Denner deals this week · Wk 40 2026
247 Denner deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Denner, retrieved on 1 Oct 2026.
Beer at Denner · By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 247
- Avg direct discount
- 33%
- Max direct discount
- 57%
Promotion week
Thu 1 Oct to Wed 7 Oct
new todayNew deals expected from Thu 8 Oct
Denner: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
Biggest discounts this week
Direct price cuts, sorted by discount, at most two per category.
- −57%
Persil Color Powder Detergent 4.95kg
CHF24.95was
57.35CHF 5.04/kg
until Wed 7 Oct
- −51%
Black Angus Beef Entrecôte
CHF2.95was
5.99CHF 29.50/kg
until Wed 7 Oct
- −50%Vegan
Limited Edition Extra Dry Prosecco DOC
CHF41.70was
83.70CHF 9.27/l
until Wed 7 Oct
- −50%Vegan
Evian Still mineral water 6x1.5l
CHF3.30was
6.60CHF 0.37/l
until Wed 7 Oct
- −50%
Schauma Anti-Dandruff Shampoo
CHF3.95was
7.90CHF 4.94/l
until Wed 7 Oct
- −44%Vegan
Agrimonti Cheese-Stuffed Chili Peppers
CHF8.95was
16.05CHF 13.77/kg
until Wed 7 Oct
- −42%
Pizza Gigante Speciale
CHF6.95was
12.00CHF 8.69/kg
until Wed 7 Oct
- −40%
TamTam Schokolade
CHF4.40was
7.35CHF 3.67/kg
until Wed 7 Oct
- −35%
Kiri Double Cream Cheese 24 portions 432g
CHF5.95was
9.20CHF 13.77/kg
until Wed 7 Oct
- −33%Vegan
Roland Classic salted sticks 3x200g
CHF7.30was
10.95CHF 12.17/kg
until Wed 7 Oct
All Denner deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Basel-Stadt, retrieved on 1 Oct 2026.
The strongest deals in each category. Pick a category to see them all.
Fruit & veg11
- −32%
Butternusskürbis
CHF1.95was
2.85CHF 1.95/kg
until Wed 7 Oct
- −31%Vegan
Plums
CHF2.45was
3.55CHF 2.45/kg
- −31%Vegan
Zespri yellow kiwi
CHF0.59was
0.85until Wed 7 Oct
- −29%Vegan
Kohlrabi
CHF0.99was
1.40until Wed 7 Oct
- −24%
Dr. Oetker Zitronencake
CHF3.95was
5.20CHF 8.14/kg
until Wed 7 Oct
Meat & fish28
- −49%
Familie Wein Black Forest Ham PGI
CHF5.00was
9.80CHF 25.00/kg
until Wed 7 Oct
- −45%
Smoked Salmon
CHF4.95was
8.95CHF 24.75/kg
until Wed 7 Oct
- −41%
Denner lamb fillets
CHF3.39was
5.70CHF 33.90/kg
until Sun 4 Oct
- −31%
Denner Pouletunterschenkel
CHF5.90was
8.50CHF 3.93/kg
until Wed 7 Oct
- −30%
Denner Rehschnitzel
CHF8.75was
12.50CHF 35.00/kg
until Wed 7 Oct
Dairy & eggs12
- −34%
Emmentaler AOP hard cheese
CHF1.59was
2.40CHF 15.90/kg
until Wed 7 Oct
- −33%
Paiva Käse Flamengo
CHF4.55was
6.80CHF 11.37/kg
until Wed 7 Oct
- −30%
Lovely Whole Milk 6x1l
CHF7.75was
11.10CHF 1.29/l
- −29%
Danone Oîkos Yoghurt
CHF2.95was
4.15CHF 6.41/kg
- −28%
Le Gruyère AOP Cave-Aged
CHF4.95was
6.85CHF 24.75/kg
until Wed 7 Oct
Bread & bakery7
- −32%
Chocolate Croissant
CHF1.15was
1.70CHF 1.35/100 g
- −27%
Chocolate croissant
CHF0.80was
1.10CHF 1.14/100 g
- −27%Vegan
Chocolate Roll
CHF0.95was
1.30CHF 1.19/100 g
until Wed 7 Oct
- −27%
Butter Croissant with IP-SUISSE Flour
CHF0.55was
0.75CHF 1.04/100 g
until Wed 7 Oct
- −25%Vegan
Spelt Bread
CHF2.95was
3.95CHF 7.02/kg
until Wed 7 Oct
Pantry & spices9
- −35%Vegan
Bertolli Extra Virgin Olive Oil 2l
CHF21.95was
34.00CHF 10.97/l
until Wed 7 Oct
- −22%Vegan
Thomy Inferno Hot Mustard 100g
CHF1.80was
2.30CHF 18.00/kg
until Wed 7 Oct
- −21%Organic
Thomy Bio Senf mit Honig
CHF2.20was
2.80CHF 22.00/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Thomy Senf grobkörnig
CHF2.45was
3.10CHF 12.25/kg
until Wed 7 Oct
- −20%
Ovomaltine Wander Crunchy Cream Spread 2x400g
CHF7.80was
9.80CHF 9.75/kg
until Wed 7 Oct
Snacks & sweets41
- −40%
Lindt Kirschstengeli
CHF29.90was
49.90CHF 59.80/kg
until Sun 4 Oct
- −39%
Köstliche Leckerli
CHF11.95was
19.50CHF 7.97/kg
until Wed 7 Oct
- 3+ items −33%
Stimorol Peppermint 7x14g
CHF3.30was
4.95CHF 3.37/100 g
until Wed 7 Oct
- 3+ items −33%Vegan
Stimorol Spearmint 7x14g
CHF3.30was
4.95CHF 3.37/100 g
until Wed 7 Oct
- 3+ items −33%Vegan
Stimorol Wild Cherry 7x14g
CHF3.30was
4.95CHF 3.37/100 g
until Wed 7 Oct
Drinks28
- 2+ items −50%Vegan
Vitamin Well Antioxidant 500ml
CHF1.10was
2.25CHF 2.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −50%Vegan
Vitamin Well Awake 500ml
CHF1.10was
2.25CHF 2.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −50%Vegan
Vitamin Well Reload 500ml
CHF1.10was
2.25CHF 2.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −50%Vegan
Vitamin Well Zero raspberry 500ml
CHF1.10was
2.25CHF 2.20/l
until Wed 7 Oct
- −47%Vegan
Rhäzünser Sparkling Mineral Water 6x1.5l
CHF3.95was
7.50CHF 0.44/l
until Wed 7 Oct
Wine, beer & more42
- −50%Vegan
Cabernet Sauvignon
CHF44.70was
89.70CHF 9.93/l
until Sun 4 Oct
- −50%Vegan
Chardonnay
CHF44.70was
89.70CHF 9.93/l
until Sun 4 Oct
- −50%Vegan
Zinfandel
CHF44.70was
89.70CHF 9.93/l
until Sun 4 Oct
- −50%
Private Reserve Malbec
CHF47.70was
95.70CHF 10.60/l
until Wed 7 Oct
- −50%Vegan
Casa Giona Ripasso della Valpolicella DOC Superiore
CHF32.85was
65.70until Wed 7 Oct
Ready meals & frozen7
- −41%
Royal Chef Paella Marisco
CHF9.95was
16.90CHF 9.95/kg
until Wed 7 Oct
- −34%Vegan
Mmmh Rustico Mixed Salad
CHF0.99was
1.50CHF 4.95/kg
until Wed 7 Oct
- −30%
Denner Röstikroketten
CHF4.60was
6.60CHF 6.13/kg
until Wed 7 Oct
- −30%
Findus Crack-Sticks
CHF7.35was
10.50CHF 15.31/kg
until Wed 7 Oct
- Deal
Hero Goulash Stew 420g
CHF4.40
CHF 10.48/kg
until Wed 7 Oct
Pasta, rice & cereals1
- −21%
Ovomaltine Crisp Müesli 2x500g
CHF10.95was
13.90CHF 10.95/kg
until Wed 7 Oct
Care & health27
- −50%
Schauma Shampoo
CHF3.95was
7.90CHF 4.94/l
until Wed 7 Oct
- −46%
Nivea Cellular Luminous 630® intensive serum
CHF17.95was
32.95CHF 59.83/100 ml
until Wed 7 Oct
- −43%
Le Petit Marseillais Organic Orange Blossom Shower Cream 3x250ml
CHF5.95was
10.35CHF 7.93/l
until Wed 7 Oct
- −43%
Le Petit Marseillais Organic Sweet Almond Milk Shower Cream 3x250ml
CHF5.95was
10.35CHF 7.93/l
until Wed 7 Oct
- −43%
Le Petit Marseillais Organic Vanilla Milk Shower Cream 3x250ml
CHF5.95was
10.35CHF 7.93/l
until Wed 7 Oct
Household21
- −57%
Persil Universal Fresh Powder Detergent 4.95kg
CHF24.95was
57.35CHF 5.04/kg
until Wed 7 Oct
- −57%
Persil Universal Powder Detergent 4.95kg
CHF24.95was
57.35CHF 5.04/kg
until Wed 7 Oct
- −54%
Omo Color Liquid Detergent
CHF25.95was
56.95CHF 5.24/l
until Wed 7 Oct
- −54%
Omo Universal Liquid Detergent
CHF25.95was
56.95CHF 5.24/l
until Wed 7 Oct
- −53%
Finish Geschirrspülcaps Ultra All in 1
CHF12.95was
27.35CHF 0.24/pc
until Wed 7 Oct
Non-food3
- 2+ items −50%
Denner feuchte Allzwecktücher
CHF1.70was
3.45until Wed 7 Oct
- Deal
Bernard Jarnoux 2 Buchweizenfladen
CHF4.85
until Wed 7 Oct
- Deal
Kaffeepflanze
CHF9.95
until Wed 7 Oct
Other10
- −40%
TamTam Vanille
CHF4.40was
7.35CHF 3.67/kg
until Wed 7 Oct
- −37%
Hilcona Classica Spätzli
CHF4.95was
7.90CHF 4.95/kg
until Wed 7 Oct
- −34%
Denner Doraden Royal
CHF1.19was
1.79CHF 11.90/kg
until Wed 7 Oct
- −33%
Dr. Oetker Muffins
CHF4.15was
6.20CHF 10.92/kg
until Wed 7 Oct
- −33% Range-wide
auf alle Nestlé Cerealien im Einzelpack
across the range
until Wed 7 Oct
Compare prices by product
These products are on offer at Denner right now. The product pages compare them with the offers of the other chains.
About this page
The current list contains 247 deals at Denner for the canton of Basel-Stadt. Most run from Thursday 1 Oct to Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 33%, the highest 57%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Denner with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Denner
Which Denner deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 247 Denner deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. For example: Persil Color Powder Detergent 4.95kg at CHF 24.95, was 57.35; Black Angus Beef Entrecôte at CHF 2.95, was 5.99; Limited Edition Extra Dry Prosecco DOC at CHF 41.70, was 83.70. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Denner offers come out?
Since 5 February 2026, Denner promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week, in parallel with the Migros switch. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Denner publishes them.
How long are Denner weekly offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. The famous Denner Wochenend-Knaller now lasts four days (Thursday to Sunday) since February 2026, instead of just two as previously, with particularly steep discounts on selected products.
Are Denner offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across Denner’s stores, Denner Express, and the online shop. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Denner flyer?
Denner’s weekly flyer is officially called the "Denner Woche". Since February 2026 the printed edition is distributed on Wednesday, and the digital version is on denner.ch. The weekly deals run Thursday to Wednesday (source: Denner press release, February 2026).
Where can I see next week’s Denner deals?
The printed "Denner Woche" arrives on Wednesday inside the Migros-Magazin, and the new prices start on Thursday. Online the following week can appear earlier, but Denner names no fixed preview day.
Does Denner have a loyalty card?
No, Denner has no classic loyalty card and no points programme. It belongs to the Migros Group but does not take part in Cumulus; promotional prices apply directly at the till. In Rappn you see the Denner deals with price, discount and validity, no card needed.
Is Rappn independent from Denner?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Denner, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Denner guides
- Denner deals next week: how to preview the Folgewoche
- The Denner flyer this week: search it instead of flipping pages
- Denner loyalty card: there is none, here is how you still save
- Denner Switzerland Review 2026: Prices, Quality and When It’s Actually Worth It
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
- Denner vs Aldi Switzerland: The Honest 2026 Comparison
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed










































































