Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- −51%
Persil Gel detergent Sensitive 3.6l
CHF24.50was
49.60CHF 6.81/l
until Wed 30 Sept
- −67%
CoffeeB Globe machine, white
CHF49.95was
149.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Revitalize & Boost scalp tonic
CHF9.07was
12.95CHF 72.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Ready-to-eat kiwi
CHF0.77was
1.10until Wed 30 Sept
- −35% Bundle
Atlantic cod fillets
CHF12.90was
19.90CHF 16.13/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleOrganic
Alnatura Organic plain tofu 2x200g
CHF2.64was
3.30CHF 6.60/kg
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Galbani Mozzarella 4x150g
CHF7.50was
10.00CHF 12.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Puff pastry vegan 320g
CHF1.44was
1.80CHF 4.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Orecchiette 400g
CHF3.22was
4.95CHF 8.05/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Aroma Antico white wine vinegar
CHF1.75was
2.50CHF 3.50/l
until Wed 30 Sept
- −41%
Pralinés du Confiseur
CHF11.60was
19.50CHF 25.66/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Anna's Best Orange juice 2l
CHF4.75was
7.95CHF 2.38/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Lasagne Bolognese
CHF6.95was
10.40CHF 5.79/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.43/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%
Soothing make-up remover wipes
CHF2.37was
3.95CHF 0.12/pc
until Wed 30 Sept
- −51%
Persil Gel detergent Universal 3.6l
CHF24.50was
49.60CHF 6.81/l
until Wed 30 Sept
- −67%
CoffeeB machine, black
CHF49.95was
149.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ansatz-Kaschierspray
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- −29%Vegan
Green beans
CHF4.20was
5.90CHF 5.60/kg
until Wed 30 Sept
- −35%
Salmon fillets
CHF10.40was
16.00CHF 20.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Smoked tofu
CHF2.80was
3.50CHF 12.17/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Hard cheese
CHF1.20was
1.55CHF 12.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Spelt shortcrust pastry 300g
CHF1.48was
1.85CHF 4.93/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Trofie 400g
CHF3.22was
4.95CHF 8.05/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Balsamic vinegar of Modena PGI
CHF3.15was
4.50CHF 12.60/l
until Wed 30 Sept
- −39%
Lindt Milk chocolate balls 800g
CHF25.95was
42.56CHF 32.44/kg
until Wed 30 Sept
- −36% BundleVegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 6x1.25l
CHF4.40was
6.90CHF 0.59/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Lasagne Bolognese
CHF4.55was
6.80CHF 6.32/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.37/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%
Refreshing distilled water toner
CHF3.09was
5.15CHF 10.30/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Persil Colour laundry detergent powder 3.96kg
CHF22.90was
46.13CHF 5.78/kg
until Wed 30 Sept
- −40%
Women's crepe ankle socks
CHF1.77was
2.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- −25%Organic
Iceberg lettuce
CHF2.20was
2.95until Wed 30 Sept
- −33%
Chicken strips
CHF2.25was
3.35until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic silken tofu
CHF3.16was
3.95CHF 12.64/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Hard cheese
CHF1.20was
1.55CHF 12.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Pizza dough with olive oil 300g
CHF1.56was
1.95CHF 5.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Girasoli with porcini 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Balsamic vinegar of Modena PGI
CHF3.36was
4.80CHF 6.72/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Oreo Double Cream 3x157g
CHF5.90was
8.85CHF 12.53/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Birra Moretti Zero alcohol-free 15x330ml
CHF16.55was
24.75CHF 3.34/l
until Wed 30 Sept
- −33%Vegan
Garden peas
CHF3.75was
5.60CHF 3.75/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.23/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%
Soothing cleansing milk
CHF5.13was
8.55CHF 25.65/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Persil Laundry detergent powder Uni. 3.96kg
CHF22.90was
46.13CHF 5.78/kg
until Wed 30 Sept
- −40%
Women's knee-highs
CHF2.07was
3.45until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- −23%Vegan
Migros Dragon fruit 100g
CHF8.50was
11.00CHF 8.50/kg
until Wed 30 Sept
- −32%
Rabbit
CHF2.00was
2.95CHF 20.00/kg
until Wed 30 Sept
- −50%
Persil Gigant Discs 40 washes 40lavaggi
CHF23.90was
47.80CHF 0.60/pc
until Wed 30 Sept
- −50%
Persil Gigant Discs Universal 40 washes
CHF23.90was
47.80until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
1 for All liquid laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Color Liquid Laundry Detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Liquid detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Color liquid laundry detergent with aloe vera
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Color Sensitive liquid laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Liquid laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 5.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Express liquid detergent, Black
CHF7.98was
15.95CHF 5.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Express liquid detergent, Color
CHF7.98was
15.95CHF 5.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Sensitive 1 for All liquid laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Sensitive White liquid laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Powder laundry detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Laundry detergent powder
CHF7.98was
15.95CHF 3.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Colour laundry powder, 36 washes
CHF7.98was
15.95CHF 3.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Powder detergent
CHF7.98was
15.95CHF 3.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Laundry detergent powder
CHF7.98was
15.95CHF 3.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
White Sensitive powder laundry detergent, 36 washes
CHF7.98was
15.95CHF 3.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Spring Time capsules
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Summer Breeze capsules
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Multi laundry capsules
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Multicaps
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Multicaps 22 washes, 1 for all
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Multi capsules Black
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Multi capsules, 22 washes, Color
CHF5.98was
11.95CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Fresh Lavender Liquid Laundry Detergent
CHF6.98was
13.95CHF 3.49/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Alpine Flowers liquid laundry detergent
CHF6.98was
13.95CHF 3.49/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Red Sunset liquid laundry detergent
CHF6.98was
13.95CHF 3.49/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Spring Time liquid laundry detergent
CHF6.98was
13.95CHF 3.49/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Summer Breeze liquid laundry detergent
CHF6.98was
13.95CHF 3.49/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Power Tabs Color detergent capsules
CHF6.98was
13.95CHF 0.25/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Hand-Wash Laundry Detergent
CHF1.48was
2.95CHF 5.92/l
until Wed 30 Sept
- −48%
Persil Discs 60 washes
CHF23.30was
44.81CHF 0.39/pc
until Wed 30 Sept
- −48%
Persil Discs 60 washes
CHF23.30was
44.81CHF 0.39/pc
until Wed 30 Sept
- −40%
Women's cotton knee-highs 70 den
CHF2.07was
3.45until Wed 30 Sept
- −40%
Women's Young Trend tights 15 den
CHF2.07was
3.45until Wed 30 Sept
- −40%
Women's Crêpe knee-high socks
CHF2.37was
3.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's ankle socks
CHF2.37was
3.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's cotton ankle socks
CHF2.37was
3.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's knee-high socks
CHF2.97was
4.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's knee-highs 20 den, light matt
CHF2.97was
4.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's knee-highs Medium matt 20 den
CHF2.97was
4.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's Basic invisible socks
CHF2.97was
4.95until Wed 30 Sept
- −40%
Ladies’ Liner Socks Cotton
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's cotton invisible socks
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's crêpe tights 40 den
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Ladies’ Socks
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's ankle socks
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's non-slip socks
CHF3.57was
5.95until Wed 30 Sept
- −40%
Women's organic-cotton knee-high socks
CHF4.17was
6.95until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































