Migros deals this week · Wk 40 2026
1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'184
- Avg direct discount
- 33%
- Max direct discount
- 67%
Promotion period
Thu 24 Sept to Wed 7 Oct
new todayNew deals expected from Thu 8 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Basel-Stadt, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Anti-blemish cleansing scrub
CHF2.73was
3.90CHF 18.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye make-up remover pads
CHF2.73was
3.90CHF 0.05/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil-Free Eye Makeup Remover Pads
CHF2.73was
3.90CHF 0.05/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curls & Waves conditioner for curly & wavy hair
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glycolic Glossy Conditioner
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Professional dry shampoo
CHF2.73was
3.90CHF 13.65/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Silver & Shine Conditioner grey, white or bleached hair
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Brunette dry shampoo
CHF2.73was
3.90CHF 13.65/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
After Shave Lotion Hamamelis Extract
CHF2.94was
4.20CHF 23.52/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color-Vive shampoo for coloured or highlighted hair, refill
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Hydra Hyaluronic Shampoo dehydrated hair, refill
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Dream Long shampoo long and damaged hair, refill
CHF2.94was
4.20CHF 11.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea nourishing conditioner
CHF2.94was
4.20CHF 14.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea nourishing shampoo
CHF2.94was
4.20CHF 11.76/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl shampoo
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitality shampoo
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Belherbal shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturising shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Long Hair Conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Liquid Silk Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Oil Nutritive Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Ultimate Repair Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Liquid Silk Conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair Conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Shampoo for long hair 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl shampoo
CHF3.01was
4.30until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-yellowing silver-reflex shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan Anti-Grease Shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan Care Shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan Deep Repair Shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Volume and strengthening shampoo fine, weak hair
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour 311 silver blonde
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Original face wash
CHF3.08was
4.40CHF 20.53/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Classic Care 3-in-1 Shampoo 250ml
CHF3.08was
4.40CHF 12.32/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Anti-Dandruff Shampoo 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Extra Mild Shampoo 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Smooth & Sleek Shampoo for unruly hair 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Moisture Boost Conditioner dry hair 200ml
CHF3.08was
4.40CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Moisture Boost Shampoo dry hair 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Pantène Pro-V Repair & Care Hair Conditioner 200ml
CHF3.08was
4.40CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Repair & Care 3-in-1 shampoo 250ml
CHF3.08was
4.40CHF 12.32/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Repair & Care Shampoo 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Smooth & Silky Conditioner 200ml
CHF3.08was
4.40CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Volumen Pur conditioner 200ml
CHF3.08was
4.40CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Pure Volume Shampoo 300ml
CHF3.08was
4.40CHF 10.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ammonia-Free Dark Brown Hair Colour
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ammonia-Free Dark Brown Hair Colour
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ammonia-Free Dark Brown Hair Colour
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ammonia-Free Dark Brown Hair Colour
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ammonia-Free Dark Brown Hair Colour
CHF3.08was
4.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Belherbal conditioner
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cleansing wash gel
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cover Stick Concealer
CHF3.15was
4.50CHF 105.00/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sun Protect Tropical lip balm SPF 30
CHF3.15was
4.50CHF 74.12/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mattifying toner
CHF3.15was
4.50CHF 15.75/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Refreshing 3-in-1 Cleansing Wipes
CHF3.15was
4.50CHF 0.13/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea 3in1 Micellar Cleansing Wipes 25pcs
CHF3.15was
4.50CHF 0.13/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Nourishing Cleansing Wipes
CHF3.15was
4.50CHF 0.13/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-yellowing silver-reflex conditioner
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Soft Lip Butter
CHF3.15was
4.50CHF 63.00/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Creative Modelling Wax 75ml
CHF3.15was
4.50CHF 4.20/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultra Strong non-aerosol hairspray 200ml
CHF3.15was
4.50CHF 15.75/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Power hairspray 250ml
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Power strong hold hairspray 250ml
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Power styling gel 150ml
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultimate hairspray 250ml
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultra hairspray 250ml
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultra hair mousse 150ml
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultra styling gel 150ml
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Ultra styling wax 75ml
CHF3.15was
4.50CHF 4.20/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Volumising hairspray 250ml
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Volumising hair mousse 150ml
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Volume Powder for all hair types 10g
CHF3.15was
4.50CHF 31.50/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Taft Wavy Baby styling mousse
CHF3.15was
4.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bubble sheet mask
CHF3.22was
4.60until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Treat & Hide Pimple Patches
CHF3.22was
4.60until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff shampoo
CHF3.29was
4.70CHF 13.16/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive Scalp Shampoo
CHF3.29was
4.70CHF 13.16/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Biphasic makeup remover
CHF3.36was
4.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nose pore strips
CHF3.43was
4.90CHF 0.86/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisi Fix modelling paste
CHF3.57was
5.10CHF 4.76/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shea lip balm
CHF3.64was
5.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea detangling spray
CHF3.64was
5.20CHF 24.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Activated-charcoal nose strips
CHF3.64was
5.20CHF 0.91/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Soothing Toner 200ml
CHF3.64was
5.20CHF 18.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive Hair Lightener
CHF3.71was
5.30until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive highlighting kit
CHF3.71was
5.30until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Refreshing Facial Toner 200ml
CHF3.71was
5.30CHF 18.55/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-grease shampoo for quickly greasy hair
CHF3.85was
5.50CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curls & Waves hair mousse
CHF3.85was
5.50CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Energizing Face Cream
CHF3.85was
5.50CHF 7.70/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Energizing Face Wash
CHF3.85was
5.50CHF 25.67/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Heat Protect & Express Dry spray for all hair types
CHF3.85was
5.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydration shampoo for dry and dull hair
CHF3.85was
5.50CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Length Wonder mask for long hair 200ml
CHF3.85was
5.50CHF 19.25/l
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 1'184 deals at Migros for the canton of Basel-Stadt. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 7 Oct, a few until Sunday 18 Oct. The average direct discount is 33%, the highest 67%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. For example: CoffeeB Globe machine, white at CHF 49.95, was 149.95; CoffeeB machine, black at CHF 49.95, was 149.95; Stain remover at CHF 17.90, was 27.75. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































