Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Niacinamide Complex Cream SPF 30 Glycerin and tocopherol
CHF13.97was
19.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-Age Hyaluron Moisturising Cream 50ml
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydro Face Gel 50ml
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing night cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Peptide Pro Collagen Cream SPF 30 Three peptides, glycerin and panthenol
CHF13.97was
19.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing oil serum
CHF13.97was
19.95CHF 46.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rich day cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Revital extra rich day cream SPF 15
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive 24h cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sublimactive eye and lip contour cream
CHF13.97was
19.95CHF 93.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Allrounder 24h Face Cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Extra-Nourishing Night Cream
CHF13.97was
19.95CHF 27.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
BB Cream
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bloom like a flower micellar water
CHF8.37was
11.95CHF 41.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Night care gel cream Hydra Booster
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Feeling Myself revitalising cleansing mousse
CHF8.37was
11.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Feeling myself cleansing mousse
CHF8.37was
11.95CHF 83.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Frizz Ease anti-frizz styling cream
CHF8.37was
11.95CHF 83.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier BB Cream light 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Garnier Cream gel trattamento giorno Hydra Booster 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Hair Growth Activator weak and brittle hair 100ml
CHF8.37was
11.95CHF 83.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Oil Nutritive Heat Protection Spray 150ml
CHF8.37was
11.95CHF 55.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Scalp Balance UV Spray
CHF8.37was
11.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color
CHF8.37was
11.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera light moisturiser
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera rich moisturiser
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Keratin Sleek Mask frizzy and dry hair
CHF8.37was
11.95CHF 22.62/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Keratin Sleek Serum frizzy and dry hair
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Day cream skincare with almond blossom, protects and nourishes skin 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Beard oil with essential cedarwood oil
CHF8.37was
11.95CHF 278.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Cleansing gel 260ml
CHF8.37was
11.95CHF 32.19/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Light moisturising cream with donkey milk
CHF8.37was
11.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curly Hair Mask curly and wavy hair
CHF8.37was
11.95CHF 22.62/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea 5-in-1 BB day care, 24-hour hydration 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Active Energy Moisturising Cream 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Face cream SPF 15, 5x protection 75ml
CHF8.37was
11.95CHF 11.16/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Vital regenerating night cream 50ml
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Pure Beauty Liquid Refiner, vegan
CHF8.37was
11.95CHF 83.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Pure Beauty day cream, vegan
CHF8.37was
11.95CHF 16.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Anti-UV sun fluid
CHF8.37was
11.95CHF 27.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye Roll-On Marine Algae
CHF8.72was
12.45CHF 58.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cool Silver Care Toner pearl white
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cool Silver caring toner Pure White
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cool Silver Toner metallic silver
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
GOOD hair dye
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Avocado curl revival elixir very dry, curly and thick hair
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier GOOD hair dye 5.0 light coffee brown, permanent
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Shine spray
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Ultimate Repair Night Elixir 100ml
CHF9.07was
12.95CHF 90.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Nourishing spray
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Scalp Balance Moisturizing Serum
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Scalp Balance clarifying serum
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hero Mighty Patch Invisible+ Day
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hero Mighty Patch The Original Night
CHF9.07was
12.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera family moisturising cream
CHF9.07was
12.95CHF 90.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Moisturizing cream with ceramides 50ml
CHF9.07was
12.95CHF 18.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Moisturizing cream with vitamin C and proteins 50ml
CHF9.07was
12.95CHF 18.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Men Expert Hydra Energy Moisturising Gel 50ml
CHF9.07was
12.95CHF 18.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Liquid Moisturiser with 5% hyaluronic acid 100ml
CHF9.07was
12.95CHF 90.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourish & Flourish detangling spray
CHF9.07was
12.95CHF 60.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Bond Repair Serum 90ml
CHF9.07was
12.95CHF 10.08/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Re-Nature hair repigmentation treatment 1
CHF9.07was
12.95CHF 9.07/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Beauty Elixir Absolute Oil 100ml
CHF9.07was
12.95CHF 90.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Glow moisturiser
CHF9.07was
12.95CHF 18.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera gel
CHF9.77was
13.95CHF 78.16/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing night cream for mature skin
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitive moisturiser
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hyaluron Liquid Care 120ml
CHF9.77was
13.95CHF 81.42/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Liquid Care PureActive exfoliating liquid 120ml
CHF9.77was
13.95CHF 81.42/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster eye treatment 15ml
CHF9.77was
13.95CHF 65.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera Vitamin C moisturizing cream
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aloe Vera nourishing face care
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Almond blossom night cream 50ml
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Liquid Moisturiser
CHF9.77was
13.95CHF 97.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Intensive Plus anti-wrinkle day cream 50ml
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Fortifying anti-wrinkle day cream 50ml
CHF9.77was
13.95CHF 19.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Amaranth repair conditioner
CHF9.77was
13.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
AHA acid peel
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root concealer spray Brown
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root concealer spray Golden brown
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root touch-up spray Cool brown
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root concealer spray black
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Barrier Balance two-phase micellar water Prebiotics and green tea, vegan
CHF6.97was
9.95CHF 17.42/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Basis Sensitive shampoo refill
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Beard & Face Wash
CHF6.97was
9.95CHF 23.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Soothing aloe-vera and rose cleansing foam
CHF6.97was
9.95CHF 46.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Clean Yuzu moisturising cream
CHF6.97was
9.95CHF 17.43/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Color-Vive Hair Mask 300ml
CHF6.97was
9.95CHF 23.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Glycolic Gloss leave-in serum dull, lacklustre hair 150ml
CHF6.97was
9.95CHF 46.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Hydra Hyaluronic hair serum 150ml
CHF6.97was
9.95CHF 46.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisture & Care solid family shampoo
CHF6.97was
9.95CHF 11.62/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturising micellar water
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturizing conditioner
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shine & Care solid family shampoo
CHF6.97was
9.95CHF 11.62/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Oil Nutritive Daily Oil Elixir 75ml
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Daily Oil Serum 75ml
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glow Tonic facial toner
CHF6.97was
9.95CHF 34.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture conditioner
CHF6.97was
9.95CHF 38.72/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture shampoo
CHF6.97was
9.95CHF 27.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
LIVE Ultra Brights tint
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































