Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 4 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'272
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 4 Oct 2026.
100 deals
- −20%
Lowa women's hiking shoes Renegade Evo GTX Mid
CHF199.00was
248.75 - −20%
Lowa Renegade Men's Hiking Boots Evo GTX Mid
CHF199.00was
248.75 - −20%
Scarpa Women's Trekking Shoe ZG TREK GTX
CHF199.00was
248.75 - −20%
Scarpa Men's Trekking Shoe TREK GTX
CHF199.00was
248.75 - −20%
Ontario Table in Marble Look 110 x 77 x 110 cm
CHF199.00was
248.75 - −20%
Trango TRK Women's Trekking Boots
CHF219.00was
273.75 - −20%
Trango TRK Leather GTX Men's Trekking Boots
CHF219.00was
273.75 - −20%
Scarpa Women's Trekking Shoe Mescalito TRK 2 GTX
CHF245.00was
306.25 - −20%
Scarpa - Scarpa women's trekking shoe Mescalito TRK 2 GTX
CHF245.00was
306.25 - −20%
The North Face Zaneck Parka for women
CHF279.00was
348.75 - −20%
Women's Crater IV HS Hooded Hardshell Jacket
CHF359.00was
448.75 - −20%
La Sportiva Women's Mountain Boots Nepal Trek Evo GTX
CHF379.00was
473.75 - −20%
Nordica Men's Ski Boots Speedmachine 3 120
CHF399.00was
498.75 - −20%
Atomic Unisex-Skischuh Hawx Prime 100 BOA
CHF419.00was
523.75 - −20%
Nordica Men's Ski Boots Speedmachine 3 130 GW
CHF439.00was
548.75 - −20%
Cordoba garden table 140 x 80 cm
CHF799.00was
998.75 - −20%
Sonnenkönig grey cover 580 x 220 cm
CHF1'999.00was
2'498.75 - −20%
Sonnenkönig Susten Hot Tub, 180 x 110 x 180 cm
CHF7'999.00was
9'998.75 - Deal
Chardonnay
CHF22.90
CHF 30.53/l
- Deal
Cela multivitamin
CHF31.90
- Deal
- Deal
Toko Side Angle World Cup 88°
CHF35.90
- Deal
Nina Eau de Toilette
CHF39.90
- Deal
- Deal
Lash & Brow Booster
CHF49.90
CHF 831.67/100 ml
- Deal
- Deal
Biotics-FEM Capsules
CHF19.90
- Deal
Collagen
CHF19.90
CHF 180.91/kg
- Deal
Shimano gear chain CN-HG93
CHF19.90
- −20%
Prince Anthracite Garden Table
CHF79.95was
99.90 - −20%
Hugo Man Eau de Toilette
CHF39.95was
49.90 - −20%
Lancôme Trésor Eau de Parfum 30ml
CHF39.95was
49.90CHF 133.17/100 ml
- −20%
Fabian extendable table 180/250 cm
CHF799.95was
999.00 - −20%
Wish Eau de Parfum
CHF27.95was
34.90CHF 93.17/100 ml
- −20%
Cardellino Chardonnay
CHF23.95was
29.90CHF 31.93/l
- −20%
Koral Eau de Parfum
CHF19.95was
24.90CHF 199.50/l
- −20%
Jaguar Classic Eau de Toilette 100ml
CHF15.95was
19.90CHF 159.50/l
- −20%
Juan Gil Silver Label
CHF15.95was
19.90CHF 21.27/l
- −20%
T'ga za Jug
CHF7.95was
9.90CHF 10.60/l
- −20%
Ovomaltine Crunchy Biscuits 2x250g
CHF6.75was
8.40CHF 13.50/kg
- −20%
Ovomaltine Petite Beurre 2 x 145 g
CHF6.75was
8.40CHF 23.28/kg
- −19%
Favarger Touristik Milk Chocolate 3 x 100 g
CHF8.95was
11.10CHF 29.83/kg
- −19%
Barolo Riserva DOCG
CHF39.95was
49.50CHF 53.27/l
- −19%
Dreame Robot Vacuum D20 Pro Plus White
CHF169.00was
209.00 - −19%
Ovomaltine 2 x 750 g
CHF20.95was
25.90CHF 13.97/kg
- −19%
Black Print 75 cl
CHF18.95was
23.40CHF 25.27/l
- Deal
Comod Eye Drops
CHF39.95
CHF 199.75/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
Probase
CHF54.90
CHF 137.25/kg
- −19%
Tua Rita Giusto di Notri Tuscany IGT 750ml
CHF59.90was
73.95CHF 79.87/l
- Deal
Ugolaia Brunello di Montalcino DOCG
CHF79.00
CHF 105.33/l
- Deal
- −19%
Dailies Total 1 90 daily disposable contact lenses
CHF79.95was
98.70 - −19%
LED Hedgehog Set "Animal of the Year 2026", 6 pieces
CHF79.95was
98.70 - −19%
LED Pumpkin Set 2, 4 pieces
CHF79.95was
98.70 - −19%
Mushroom set 2 Otto, 3 pieces
CHF79.95was
98.70 - −19%
Educational Audio Player
CHF79.95was
98.70 - −19%
Tommy Hilfiger men's Pandora sneakers
CHF79.95was
98.70 - Deal
Nike Air Max SC men's sneakers
CHF84.95
- DealVegan
Rot Magnum 150 cl
CHF109.00
CHF 72.67/l
- Deal
Women's 54 Low Evo Sneakers
CHF129.00
- Deal
- Deal
On Women's Cloud 6 WP Sneakers
CHF169.00
- Deal
On Men's Cloud 6 WP Sneakers
CHF169.00
- Deal
Barryvox Avalanche Transceiver
CHF289.00
- Deal
Bordeaux Château Angélus 75 cl
CHF299.00
CHF 398.67/l
- Deal
- Deal
Xiaomi Robot Vacuum H50 White
CHF339.00
- Deal
OceanDrive C3 City Bike
CHF419.00
- −19%
Indoor Cycle 5.0IC
CHF849.00was
1'048.15 - Deal
ICR50 indoor cycle
CHF889.00
- Deal
Luxxon Senior Mobility Scooter E3800
CHF1'799.00
- −19%Vegan
Iron Vegan, 150 Mini Tablets
CHF14.50was
17.90 - Deal
- Deal
- DealVegan
- −19%
Chest of drawers Shark decor matte white 80 x 80 x 40 cm
CHF129.00was
159.00 - −19%
Björn Beige Fabric Sofa Bed with Storage
CHF649.00was
799.00 - −19%
Tua Rita Per Sempre Syrah Magnum 1.5l
CHF399.00was
490.00CHF 266.00/l
- −19%
Miraflors Rosé
CHF12.95was
15.90CHF 17.27/l
- −19%
Viola corner sofa in moss-colored fabric, without function, ottoman on the right
CHF2'199.00was
2'699.00 - −18%
Mallorca DO
CHF39.95was
49.00CHF 53.27/l
- −18%
Leo Armchair in Grey Microfibre
CHF79.90was
98.00 - −18%
Argentiera Bolgheri Superiore 750ml
CHF89.00was
109.00CHF 118.67/l
- −18%
Forever
CHF89.00was
109.00CHF 118.67/l
- −18%
Shark matte white decor chest of drawers 120 x 80 x 40 cm
CHF179.00was
219.00 - −18%
Clio 75 cl
CHF49.95was
61.00CHF 66.60/l
- −18%
Hasena Bed Levane Wild Oak natural solid oiled 180 x 200 cm
CHF999.00was
1'220.00 - Deal
Probase drink powder
CHF20.90
CHF 167.20/kg
- Deal
- Deal
- −18%
Burgerstein B-Complex, 100 Tablets
CHF23.90was
29.15 - Deal
Rescue Night Spray 20ml
CHF24.50
CHF 122.50/100 ml
- Deal
- Deal
Selenvital tablets
CHF17.90
- Deal
- −18%
Hill 1Rot 75 cl
CHF33.95was
41.40CHF 45.27/l
- Deal
JJ Rebel Gemma women's jacket
CHF34.95
- Deal
CardioVital Capsules
CHF39.90
About this page
The current list contains 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 4 Oct 2026: 5'272 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed


