Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Mallow volumizing shampoo
CHF10.47was
14.95CHF 52.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Firming Eye Cream
CHF10.47was
14.95CHF 69.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv Q10 anti-wrinkle eye cream
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv Q10 anti-wrinkle night cream
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme 10.19 Light Pearl Blonde
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme 7.7 Dark Copper Blonde
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Creme Supreme hair colour
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Daily Skin Guard face spray
CHF11.17was
15.95CHF 93.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster Serum Cream 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Facial oil
CHF11.17was
15.95CHF 37.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Global Anti-Aging Eye Serum
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera Vitamin C moisturizing serum
CHF11.17was
15.95CHF 37.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Melting Cleansing Balm
CHF11.17was
15.95CHF 93.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hyaluronic acid replumping serum 15ml
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Skin Glow liquid exfoliant 100ml
CHF11.17was
15.95CHF 111.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 regenerating anti-wrinkle night cream 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 firming anti-wrinkle day cream SPF 15 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Firming anti-age treatment SPF 15 50ml
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan anti-ageing eye and lip cream
CHF11.17was
15.95CHF 74.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Reactive soothing cream
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rub, rub, away face scrub
CHF11.17was
15.95CHF 14.89/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme L1++ extreme plus bleach
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme hair colour 1.0 intense black, permanent
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme Hair Colour 4.0 natural dark brown, permanent
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Creme Supreme hair coloring 3.0
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Self Tan Drops
CHF11.17was
15.95CHF 22.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Sensitive anti-age eye cream
CHF11.17was
15.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-age facial oil
CHF11.87was
16.95CHF 39.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Barrier Balance day care Prebiotics and green tea, vegan
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cream-gel
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Age Perfect collagen night cream 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Pro-Collagen Expert Firming Day Cream 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift day moisturiser 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift Night Cream 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse hydrating serum
CHF11.87was
16.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Night cream-gel
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 anti-wrinkle eye care 15ml
CHF11.87was
16.95CHF 79.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 anti-wrinkle extra-nourishing day cream 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 anti-wrinkle day cream SPF 30 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 Energy anti-wrinkle day cream SPF 15 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Vitamin C night treatment 50ml
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Sensitive anti-age night cream
CHF11.87was
16.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Sensitive anti-age day cream
CHF11.87was
16.95CHF 23.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Cellular anti-age serum 30ml
CHF12.22was
17.45CHF 40.73/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Two-phase makeup remover
CHF12.57was
17.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Barrier Balance eye care Prebiotics and green tea, vegan
CHF12.57was
17.95CHF 83.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Barrier Balance night care Prebiotics and green tea, vegan
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Barrier Balance Serum Prebiotics and green tea, vegan
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ceramide face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Daily Sun Fluid Sensitive & SPF 50
CHF12.57was
17.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier AHA+BHA anti-blemish serum 30ml
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Daily UV anti-blemish mattifying fluid 40ml
CHF12.57was
17.95CHF 31.43/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hydra Booster serum 30ml
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Daily UV invisible fluid SPF 50+ 40ml
CHF12.57was
17.95CHF 31.43/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Niacinamide face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Glow by Nature 3-in-1 vitamin C cream, vegan
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hyaluronic acid face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Collagen face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Fiber Booster serum 102ml
CHF12.57was
17.95CHF 123.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lift Grenade plumping night cream
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lift Grenade smoothing moisturiser
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-Age Firming Night Treatment 50ml
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Derma Skin Fluid SPF 50+ 40ml
CHF12.57was
17.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Luminous Skin Glow daily facial fluid SPF 50 40ml
CHF12.57was
17.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men protective moisturising cream SPF 30 50ml
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydrocare Power Serum 30ml
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Protective anti-age day cream 50ml
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan moisturising anti-wrinkle cream
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan regenerating anti-wrinkle night cream
CHF12.57was
17.95CHF 25.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Retinol face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hyaluronic acid face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Daily UV Glow Fluid
CHF12.57was
17.95CHF 31.43/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Eye Cream
CHF12.57was
17.95CHF 83.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C face serum
CHF12.57was
17.95CHF 41.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Caffeine and ginseng shampoo
CHF13.27was
18.95CHF 66.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster Serum Mask 30ml
CHF13.27was
18.95CHF 44.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
PA Beauty Oil
CHF13.27was
18.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lift Grenade intensive serum
CHF13.27was
18.95CHF 44.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 targeted wrinkle filler 15ml
CHF13.27was
18.95CHF 88.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Q10 anti-wrinkle facial butter 50ml
CHF13.27was
18.95CHF 26.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Vital Soy face serum 40ml
CHF13.27was
18.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rich day cream
CHF13.27was
18.95CHF 88.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive shampoo with cardiospermum for sensitive scalp
CHF13.27was
18.95CHF 66.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-age eye and lip cream
CHF13.97was
19.95CHF 93.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-Aging Hyaluron Filler
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dark-spot concentrate
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hyaluronic acid eye serum
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Enzyme scrub
CHF13.97was
19.95CHF 39.91/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Garnier Vitamin C Glow Booster night serum 30ml
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Glow by Nature vitamin C boost serum, vegan
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive hyaluronic acid SPF 30 cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Anti-UV fluid with vitamin C 50ml
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dark Spot UV fluid SPF 50 50ml
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Hydrating serum 30ml
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
L'Oréal Serum reduces impurities 30ml
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Hyaluronic acid serum 30ml
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Daily UV Stick SPF 50
CHF13.97was
19.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Daily tinted glow fluid SPF 50 50ml
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Longevity Filling Retinal Serum
CHF13.97was
19.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Longevity Lifting Face Cream
CHF13.97was
19.95until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































