Migros deals this week · Wk 40 2026
1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'184
- Avg direct discount
- 33%
- Max direct discount
- 67%
Promotion period
Thu 24 Sept to Wed 7 Oct
new todayNew deals expected from Thu 8 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Basel-Stadt, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
L'Oréal Age Perfect Renaissance day cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dark Spot moisturiser SPF 50 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dark Spot Skin Renewing Peeling 25ml
CHF18.87was
26.95CHF 75.48/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal SPF 50 Anti-Age Day Cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Midnight regenerating night cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift Filler Night Cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift Filler Day Cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Vitamin C cream 50ml
CHF18.87was
26.95CHF 37.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Daily UV serum fluid SPF 50 30ml
CHF18.87was
26.95CHF 62.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Be my Berrynol multi-spot anti-wrinkle care
CHF19.57was
27.95CHF 130.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C face cream
CHF19.57was
27.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
I change everyday face cream
CHF19.57was
27.95CHF 195.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Hyaluronic Plumping Serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Niacinamide Dark Spot face serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Pure retinol night serum Reduces all wrinkles, even deep ones 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift Laser X3 Serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Tri-Peptide anti-age serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Vitamin C face serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hyaluronic-acid plumping serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Nivea Cellular Lift 3-zone lifting serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Cellular Filler vitamin C face serum 30ml
CHF19.57was
27.95CHF 65.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Be my Berrynol face cream with biopeptides
CHF20.97was
29.95CHF 41.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Be my Berrynol overnight treatment with biopeptides
CHF20.97was
29.95CHF 41.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cellular Epigenetics Rejuvenating Night Care
CHF20.97was
29.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cellular Epigenetics Rejuvenating Day Care
CHF20.97was
29.95CHF 41.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea 3-IN-1 CC Fluid Light, SPF 30 40ml
CHF20.97was
29.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea 3-in-1 CC fluid medium, SPF 30 40ml
CHF20.97was
29.95CHF 52.42/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti Age Power Serum against pigmentation spots 30ml
CHF20.97was
29.95CHF 69.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-age power moisturiser 50ml
CHF20.97was
29.95CHF 41.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-Pigmentation Day Fluid 40ml
CHF20.97was
29.95CHF 52.42/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Regenerating anti-dark spot night cream 50ml
CHF20.97was
29.95CHF 41.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturising face cream
CHF20.97was
29.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Plumping gel cream
CHF23.07was
32.95CHF 46.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Golden Age Rosé oil serum 30ml
CHF23.07was
32.95CHF 76.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Midnight Facial Serum 30ml
CHF23.07was
32.95CHF 76.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Intensive Anti-Pigmentation Serum 30ml
CHF23.07was
32.95CHF 76.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Seaweed anti-grease shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff shampoo with coltsfoot
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Willow bark anti-dandruff shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anytime Daily UV SPF 30 moisturiser
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv Q10 anti-wrinkle moisturiser
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv rich moisturiser
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Dream Long Anti-Frizz serum 100ml
CHF10.47was
14.95CHF 104.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Bond Repair pre-shampoo damaged hair 200ml
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Bond Repair serum for damaged hair 150ml
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Glycolic Gloss hair treatment 150ml
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Glycolic Gloss hair serum 200ml
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Full Resist Power hair mask 680ml
CHF10.47was
14.95CHF 15.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Extraordinary Oil Midnight hair serum 100ml
CHF10.47was
14.95CHF 104.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Glowy invisible UV over-makeup spray 75ml
CHF10.47was
14.95CHF 13.96/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Liquid Care vitamin C glow booster serum
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gloss Supreme Caramel
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gloss Supreme Natural Blonde
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gloss Supreme Platinum Blonde
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gloss Supreme Chocolate Brown
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gloss Supreme Transparent
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
72H gel
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Hyaluronic acid eye cream 15ml
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire Serum 100ml
CHF10.47was
14.95CHF 104.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Hydrating fluid Protects against UV rays, SPF 50 50ml
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Men Expert Power Age Day Cream 50ml
CHF10.47was
14.95CHF 104.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal 2-in-1 Anti-Blemish SOS Paste 45ml
CHF10.47was
14.95CHF 23.27/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lift Pomegranate Wrinkle Filler
CHF10.47was
14.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse silky moisturiser
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse regenerating night cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse rich nourishing cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea 24H moisture eye cream 15ml
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourish & Flourish shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 43.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing egg-oil shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Swiss-herb care shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan anti-ageing cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan anti-ageing night gel
CHF10.47was
14.95CHF 26.18/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan light anti-ageing cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rehydrate light moisturising cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rehydrate rich moisturising cream
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Chamomile and amaranth repair shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive eye-cream serum
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sage anti-yellowing shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mallow volumizing shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Firming Eye Cream
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv Q10 anti-wrinkle eye cream
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv Q10 anti-wrinkle night cream
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme 10.19 Light Pearl Blonde
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme 7.7 Dark Copper Blonde
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme hair colour
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster Serum Cream 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Facial oil
CHF11.17was
15.95CHF 37.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Global Anti-Aging Eye Serum
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera Vitamin C moisturizing serum
CHF11.17was
15.95CHF 37.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Melting Cleansing Balm
CHF11.17was
15.95CHF 93.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hyaluronic acid replumping serum 15ml
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Skin Glow liquid exfoliant 100ml
CHF11.17was
15.95CHF 111.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 regenerating anti-wrinkle night cream 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 firming anti-wrinkle day cream SPF 15 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Firming anti-age treatment SPF 15 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan anti-ageing eye and lip cream
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Reactive soothing cream
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rub, rub, away face scrub
CHF11.17was
15.95CHF 14.89/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme L1++ extreme plus bleach
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme hair colour 1.0 intense black, permanent
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 1'184 deals at Migros for the canton of Basel-Stadt. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 7 Oct, a few until Sunday 18 Oct. The average direct discount is 33%, the highest 67%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 1'184 Migros deals this week for the canton of Basel-Stadt, most valid from Thu 24 Sept to Wed 7 Oct. For example: CoffeeB Globe machine, white at CHF 49.95, was 149.95; CoffeeB machine, black at CHF 49.95, was 149.95; Stain remover at CHF 17.90, was 27.75. New deals started today. The next deals are expected from Thu 8 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































