Denner deals this week · Wk 40 2026
239 Denner deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Denner, retrieved on 2 Oct 2026.
Beer at Denner · By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 239
- Avg direct discount
- 33%
- Max direct discount
- 57%
Promotion week
Thu 1 Oct to Wed 7 Oct
New deals expected from Thu 8 Oct
Denner: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Denner deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Basel-Stadt, retrieved on 2 Oct 2026.
89 deals
- −30%
Nivea Men Crème
CHF6.90was
9.90CHF 23.00/l
until Wed 7 Oct
- −30%Vegan
Malbec
CHF41.40was
59.40CHF 9.20/l
until Wed 7 Oct
- −30%Vegan
Viognier Pays d'Oc IGP
CHF41.70was
59.70CHF 9.27/l
until Wed 7 Oct
- −29%
Nivea Creme Tin 2x150ml
CHF4.95was
7.00CHF 16.50/l
until Wed 7 Oct
- −29%
Elmex Junior Toothpaste 2x75ml
CHF6.95was
9.80CHF 46.33/l
until Wed 7 Oct
- −29%
Elmex Cavity Protection Toothpaste 2x75ml
CHF6.95was
9.80CHF 46.33/l
until Wed 7 Oct
- −29%
Elmex Sensitive Toothpaste 2x75ml
CHF6.95was
9.80CHF 46.33/l
until Wed 7 Oct
- −28%
Nivea Men After Shave Hydrocare Balsam
CHF4.95was
6.90CHF 49.50/l
until Wed 7 Oct
- −28%
Elmex Sensitive Professional Toothpaste 2x75ml
CHF9.95was
13.80CHF 66.33/l
until Wed 7 Oct
- −28%
Nivea Care Intensiv Pflege
CHF7.95was
11.00CHF 19.88/l
until Wed 7 Oct
- −26%
Pringles Hot Kickin' Sour Cream 160g
CHF2.45was
3.30CHF 15.31/kg
until Wed 7 Oct
- −26%
Pringles Hot Smokin' BBQ Ribs 160g
CHF2.45was
3.30CHF 15.31/kg
until Wed 7 Oct
- −25%Vegan
Heineken Premium Beer 24x330ml
CHF25.95was
34.80CHF 3.28/l
until Wed 7 Oct
- −25%
Kambly Biscuits
CHF7.95was
10.65CHF 23.04/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Kambly Goldfish The Original Chocolate
CHF5.90was
7.90CHF 29.50/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Ovomaltine Wander Crunchy Chocolate Bar 5x100g
CHF11.95was
16.00CHF 23.90/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Stalden Caramel Cream 470g
CHF3.70was
4.95CHF 7.87/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Stalden Milk Chocolate Cream 470g
CHF3.70was
4.95CHF 7.87/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Stalden Chocolate Cream -30% Sugar 470g
CHF3.70was
4.95CHF 7.87/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Stalden Vanilla Cream 470g
CHF3.70was
4.95CHF 7.87/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
J.P. Chenet Sparkling Rosé Dry 6x750ml
CHF35.70was
47.70CHF 7.93/l
until Wed 7 Oct
- −25%
Centenario Merlot del Ticino DOC
CHF71.70was
95.70CHF 15.93/l
until Wed 7 Oct
- −25%
Elmex Cavity Protection Toothbrush medium 2 pcs
CHF6.75was
9.00CHF 3.38/pc
until Wed 7 Oct
- −25%
Ovomaltine Wander Crunchy Dark Chocolate Bar 3x100g
CHF7.20was
9.60CHF 24.00/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Elmex Cavity Protection Mouthwash 2x400ml
CHF9.60was
12.80CHF 12.00/l
until Wed 7 Oct
- −25%
Elmex Sensitive Mouthwash 2x400ml
CHF9.60was
12.80CHF 12.00/l
until Wed 7 Oct
- −25%
Kambly Biscuitmischung Rose de Luxe
CHF14.95was
19.90CHF 42.71/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Kambly Biscuits
CHF9.95was
13.20CHF 36.85/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Kambly Biscuits
CHF9.95was
13.20CHF 33.17/kg
until Wed 7 Oct
- −25%
Château de Luins AOC La Côte
CHF45.00was
59.70CHF 10.00/l
until Wed 7 Oct
- −24%
Dr. Oetker Schokoladencake
CHF4.95was
6.50CHF 10.21/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Snickers 500g
CHF4.95was
6.50CHF 9.90/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Ovomaltine Petit Beurre Biscuits 3x145g
CHF9.95was
13.05CHF 22.87/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Ovomaltine Crunchy Biscuits 3x250g
CHF9.95was
13.05CHF 13.27/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Argeta Spicy Chicken Spread 4x95g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Argeta Chicken spread 4x95g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Argeta Chicken spread Halal 4x95g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Argeta Tuna Spread 4x95g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Argeta Spicy Tuna Spread 4x95g
CHF5.95was
7.80CHF 15.66/kg
until Wed 7 Oct
- −24%
Labello Original Lippenpflegestift
CHF5.95was
7.80CHF 2.98/pc
until Wed 7 Oct
- −24%
Satsumas
CHF1.49was
1.95CHF 1.49/kg
until Wed 7 Oct
- −23%Vegan
Shandy
CHF13.95was
18.00CHF 1.16/l
until Wed 7 Oct
- −22%Vegan
Schützengarten Lager beer can 24x500ml
CHF33.95was
43.80CHF 2.83/l
until Wed 7 Oct
- −22%
Pinot Noir Pays d'Oc IGP
CHF41.70was
53.70CHF 9.27/l
until Wed 7 Oct
- −22%
Hero Delicatessen Meatloaf 3x115g
CHF5.95was
7.65CHF 17.25/kg
until Wed 7 Oct
- −22%
Gofrino
CHF8.95was
11.50CHF 17.90/kg
until Wed 7 Oct
- −22%
Dr. Oetker Glasur
CHF1.95was
2.50CHF 15.60/kg
until Wed 7 Oct
- −22%
Dr. Oetker Cake Glaze Light 125g
CHF1.95was
2.50CHF 15.60/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Negroni Milano salami 120g
CHF4.40was
5.60CHF 36.67/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Kambly Butter Mini Twist 2x100g
CHF5.50was
7.00CHF 27.50/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Kambly Gruyère Mini Twist 2x100g
CHF5.50was
7.00CHF 27.50/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Denner Cervelat Sausage
CHF6.00was
7.60CHF 6.00/kg
until Wed 7 Oct
- −21%Vegan
Leffe Blonde Beer
CHF9.95was
12.60CHF 4.97/l
until Wed 7 Oct
- −21%
Ovomaltine Chocolate Sticks 10x22g
CHF6.95was
8.80CHF 31.59/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Dr. Gab’s Swaf Lager 20x330ml
CHF26.95was
34.00CHF 4.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Podravka Breakfast Beef 200g
CHF2.70was
3.40CHF 13.50/kg
until Wed 7 Oct
- −20%
Denner Pink Tuna
CHF6.45was
8.10CHF 6.94/kg
until Wed 7 Oct
- −20%
Negroni Salami Cacciatore
CHF7.65was
9.60CHF 27.32/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Podravka Beef Goulash 400g
CHF5.30was
6.65CHF 13.25/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Zweifel Original Chips Nature 175g
CHF3.35was
4.20CHF 19.14/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Zweifel Original Chips Paprika 175g
CHF3.35was
4.20CHF 19.14/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%Vegan
Zweifel Original Chips Poulet im Chörbli 175g
CHF3.35was
4.20CHF 19.14/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Zweifel Original Chips Salt & Vinegar 175g
CHF3.35was
4.20CHF 19.14/kg
until Wed 7 Oct
- −20%
Ovomaltine Choc Ovo Bars 2x3x20g
CHF6.70was
8.40CHF 55.83/kg
until Wed 7 Oct
- −20%
Privilegio Vino Nobile di Montepulciano DOCG
CHF47.70was
59.70CHF 10.60/l
until Wed 7 Oct
- −20% Range-wideVegan
on all beers
across the range
until Sun 4 Oct
- −19%
Ovomaltine Ovo Break Bars 2x4x39g
CHF7.90was
9.80CHF 25.32/kg
until Wed 7 Oct
- −18%Vegan
Appenzeller Quöllfrisch Lager Beer 24x330ml
CHF23.95was
29.30CHF 3.02/l
until Wed 7 Oct
- Deal
Denner Plain Chips
CHF3.35
CHF 8.38/kg
until Wed 7 Oct
- DealVegan
Paprika crisps
CHF3.35
CHF 8.59/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Take & Taste Guacamole Chili Cheese Bites
CHF3.50
CHF 14.00/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Mum’s made Schokoladen-Muffins
CHF3.95
CHF 8.78/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Nespresso® Kaffeekapseln Original
CHF4.95
CHF 0.49/pc
until Sun 4 Oct
- Deal
Niklas Steinpilze
CHF4.95
CHF 16.50/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Sushi 4 You Pop-up Lachs
CHF4.95
CHF 32.35/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Chocolat Ammann Mini King Classic
CHF5.75
CHF 28.75/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Beretta Classic mini salami 2x85g
CHF5.90
CHF 34.71/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Nestlé Drinking Yogurt Red Fruits LC1 12x100g
CHF5.95
CHF 4.96/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Appenzeller Braumeister Specialty Platter 150g
CHF6.90
CHF 46.00/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Denner Schweinsstotzenplätzli
CHF7.50
CHF 15.00/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Sapori Cantuccini Toscani IGP
CHF8.95
CHF 11.19/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Escal Fish Cordon Bleu
CHF9.50
CHF 23.75/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Hamburdehesa Hamburger
CHF10.90
CHF 27.25/kg
until Wed 7 Oct
- DealVegan
Compañeros Beer
CHF11.70
CHF 3.90/l
until Wed 7 Oct
- Deal
Ichnusa Bier Non Filtrata
CHF34.95
CHF 4.41/l
until Wed 7 Oct
- Deal
Château Marjosse Bordeaux AOC
CHF56.70
CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- Deal
Château d’Aiguilhe Castillon Côtes de Bordeaux AOC
CHF95.70
CHF 21.27/l
until Wed 7 Oct
- DealOrganic
Bio Château des Annereaux Lalande de Pomerol AOC
CHF101.70
CHF 22.60/l
until Wed 7 Oct
- Deal
Château Gloria Saint-Julien AOC
CHF179.70
CHF 39.93/l
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 239 deals at Denner for the canton of Basel-Stadt. Most run from Thursday 1 Oct to Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 33%, the highest 57%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Denner with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Denner
Which Denner deals are on this week?
As of 2 Oct 2026: 239 Denner deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. For example: Persil Color Powder Detergent 4.95kg at CHF 24.95, was 57.35; Black Angus Beef Entrecôte at CHF 2.95, was 5.99; Limited Edition Extra Dry Prosecco DOC at CHF 41.70, was 83.70. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Denner offers come out?
Since 5 February 2026, Denner promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week, in parallel with the Migros switch. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Denner publishes them.
How long are Denner weekly offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. The famous Denner Wochenend-Knaller now lasts four days (Thursday to Sunday) since February 2026, instead of just two as previously, with particularly steep discounts on selected products.
Are Denner offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across Denner’s stores, Denner Express, and the online shop. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Denner flyer?
Denner’s weekly flyer is officially called the "Denner Woche". Since February 2026 the printed edition is distributed on Wednesday, and the digital version is on denner.ch. The weekly deals run Thursday to Wednesday (source: Denner press release, February 2026).
Where can I see next week’s Denner deals?
The printed "Denner Woche" arrives on Wednesday inside the Migros-Magazin, and the new prices start on Thursday. Online the following week can appear earlier, but Denner names no fixed preview day.
Does Denner have a loyalty card?
No, Denner has no classic loyalty card and no points programme. It belongs to the Migros Group but does not take part in Cumulus; promotional prices apply directly at the till. In Rappn you see the Denner deals with price, discount and validity, no card needed.
Is Rappn independent from Denner?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Denner, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Denner guides
- Denner deals next week: how to preview the Folgewoche
- The Denner flyer this week: search it instead of flipping pages
- Denner loyalty card: there is none, here is how you still save
- Denner Switzerland Review 2026: Prices, Quality and When It’s Actually Worth It
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
- Denner vs Aldi Switzerland: The Honest 2026 Comparison
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed

























































































