 - −20%
Roman upholstered chair in beige velvet
CHF59.90was
74.90 - −20%
Roman Upholstered Chair, Brown Velvet
CHF59.90was
74.90 - −20%
Roman Upholstered Chair velvet green
CHF59.90was
74.90 - −20%
Roman Upholstered Chair, Pink Velvet
CHF59.90was
74.90 - −20%
Massimo extendable table, wild oak melamine decor, 180/260 x 77 x 100 cm
CHF599.00was
749.00 - −20%
Hardy solid wild oak table, 240 x 75 x 100 cm
CHF599.00was
749.00 - Deal
- Deal
- DealVegan
I Frati
CHF15.90
CHF 21.20/l
- Deal
Dieter Meier Puro Malbec
CHF15.90
CHF 21.20/l
- DealVegan
Rosa dei Frati rosé wine
CHF15.90
CHF 21.20/l
- Deal
Growth Factors 15% Solution
CHF17.50
CHF 58.33/100 ml
- −20%
- −20%
- −20%
Hacienda Monasterio Cosecha
CHF39.95was
49.95CHF 53.27/l
- −20%
Akita Anthracite/Grey Balcony Set
CHF79.90was
99.90 - −20%
Balcony Set Cloud anthracite
CHF79.90was
99.90 - −20%
Balcony Set Cloud olive
CHF79.90was
99.90 - −20%
- −20%
Mandala LED ceiling light, diameter 49 cm, coffee, dimmable
CHF79.90was
99.90 - −20%
Mandala LED ceiling light, diameter 49 cm, black, dimmable
CHF79.90was
99.90 - −20%
Mandala LED ceiling light, diameter 49 cm, white, dimmable
CHF79.90was
99.90 - −20%
Tolago LED Ceiling Light 49 x 49 cm CCT
CHF79.90was
99.90 - −20%
Randers Black LED Ceiling Fan, 76 cm Diameter
CHF79.90was
99.90 - −20%
Randers White LED Ceiling Fan, 76 cm Diameter
CHF79.90was
99.90 - −20%
Wade Bedside Table with Glass Top
CHF79.90was
99.90 - −20%
- −20%
- −20%
Shoe cabinet Berry in white metal 51 x 103 x 15 cm
CHF79.90was
99.90 - −20%
Olaf Black Woven Chair
CHF79.90was
99.90 - −20%
Martin Concrete-Look Table 135 x 74.5 x 80.5 cm
CHF79.90was
99.90 - −20%
Martin Artisan Oak Table 135 x 74.5 x 80.5 cm
CHF79.90was
99.90 - −20%
Cosmo 2-Seat Sofa in Dark Grey Fabric with Recliner Function
CHF799.00was
999.00 - −20%
Loris 3-Seat Sofa in Dark Grey Fabric with Recliner Function
CHF799.00was
999.00 - −20%
Bruno extendable table in wild-oak veneered MDF, 180/260 x 75 x 90 cm
CHF799.00was
999.00 - −20%
Sabrina Boxspring Bed
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Burgundy Fabric, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Burgundy Fabric, Right Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Grey Fabric, Left Recamier
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Grey Fabric, Right Recamier
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Petrol Fabric, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Carmen Corner Sofa in Petrol Fabric, Right Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in blue-grey corduroy, left-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in blue-grey corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in curry corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in ginger corduroy, left-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in ginger corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in green corduroy, left-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in green corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Natural Corduroy Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Natural Corduroy Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Pistachio Corduroy Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Pistachio Corduroy Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
999.00
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
