Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −20%
Mason corner sofa in purple corduroy, left-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in purple corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in stone corduroy, left-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason corner sofa in stone corduroy, right-hand chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Taupe Corduroy Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Taupe Corduroy Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Warm Grey Corduroy Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
999.00 - −20%
Mason Warm Grey Corduroy Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
999.00 - DealVegan
Etiqueta Verde
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
- Deal
BY.OTT Rosé
CHF17.95
CHF 23.93/l
- DealVegan
Kimbo Espresso Napoli coffee beans 1kg
CHF17.95
CHF 17.95/kg
- Deal
Adidas Men's Shorts Squadra 21
CHF19.95
- Deal
Beauty of Joseon Glow Serum Propolis + Niacinamide 60 ml
CHF19.95
CHF 33.25/100 ml
- Deal
Château Magnan la Gaffelière
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Icepeak Unisex Gloves Hartwell
CHF19.95
- Deal
Sidas Walk Traction
CHF19.95
- Deal
- DealVegan
Donna Olimpia 1898 75 cl
CHF22.95
CHF 30.60/l
- Deal
Rescue Drops 20ml
CHF22.95
CHF 114.75/100 ml
- Deal
Muga Reserva Rioja DOCa
CHF22.95
CHF 30.60/l
- Deal
Scott Junior Ski Goggles Agent
CHF23.95
- Deal
Billabong men's T-shirt Stamps
CHF27.95
- Deal
G.H. Mumm Cordon Rouge Brut Champagne
CHF31.95
CHF 42.60/l
- Deal
Nike women's Pro 365 Dri-FIT top
CHF31.95
- Deal
- −20%
Lumina big sofa in beige chenille fabric with RGB LED
CHF1'199.00was
1'499.00 - −20%
Lumina big sofa in dark grey microfibre with RGB LED, 298 cm
CHF1'199.00was
1'499.00 - −20%
Rimini corner sofa in gray fabric with ottoman on the left
CHF1'199.00was
1'499.00 - −20%
Rimini corner sofa in gray fabric with ottoman on the right
CHF1'199.00was
1'499.00 - −20%
Bella corner sofa with chaise longue in green chenille fabric, chaise longue on the right
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Bella corner sofa with chaise longue in ivory chenille fabric, chaise longue on the right
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Bella corner sofa with chaise longue in chenille fabric, chaise longue on the right
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Bella corner sofa with chaise longue in stone chenille fabric, chaise longue on the right
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Grazia corner sofa, silver-beige microfibre, left chaise
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Grazia corner sofa, silver-beige microfibre, right chaise
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Green Boucle Corner Sofa, Left Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Green Boucle Corner Sofa, Right Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Ivory Boucle Corner Sofa, Left Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Ivory Boucle Corner Sofa, Right Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Cashmere Boucle Corner Sofa, Left Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Joya Cashmere Boucle Corner Sofa, Right Chaise Longue
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Primo Brown Fabric Corner Sofa, Left Ottoman with Bed Function
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Primo Brown Fabric Corner Sofa, Right Ottoman with Bed Function
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Primo Grey Fabric Corner Sofa, Left Ottoman with Bed Function
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Primo Grey Fabric Corner Sofa, Right Ottoman with Bed Function
CHF1'599.00was
1'999.00 - −20%
Palma III Anthracite Fabric Sectional Sofa, Left Chaise
CHF1'999.00was
2'499.00 - −20%
Palma III Anthracite Fabric Sectional Sofa, Right Chaise
CHF1'999.00was
2'499.00 - −20%
Upholstered suite in fabric Offenburg gray, ottoman on the right
CHF2'399.00was
2'999.00 - −20%
Viola Corner Sofa in Moss Fabric with Functions, Right Ottoman
CHF2'399.00was
2'999.00 - −20%
Comfort SUV electric trekking bike
CHF2'799.00was
3'499.00 - DealVegan
36 Gran Reserva
CHF37.95
CHF 50.60/l
- Deal
- Deal
- Deal
Puma Ess TR op men sweatpants
CHF39.95
- Deal
- Deal
- −20%
Malabrigo
CHF49.00was
61.25CHF 65.33/l
- Deal
Macan Clasico 75 cl
CHF49.95
CHF 66.60/l
- Deal
Reserva Especial
CHF49.95
CHF 66.60/l
- Deal
Terrazas del Norte
CHF49.95
CHF 66.60/l
- −20%Vegan
Rosé Apanage Brut 75 cl
CHF59.00was
73.75CHF 78.67/l
- −20%
Juan Gil Blue Label Magnum 150 cl
CHF59.00was
73.75CHF 39.33/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Haute Route 3 Ski Touring Poles
CHF79.90
- Deal
- Deal
- Deal
Nike V5 RNR women's sneakers
CHF79.95
- Deal
- Deal
Scott Junior Gilet Airflow
CHF94.95
- Deal
Biotin Biomed plus, 120 capsules
CHF99.90
- Deal
Collagen Complex Drink, 30 Sachets
CHF109.90
- Deal
Pro Collagen capsules
CHF109.90
- −20%
Haglöfs women's Mid Slim trousers
CHF119.00was
148.75 - Deal
- −20%
Mojito Unisex Leisure Shoe
CHF135.00was
168.75 - −20%
La Sportiva Men's Approach Shoe Boulder X
CHF139.00was
173.75 - −20%
Asics Gel-Cumulus 28 Women's Running Shoes
CHF159.00was
198.75 - −20%
Asics men's GEL-CUMULUS 27 running shoes
CHF159.00was
198.75 - −20%
Men's GT-2000 14 running shoes
CHF159.00was
198.75 - −20%
Asics men's running shoe Gel Cumulus 28
CHF159.00was
198.75 - −20%
Women's XA Pro 3D V9 GTX Multifunction Shoes
CHF159.00was
198.75 - −20%
On Women's Running Shoe Cloud X 4
CHF159.00was
198.75 - −20%
On Men's Running Shoe Cloud X 4
CHF159.00was
198.75 - −20%
Salomon Women's Multifunction Shoe XA PRO 3D V9 GTX
CHF159.00was
198.75 - −20%
Salomon Speedcross 6 Women's Trail Running Shoes
CHF159.00was
198.75 - −20%
Salomon Men's Multifunction Shoe XA PRO 3D V9 GTX
CHF159.00was
198.75 - −20%
Salomon men's trail running shoe Speedcross 6
CHF159.00was
198.75 - −20%
Men's Hyper GTX Approach Shoes
CHF175.00was
218.75 - −20%
Women's Renegade GTX Mid Hiking Shoe
CHF189.00was
236.25 - −20%
La Sportiva TXS GTX women's trekking shoe
CHF195.00was
243.75 - −20%
La Sportiva men's trekking shoe TXS GTX
CHF195.00was
243.75 - −20%Vegan
La Sportiva Stream GTX Surround women's trekking shoe
CHF199.00was
248.75 - −20%
La Sportiva Men's Trekking Shoe Stream GTX Surround
CHF199.00was
248.75
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
