Aldi Switzerland deals this week · Wk 39 2026
476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Aldi Switzerland, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 476
- Avg direct discount
- 12%
- Max direct discount
- 23%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Aldi Switzerland: new deals every Monday and Thursday, mostly while stocks last. Superdeal Thursday to Wednesday.
All Aldi Switzerland deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- Deal
Delicious treats, hazelnut slices
CHF2.99
CHF 17.09/kg
- Deal
Garden waste bag
CHF2.99
- Deal
- Deal
- Deal
Mini book set, mini book set
CHF2.99
- DealVegan
Hugo, Alcohol-Free
CHF3.15
CHF 4.20/l
- Deal
Bleach tablets
CHF3.15
CHF 0.09/pc
- Deal
- Deal
- DealVegan
FEVER-TREE, Ginger Beer
CHF3.49
CHF 4.36/l
- DealVegan
FEVER-TREE, Mediterranean Tonic Water
CHF3.49
CHF 4.36/l
- DealVegan
FEVER-TREE, Tonic Water
CHF3.49
CHF 4.36/l
- DealVegan
Instant coffee, Mocha Classic
CHF3.49
CHF 17.45/kg
- Deal
- Deal
Fairtrade roses
CHF3.59
- Deal
Candle in ribbed glass
CHF3.59
- Deal
Shower gel
CHF3.75
CHF 5.51/l
- Deal
Mini ice cream sticks, almond
CHF3.85
CHF 6.42/l
- Deal
Mini Ice Cream Sticks, Chocolate
CHF3.85
CHF 6.42/l
- Deal
Deodorant spray, Original
CHF3.95
- Deal
Citrus all-purpose cleaner
CHF3.99
CHF 2.00/l
- Deal
Appenzeller Mini-biber
CHF3.99
CHF 17.50/kg
- Deal
Construction sets
CHF3.99
- Deal
Work socks for women or men
CHF3.99
- Deal
Unisex clogs
CHF3.99
- Deal
- Deal
Women's knee-high socks
CHF3.99
- Deal
- Deal
- Deal
Homeoffice-Kissen
CHF3.99
- Deal
Party Mix treats
CHF3.99
CHF 19.95/kg
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Children's socks
CHF3.99
- Deal
Laternen-/Kaminkerze
CHF3.99
- Deal
Fashion belt - women's
CHF3.99
- Deal
Fashion belt - men's
CHF3.99
- Deal
- Deal
Travel game in a metal tin
CHF3.99
- Deal
Cupboard door organiser
CHF3.99
- Deal
Specialties, Biber trio
CHF3.99
CHF 17.73/kg
- Deal
Game book
CHF3.99
- Deal
Was-ist-was learning fun
CHF3.99
- Deal
Water Painting Book
CHF3.99
- Deal
Learning fun
CHF3.99
- Deal
Zugluftstopper
CHF3.99
- Deal
Renew Expert Face Treatment
CHF4.19
CHF 8.38/100 ml
- Deal
Descaler for household appliances
CHF4.39
CHF 2.93/l
- Deal
Toilet Paper, 4-Ply
CHF4.39
- Deal
WC-Ente Fresh seal, refill 72ml
CHF4.49
CHF 6.24/100 ml
- Deal
Thomy Mayonnaise à la française 530g
CHF4.69
CHF 8.85/kg
- Deal
Thomy Duo mayonnaise, thomynaise 560g
CHF4.69
CHF 8.38/kg
- Deal
Creamed spinach
CHF4.79
CHF 6.39/kg
- Deal
Deodorant roll-on Cotton Duo, Cotton Dry
CHF4.89
CHF 48.90/l
- Deal
Work gloves
CHF4.99
- Deal
- Deal
Butter Madeleines
CHF4.99
CHF 16.63/kg
- Deal
Chindi rug
CHF4.99
- Deal
Women's sweater
CHF4.99
- Deal
Women's undershirt, 2-pack
CHF4.99
- Deal
Women's underwear
CHF4.99
- Deal
Power tool accessories
CHF4.99
- Deal
Foldable bamboo basket
CHF4.99
- Deal
Fish & Chips
CHF4.99
CHF 12.47/kg
- Deal
Flexible carrying basket
CHF4.99
- Deal
Fussmatte
CHF4.99
- Deal
Herbstkissen
CHF4.99
- Deal
Autumn magic
CHF4.99
- Deal
Men's T-shirt
CHF4.99
- Deal
Dog collar or lead
CHF4.99
- Deal
Dog lead
CHF4.99
- Deal
Sniffing toys for dogs
CHF4.99
- Deal
- Deal
Metal basket
CHF4.99
- Deal
Mini pan assortment
CHF4.99
- Deal
Modische Umhängetasche
CHF4.99
- Deal
Plant caddy
CHF4.99
- Deal
Türstopper
CHF4.99
- Deal
Bicycle lock
CHF4.99
- Deal
Deodorant stick
CHF5.49
CHF 54.90/l
- Deal
Deodorant spray, duo
CHF5.49
CHF 18.30/l
- Deal
Soap
CHF5.49
- Deal
- Deal
Car air freshener
CHF5.89
- Deal
Febreze Bathroom air freshener 16ml
CHF5.89
CHF 36.81/100 ml
- Deal
Air freshener double pack, Madagascar vanilla
CHF5.89
CHF 15.92/l
- Deal
Rocher box
CHF5.89
CHF 29.45/kg
- Deal
Automatic spray holder
CHF5.95
CHF 22.12/l
- Deal
Dove Men's Shower Gel 750ml
CHF5.95
CHF 7.93/l
- Deal
- Deal
Women's cooling shorts
CHF5.99
- Deal
Women's shapewear, shorts
CHF5.99
- Deal
Women's shapewear, briefs
CHF5.99
- Deal
Women's shapewear, underwear
CHF5.99
- Deal
Felix Wet Cat Food 1.02kg
CHF5.99
CHF 5.87/kg
- Deal
Kites
CHF5.99
- Deal
French salami, stick
CHF5.99
CHF 26.62/kg
- Deal
Garden broom, telescopic
CHF5.99
About this page
The current list contains 476 deals at Aldi Switzerland for the canton of Ticino. The average direct discount is 12%, the highest 23%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Aldi Switzerland with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Aldi Switzerland
Which Aldi Switzerland deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. For example: Whiskas Wet Cat Food in Jelly at CHF 19.99, was 25.99; Catsan Cat litter hygiene 20l at CHF 9.99, was 11.89; Lipstick at CHF 2.15, was 2.49. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Aldi Switzerland offers come out?
Aldi Suisse runs two promotional starts per week: every Monday (mostly fashion, home textiles, toys, seasonal lines) and every Thursday (fresh food, groceries, plus the Superdeal). Rappn updates the offers daily as Aldi publishes them.
How long are Aldi offers valid?
Aldi’s Monday and Thursday deals carry no end date: they run while stocks last. Only the Superdeal is dated, Thursday to Wednesday (aldi-suisse.ch, checked 25 September 2026).
Are Aldi offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotional items apply at the same price across Aldi’s Swiss stores and, where available, on the Aldi Now delivery service. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Aldi flyer?
Aldi Suisse’s weekly flyer is officially called the "ALDI Woche" and comes out every week. The digital flyer sits in the Aktionen and Broschüre sections of aldi-suisse.ch. New promotions start twice a week, on Monday and on Thursday (source: aldi-suisse.ch).
Where can I see next week’s Aldi deals?
Next week’s rounds usually appear on aldi-suisse.ch a few days in advance, grouped by start day. The weekly brochure, the app and the newsletter announce upcoming offers too (source: aldi-suisse.ch, as of July 2026).
Does Aldi Switzerland have a loyalty card?
Aldi Switzerland does not rely on a loyalty card but on weekly promotions. In Rappn you see the Aldi deals with price, discount and validity, no customer card needed.
Is Rappn independent from Aldi Switzerland?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Aldi Suisse, Migros, Coop, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Aldi Switzerland guides
- Aldi deals next week in Switzerland: how to preview them
- Aldi flyer Switzerland: the ALDI Woche without the flipping
- Aldi Switzerland: Products, Prices and What You Need to Know
- Lidl vs Aldi in Switzerland: Which is Actually Cheaper?
- Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner: Where to Buy What
- Aldi vs Migros Prices in Switzerland: The 2026 Head-to-Head
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
