Aldi Switzerland deals this week · Wk 39 2026
476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Aldi Switzerland, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 476
- Avg direct discount
- 12%
- Max direct discount
- 23%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Aldi Switzerland: new deals every Monday and Thursday, mostly while stocks last. Superdeal Thursday to Wednesday.
All Aldi Switzerland deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- Deal
Knitting/sewing accessories
CHF1.00
- Deal
Herbstkranz
CHF4.99
- Deal
Salame Nostrano
CHF3.99
- Deal
Tomme Vaudoise, Pepper
CHF1.79
- Deal
Walnut and Potato Bread
CHF3.29
CHF 7.65/kg
- Deal
Erdbeer-Cini-Minis-Cerealien
CHF3.49
CHF 9.31/kg
- DealOrganic
Classic ketchup
CHF0.99
CHF 1.87/kg
- DealVegan
Kingsize Sticks, salt
CHF1.49
CHF 8.28/kg
- DealVegan
Zero
CHF0.55
CHF 3.67/l
- Deal
Pinot Grigio delle Venezie DOC
CHF3.15
CHF 4.20/l
- Deal
Picco Belli, salami
CHF3.15
CHF 8.75/kg
- DealOrganic
Organic fruit puree, apple, oat
CHF1.99
CHF 16.58/kg
- Deal
Reading glasses, Two Tone
CHF1.00
- Deal
Napkins, 3-ply
CHF0.92
- Deal
Creamy Chicken cat snacks
CHF1.49
- Deal
Magnet assortment
CHF1.49
- Deal
Wooden bird feeding station
CHF6.99
- Deal
Grisons air-dried beef
CHF5.99
- Deal
Emmental, grated
CHF3.49
CHF 13.96/kg
- Deal
Protein-Cerealien
CHF3.99
CHF 11.74/kg
- DealVegan
Balsamic vinegar cream of Modena P.G.I.
CHF1.49
CHF 5.96/l
- DealVegan
Kingsize Sticks, sesame
CHF1.49
CHF 9.31/kg
- Deal
Ramseier juice spritzer 0.33l
CHF0.63
CHF 1.91/l
- Deal
Sauvignon Blanc VdF
CHF3.35
CHF 4.47/l
- Deal
Picco Belli, spinach
CHF3.15
CHF 8.75/kg
- Deal
Organic fruit purée, strawberry, oat
CHF1.99
CHF 16.58/kg
- Deal
- Deal
Household bleach
CHF1.29
CHF 0.65/l
- Deal
Jumbone
CHF1.95
- Deal
- Deal
Selbstklebende Wandfliesen
CHF7.99
- Deal
French salami, hazelnut
CHF5.99
CHF 23.96/kg
- Deal
Le Gruyère AOP, Strong
CHF4.19
CHF 20.95/kg
- DealVegan
Fine Crystal Sugar
CHF1.49
- Deal
Chocolate mousse
CHF1.75
CHF 8.75/kg
- Deal
Natural mineral water
CHF0.85
- DealOrganic
Casa Morosina Red Puglia Bio IGT
CHF3.55
CHF 4.73/l
- Deal
Mini Ice Cream Sticks, Classic
CHF3.85
CHF 6.42/l
- Deal
Organic fruit purée, cherry, banana
CHF1.99
CHF 16.58/kg
- Deal
Reading glasses, metal
CHF1.99
- Deal
Lint roller set
CHF1.49
- Deal
Crunchy filled treats, chicken and cheese
CHF1.95
CHF 10.83/kg
- Deal
- Deal
Ösenvorhang, 2-teilig
CHF14.99
- Deal
French salami, ring
CHF5.99
CHF 23.96/kg
- Deal
Free-range eggs XXL
CHF6.49
CHF 0.43/pc
- Deal
Autumn flower bulbs
CHF1.99
- Deal
Vanilla mousse
CHF1.75
CHF 8.75/kg
- Deal
Apple juice spritzer
CHF1.83
CHF 1.22/l
- Deal
Rosso Toscana IGT
CHF4.45
CHF 5.93/l
- Deal
Cleaning assortment
CHF1.49
- Deal
2-in-1 stainless steel and glass cleaner, 300 ml
CHF1.95
CHF 6.50/l
- Deal
Delicate laundry detergent
CHF1.95
- Deal
Crunchy filled treats, catnip
CHF1.95
CHF 10.83/kg
- Deal
Crunchy filled treats, cheese
CHF1.95
CHF 10.83/kg
- Deal
Multi-Biscrok
CHF1.95
- DealVegan
Aster Trio
CHF1.99
- Deal
Organic fruit purée, mango, pear
CHF1.99
CHF 16.58/kg
- Deal
- Deal
Women's socks
CHF1.99
- Deal
Autumn plant
CHF1.99
- Deal
Children's socks
CHF1.99
- Deal
Reading glasses, plastic
CHF1.99
- Deal
Montes Lara Cake, Cream
CHF1.99
CHF 9.48/kg
- Deal
Montes Lara Cake, Coconut
CHF1.99
CHF 8.84/kg
- Deal
Sauerkraut
CHF1.99
CHF 3.98/kg
- Deal
Bicycle accessories
CHF1.99
- Deal
WC-Ente Toilet rim blocks 36g
CHF1.99
CHF 5.53/100 g
- Deal
Winter plant protection
CHF1.99
- DealVegan
All Natural Chips, paprika
CHF2.09
CHF 16.08/kg
- DealVegan
All Natural Chips, mild chili
CHF2.09
CHF 16.08/kg
- DealVegan
All Natural Chips, salt
CHF2.09
CHF 16.08/kg
- DealVegan
Salted kernels, pumpkin seeds
CHF2.19
CHF 14.60/kg
- DealVegan
Salted seeds, corn BBQ
CHF2.19
CHF 14.60/kg
- Deal
- Deal
WC-Ente Toilet freshness seal 36ml
CHF2.29
CHF 6.36/100 ml
- Deal
Diapers, size 1
CHF2.29
CHF 0.10/pc
- DealOrganic
Organic pretzel snack mix, mini pretzel sticks
CHF2.49
CHF 2.77/100 g
- Deal
- Deal
Grablicht
CHF2.49
- Deal
Photocopy Paper
CHF2.49
- Deal
Relax cushion
CHF2.49
- Deal
WC power tablets
CHF2.65
CHF 2.76/100 g
- Deal
Paprika Chips
CHF2.69
CHF 9.61/kg
- DealOrganic
Organic honey in dispenser, creamy
CHF2.75
CHF 8.09/kg
- DealOrganic
Organic honey in dispenser, liquid
CHF2.75
CHF 8.09/kg
- DealVegan
Popcorn, classic
CHF2.95
CHF 21.07/kg
- Deal
Popcorn, salted caramel
CHF2.95
CHF 21.07/kg
- Deal
Everyday helpers
CHF2.99
- Deal
Alcohol-free Baumkuchen bites, milk chocolate
CHF2.99
CHF 19.93/kg
- Deal
Alcohol-free Baumkuchen bites, dark chocolate
CHF2.99
CHF 19.93/kg
- Deal
Alcohol-free Baumkuchen bites, white chocolate
CHF2.99
CHF 19.93/kg
- Deal
Activity books
CHF2.99
- DealOrganic
Organic fruit pouch, blueberry
CHF2.99
CHF 22.65/kg
- DealOrganic
Organic fruit pouch, strawberry
CHF2.99
CHF 22.65/kg
- Deal
Briefordner/Sammelmappe
CHF2.99
- Deal
Women's thermal tights
CHF2.99
- Deal
Delicious treats, peanut slice
CHF2.99
CHF 14.95/kg
- Deal
Delicious treats, coconut and apricot
CHF2.99
CHF 14.95/kg
- Deal
Delicious treats, almond croissants
CHF2.99
CHF 17.09/kg
About this page
The current list contains 476 deals at Aldi Switzerland for the canton of Ticino. The average direct discount is 12%, the highest 23%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Aldi Switzerland with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Aldi Switzerland
Which Aldi Switzerland deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. For example: Whiskas Wet Cat Food in Jelly at CHF 19.99, was 25.99; Catsan Cat litter hygiene 20l at CHF 9.99, was 11.89; Lipstick at CHF 2.15, was 2.49. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Aldi Switzerland offers come out?
Aldi Suisse runs two promotional starts per week: every Monday (mostly fashion, home textiles, toys, seasonal lines) and every Thursday (fresh food, groceries, plus the Superdeal). Rappn updates the offers daily as Aldi publishes them.
How long are Aldi offers valid?
Aldi’s Monday and Thursday deals carry no end date: they run while stocks last. Only the Superdeal is dated, Thursday to Wednesday (aldi-suisse.ch, checked 25 September 2026).
Are Aldi offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotional items apply at the same price across Aldi’s Swiss stores and, where available, on the Aldi Now delivery service. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Aldi flyer?
Aldi Suisse’s weekly flyer is officially called the "ALDI Woche" and comes out every week. The digital flyer sits in the Aktionen and Broschüre sections of aldi-suisse.ch. New promotions start twice a week, on Monday and on Thursday (source: aldi-suisse.ch).
Where can I see next week’s Aldi deals?
Next week’s rounds usually appear on aldi-suisse.ch a few days in advance, grouped by start day. The weekly brochure, the app and the newsletter announce upcoming offers too (source: aldi-suisse.ch, as of July 2026).
Does Aldi Switzerland have a loyalty card?
Aldi Switzerland does not rely on a loyalty card but on weekly promotions. In Rappn you see the Aldi deals with price, discount and validity, no customer card needed.
Is Rappn independent from Aldi Switzerland?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Aldi Suisse, Migros, Coop, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Aldi Switzerland guides
- Aldi deals next week in Switzerland: how to preview them
- Aldi flyer Switzerland: the ALDI Woche without the flipping
- Aldi Switzerland: Products, Prices and What You Need to Know
- Lidl vs Aldi in Switzerland: Which is Actually Cheaper?
- Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner: Where to Buy What
- Aldi vs Migros Prices in Switzerland: The 2026 Head-to-Head
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
