Aldi Switzerland deals this week · Wk 39 2026
476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Aldi Switzerland, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 476
- Avg direct discount
- 12%
- Max direct discount
- 23%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Aldi Switzerland: new deals every Monday and Thursday, mostly while stocks last. Superdeal Thursday to Wednesday.
All Aldi Switzerland deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- Deal
Men's work T-shirt
CHF5.99
- Deal
- Deal
Jeggings for children
CHF5.99
- Deal
Children's pyjamas, 2-piece
CHF5.99
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Lichtbalken-Set, 2-teilig
CHF5.99
- Deal
Wet cat food in trays
CHF5.99
CHF 8.81/kg
- Deal
No-Touch refill
CHF5.99
CHF 11.98/l
- Deal
Pomodoro
CHF5.99
CHF 4.99/kg
- DealVegan
Special roses
CHF5.99
- Deal
Gourmet fillet Bordelaise
CHF5.99
CHF 15.76/kg
- Deal
Sound book
CHF5.99
- Deal
- Deal
Diapers, size 2
CHF5.99
CHF 0.10/pc
- Deal
- Deal
- Deal
Purina ONE Cat food
CHF6.49
- Deal
Roast gravy "s'Wunder"
CHF6.69
- Deal
Dentastix, small
CHF6.95
- Deal
Dishwasher intensive cleaner
CHF6.95
CHF 13.90/l
- Deal
- Deal
Bath mat
CHF6.99
- Deal
Collection
CHF6.99
CHF 40.64/kg
- Deal
Women's fine-knit jumper
CHF6.99
- Deal
Women's velour trousers
CHF6.99
- Deal
Dekorative Kürbiskerze
CHF6.99
- Deal
Deodorant spray
CHF6.99
CHF 13.98/l
- Deal
Shopping basket
CHF6.99
- Deal
Woven basket
CHF6.99
- Deal
Mandoline assortment
CHF6.99
- Deal
Glaskürbisse
CHF6.99
- Deal
Men's tank tops
CHF6.99
- Deal
Toddler waffle piqué pyjamas
CHF6.99
- Deal
Montessori activity book
CHF6.99
- Deal
Oil
CHF6.99
- Deal
Plant stand
CHF6.99
- Deal
Soft toy
CHF6.99
- Deal
Professional folding box
CHF6.99
- Deal
Supersoft fitted sheet
CHF6.99
- Deal
Laundry perfume
CHF6.99
- Deal
Œil-de-Perdrix du Valais AOC
CHF6.99
CHF 9.32/l
- Deal
WC-Ente Intense action gel 2.25l
CHF7.49
CHF 3.33/l
- Deal
Head & Shoulders Shampoo 500ml
CHF7.59
CHF 15.18/l
- Deal
Shower cream
CHF7.89
CHF 7.89/l
- Deal
Shower gel
CHF7.89
- Deal
Febreze Air freshener refill 40ml
CHF7.89
CHF 19.73/100 ml
- Deal
Toffifee
CHF7.95
CHF 12.62/kg
- Deal
Floor cleaning set
CHF7.99
- Deal
- Deal
Women's pajamas
CHF7.99
- Deal
Felix Dry Cat Food 2kg
CHF7.99
CHF 4.00/kg
- Deal
Terry cloth fitted sheet
CHF7.99
- Deal
Herren-Flannelhemd
CHF7.99
- Deal
- Deal
Fleece jacket for children
CHF7.99
- Deal
Children's rain trousers
CHF7.99
- Deal
Children's rain poncho
CHF7.99
- Deal
- Deal
Toddler tulle dress
CHF7.99
- Deal
Toddler vest
CHF7.99
- Deal
Kuscheldecke
CHF7.99
- Deal
Kitchen/bath toy
CHF7.99
- Deal
LES ETERNELLES Féchy La Côte AOC
CHF7.99
CHF 10.65/l
- Deal
Mikrofaser-Fixleintuch
CHF7.99
- Deal
Jungle Chicken Nuggets
CHF7.99
CHF 10.65/kg
- Deal
Chicken thigh steaks
CHF7.99
- Deal
Striped terry towel series
CHF7.99
- DealVegan
- Deal
Bouillon bars Trio, meat
CHF8.95
CHF 27.37/kg
- Deal
Bouillon bars Trio, vegetable
CHF8.95
CHF 27.37/kg
- Deal
Bouillon bars Trio, chicken
CHF8.95
CHF 26.40/kg
- Deal
Akku-Tischleuchte
CHF8.99
- Deal
Bag-in-box Negroamaro Puglia IGT
CHF8.99
CHF 3.00/l
- Deal
- Deal
Women's jeans
CHF8.99
- Deal
Women's work jogger pants
CHF8.99
- Deal
Women's yoga leggings
CHF8.99
- Deal
Epesses AOC
CHF8.99
CHF 12.84/l
- Deal
Venison stew
CHF8.99
CHF 14.98/kg
- Deal
Coffee maker
CHF8.99
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Conditioner
CHF8.99
CHF 11.24/l
- Deal
Venison ragout
CHF8.99
CHF 25.69/kg
- Deal
Beef cevapcici
CHF8.99
CHF 11.99/kg
- Deal
Shampoo
CHF8.99
- Deal
Starter set
CHF8.99
- Deal
Bernese Rösti
CHF9.49
CHF 6.33/kg
- Deal
Cif Cream cleaner 2.25l
CHF9.89
CHF 4.40/l
- Deal
Cif Cleaning sprays 2.25l
CHF9.89
CHF 4.40/l
- Deal
Starter set, garden fruits
CHF9.95
- Deal
Batteries, Big Box
CHF9.99
About this page
The current list contains 476 deals at Aldi Switzerland for the canton of Ticino. The average direct discount is 12%, the highest 23%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Aldi Switzerland with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Aldi Switzerland
Which Aldi Switzerland deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 476 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Ticino. For example: Whiskas Wet Cat Food in Jelly at CHF 19.99, was 25.99; Catsan Cat litter hygiene 20l at CHF 9.99, was 11.89; Lipstick at CHF 2.15, was 2.49. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Aldi Switzerland offers come out?
Aldi Suisse runs two promotional starts per week: every Monday (mostly fashion, home textiles, toys, seasonal lines) and every Thursday (fresh food, groceries, plus the Superdeal). Rappn updates the offers daily as Aldi publishes them.
How long are Aldi offers valid?
Aldi’s Monday and Thursday deals carry no end date: they run while stocks last. Only the Superdeal is dated, Thursday to Wednesday (aldi-suisse.ch, checked 25 September 2026).
Are Aldi offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotional items apply at the same price across Aldi’s Swiss stores and, where available, on the Aldi Now delivery service. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Aldi flyer?
Aldi Suisse’s weekly flyer is officially called the "ALDI Woche" and comes out every week. The digital flyer sits in the Aktionen and Broschüre sections of aldi-suisse.ch. New promotions start twice a week, on Monday and on Thursday (source: aldi-suisse.ch).
Where can I see next week’s Aldi deals?
Next week’s rounds usually appear on aldi-suisse.ch a few days in advance, grouped by start day. The weekly brochure, the app and the newsletter announce upcoming offers too (source: aldi-suisse.ch, as of July 2026).
Does Aldi Switzerland have a loyalty card?
Aldi Switzerland does not rely on a loyalty card but on weekly promotions. In Rappn you see the Aldi deals with price, discount and validity, no customer card needed.
Is Rappn independent from Aldi Switzerland?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Aldi Suisse, Migros, Coop, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Aldi Switzerland guides
- Aldi deals next week in Switzerland: how to preview them
- Aldi flyer Switzerland: the ALDI Woche without the flipping
- Aldi Switzerland: Products, Prices and What You Need to Know
- Lidl vs Aldi in Switzerland: Which is Actually Cheaper?
- Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner: Where to Buy What
- Aldi vs Migros Prices in Switzerland: The 2026 Head-to-Head
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
