Migros deals this week · Wk 40 2026
1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'184
- Avg direct discount
- 33%
- Max direct discount
- 67%
Promotion period
Thu 24 Sept to Wed 7 Oct
new todayNew deals expected from Thu 8 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Basel-Stadt, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Nourishing shea conditioner
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color & Shine care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Fresh & Clear care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Repair & Protect care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Revitalize & Boost care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive Hydrate & Care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Volume and Lift care shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Pure Beauty 3in1 cleansing mask and scrub, vegan
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Pure Beauty anti-spot stick, vegan
CHF5.57was
7.95CHF 37.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Repair & Protect Shampoo for damaged and stressed hair, vegan
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Repair & Protect conditioner for damaged and stressed hair, vegan
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle almond-milk conditioner
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse silky cleansing milk
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Hydrate & Shine shampoo for normal to dry hair, vegan
CHF5.57was
7.95CHF 22.28/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Color Glaze Intense Brown
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Color Glaze Cool Medium Brown
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Platinum Blonde Color Glaze
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Color Glaze Warm Copper
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Coloration 1.4 Blue Black
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Permanent Colour 3-1 Dark Brown
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Glued Spiking Wax
CHF5.57was
7.95CHF 5.57/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss 10-13 Scandi Blonde hair dye
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Glued Spiking Wax
CHF5.57was
7.95CHF 5.57/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Glued Spiking Wax
CHF5.57was
7.95CHF 5.57/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Lamination Intense Glaze Treatment
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Permanent hair colour 6-61 Caramel Gold
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Glued Spiking Wax
CHF5.57was
7.95CHF 5.57/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Glued Spiking Wax
CHF5.57was
7.95CHF 5.57/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Dry shampoo 200ml
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Beautifier face wash and peeling gel
CHF5.57was
7.95CHF 44.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Lightweight non-aerosol dry shampoo spray hair prone to greasiness 150ml
CHF5.57was
7.95CHF 37.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing hair mask Shea butter
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Aloe vera and birch aftershave balm, vegan
CHF6.20was
8.85CHF 62.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv gentle facial toner
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitive cleansing foam
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv moisture-care conditioner
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv moisture-care shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Clean Yuzu cleansing gel
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 876 noble mahogany
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair Color
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl Hair Food mask
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Bond Repair conditioner damaged hair 150ml
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Bond Repair shampoo 200ml
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Family shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive moisturizer
CHF6.27was
8.95CHF 62.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aloe vera moisturizer
CHF6.27was
8.95CHF 62.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Freshness & Balance shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier PureActive Hydrating Deep Cleanser 250ml
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair Remedy Rice Water Mask long hair
CHF6.27was
8.95CHF 18.44/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera gentle face scrub
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Plumping cleansing gel 150ml
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dark Spot Serum-in-Cleanser 150ml
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Fiber Booster shampoo 200ml
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Ultimate Glycolic Gloss conditioner 150ml
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
L'Oréal Elseve Ultimate Glycolic Gloss shampoo 200ml
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
L'Oréal Men Expert Mr Barber cleansing gel 200ml
CHF6.27was
8.95CHF 31.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Fiber Booster conditioner 150ml
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mild family shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 12.54/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Derma Skin Clear night peeling serum 40ml
CHF6.27was
8.95CHF 15.68/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent cashmere red hair dye
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Conditioning toner
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color 200 Ebony black, ammonia-free
CHF6.27was
8.95CHF 6.27/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Semi-permanent hair colour
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color 400 Brown, ammonia-free
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Conditioning toner 415 Marron Glacé, ammonia-free
CHF6.27was
8.95CHF 6.27/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Conditioning toner 500 Light brown, ammonia-free
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Conditioning toner 500 Light brown, ammonia-free
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Purple Mask
CHF6.27was
8.95CHF 41.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Repair & Deep Care shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Sensitive cleansing gel
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Super highlighting kit
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Volume & Strength shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Bye Bye Babyhair hair mascara 16ml
CHF6.27was
8.95CHF 39.19/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glue Brow Lift wax
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glued Styling gel Brows & Edges 16ml
CHF6.27was
8.95CHF 39.19/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Wax stick for sleek looks 50g
CHF6.27was
8.95CHF 12.54/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle cleansing mousse
CHF6.27was
8.95CHF 50.16/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10 anti-age cream, SPF 15, with peptides
CHF4.73was
6.75CHF 47.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Waterproof biphasic makeup remover
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
AHA/BHA Mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aftershave balm
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
After Shave Fragrance
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aftershave lotion
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root concealer spray
CHF4.87was
6.95CHF 6.49/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing sheet mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-grease shampoo
CHF4.87was
6.95CHF 9.74/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-hair-loss tonic Anti-hair-loss
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Brown root concealer spray
CHF4.87was
6.95CHF 6.49/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ceramide Skin Barrier Mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive Express conditioner 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair Conditioner Liquid Silk 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair conditioner Oil Nutritive 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair conditioner Total Repair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Conditioner weak and brittle hair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Foam Conditioner 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express repair conditioner for long hair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glossy Lip Oil Blossom Breeze
CHF4.87was
6.95CHF 101.46/100 g
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 1'184 deals at Migros for the canton of Basel-Stadt. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 7 Oct, a few until Sunday 18 Oct. The average direct discount is 33%, the highest 67%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. For example: CoffeeB Globe machine, white at CHF 49.95, was 149.95; CoffeeB machine, black at CHF 49.95, was 149.95; Stain remover at CHF 17.90, was 27.75. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































