Migros deals this week · Wk 40 2026
1'182 Migros deals this week for the canton of Bern, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'182
- Avg direct discount
- 31%
- Max direct discount
- 67%
Promotion period
Thu 24 Sept to Wed 7 Oct
new todayNew deals expected from Thu 8 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Bern, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Go Create non-aerosol hairspray
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colouring
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisi Fix hair gel
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Honey Treasures conditioner for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Honey Treasures shampoo for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Black Sheet Mask
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydration conditioner for dry and dull hair
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture mask for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisi Fix hairspray
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Chamomile shampoo for blonde hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Plumping Face Mask
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dream Long shampoo for long, damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve anti-breakage shampoo
CHF3.47was
4.95CHF 13.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve anti-breakage conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 17.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Color-Vive shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Color-Vive conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Energie citrus shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Glycolic Gloss shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Hydra Hyaluronic Pure shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Hydra Hyaluronic Pure conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Glycolic Gloss conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Bridgerton Peach Tea 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Bridgerton Rose Meringue 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Disney Ariel W
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Hydro Care 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Over Night Care 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Repair 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
3in1 micellar cleansing water
CHF3.47was
4.95CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
3-in-1 micellar cleansing water
CHF3.47was
4.95CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Colour Care hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss hairspray Extra-strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Volume hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Volume mousse 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Extreme hold hairspray, ultra strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Extreme Hold styling mousse ultra-strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Cream 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Natural Look styling cream 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Care & Hold styling cream Strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Gentle Eye Makeup Remover 125ml
CHF3.47was
4.95CHF 27.76/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Styling gel ultra strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Ultra Strong hairspray Ultra-strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Ultra Strong styling mousse Extra-strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Care and Volume hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Volume Care styling mousse 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle oat-milk conditioner for sensitive hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle oat-milk shampoo for sensitive hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Trace-free styling gel
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Full Resist Conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Color shampoo for coloured & highlighted hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Glaze Deep Conditioner
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Keratin conditioner for brittle hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Keratin shampoo for brittle hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Repair shampoo for dry and damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Men Power shampoo for normal hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Pump Intense Glaze Shampoo
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Volumising shampoo
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Colour conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vital regenerating night cream
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vital SPF 15 firming day cream
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
pH Balance Nivea Men
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Gentle Cleansing Milk 200ml
CHF3.68was
5.25CHF 18.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pre-shave lotion
CHF3.05was
4.35CHF 24.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-hair-loss shampoo
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
2-in-1 Kids apricot shampoo
CHF3.12was
4.45CHF 10.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Classic Clean Shampoo 250ml
CHF3.12was
4.45CHF 12.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl conditioner
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Deep care shampoo
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Strength & Shine shampoo 300ml
CHF3.33was
4.75CHF 11.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Damage Eraser shampoo 300ml
CHF3.33was
4.75CHF 11.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root touch-up kit
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Light-to-medium brown root touch-up kit
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Cherry Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Mango Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Original Care Pride Kiss Edition 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Original Duo 2x4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 28.85/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Pearly Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Velvet Rose 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Le Petit Marseillais 3-in-1 lip care 4.9g
CHF2.77was
3.95CHF 56.53/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Le Petit Marseillais Nutrition Lip Balm 4.9g
CHF2.77was
3.95CHF 56.53/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Express 2-in-1 shampoo and conditioner for normal hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-dandruff shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Blonde Silver Shampoo Grey, white or bleached hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Color Brilliance shampoo for coloured hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss conditioner for dull hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydration Hyaluron shampoo for dry hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydration Hyaluron shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Length Wonder conditioner for long hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Length Wonder shampoo for long hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Strong Power Shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Power Repair conditioner for damaged hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Power Repair shampoo for damaged hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pure Sensitive gentle cleansing wipes
CHF2.77was
3.95CHF 0.11/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10 Anti-Aging night cream
CHF2.77was
3.95CHF 5.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10+ anti-ageing eye cream
CHF2.77was
3.95CHF 18.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10+ Anti-Aging Day Cream
CHF2.77was
3.95CHF 5.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Antioxidant sheet mask
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 1'182 deals at Migros for the canton of Bern. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 7 Oct, a few until Wednesday 25 Nov. The average direct discount is 31%, the highest 67%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 1'182 Migros deals this week for the canton of Bern, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. For example: CoffeeB Globe machine, white at CHF 49.95, was 149.95; CoffeeB machine, black at CHF 49.95, was 149.95; Stain remover at CHF 17.90, was 27.75. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































