Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Longevity Exfoliating Cleansing Cream
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Longevity moisturising glow milk
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturising shampoo
CHF6.97was
9.95CHF 27.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mon lait d'ânesse micellar water
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydrocare Intensive Moisturising Cream 50ml
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Hydrocare cream 75ml
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Vitamin PRO Complex beard and face care gel 50ml
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing conditioner
CHF6.97was
9.95CHF 38.72/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Moisture Boost Leave-In Cream dry hair 135ml
CHF6.97was
9.95CHF 51.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene Repair & Care hair oil 100ml
CHF6.97was
9.95CHF 69.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent root touch-up kit 2 Black
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent root touch-up 3 Dark Brown
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent root touch-up kit 5 Brown
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing Shampoo
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Care toner 518 Hazelnut Mocha, ammonia-free
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color 618 Vanilla Mocha, ammonia-free
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color 700 Blonde, ammonia-free
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rosemary shampoo for fine hair
CHF6.97was
9.95CHF 27.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rose water
CHF6.97was
9.95CHF 34.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Ultra Brights Purple colour shampoo
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Ultra Brights red colour shampoo
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Ultra Brights Silver toner
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Keratin mask for fragile hair 500ml
CHF6.97was
9.95CHF 13.94/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Two-Phase Repair Hair Serum
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Tea tree shampoo for irritated scalp, vegan
CHF6.97was
9.95CHF 27.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Purifier cleansing foam
CHF6.97was
9.95CHF 46.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Exfoliating face peel
CHF6.97was
9.95CHF 9.29/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
SPF 50 moisturising face cream
CHF6.97was
9.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing hair serum Shea butter
CHF6.97was
9.95CHF 69.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Frizz Ease Dream Curls conditioner
CHF7.39was
10.55CHF 29.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Frizz Ease Dream Curls shampoo
CHF7.39was
10.55CHF 29.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Frizz Ease Dream Curls styling mousse
CHF7.39was
10.55CHF 36.95/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Frizz Ease Dream Curls styling spray
CHF7.39was
10.55CHF 36.95/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Biphasic makeup remover
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
AV Vitamin C Anti-Fatigue Eye Treatment
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing micellar water
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bonding hair oil
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bonding Leave-In Cream
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bonding Repair Elixir
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bonding Repair Spray
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bonding Repair Shampoo
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 1 Black
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 3 dark brown
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 4 brown
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour 4.11 ultra cool brown
CHF7.67was
10.95CHF 7.67/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 5 light brown
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour 5.0 brown
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent colour 6 Dark Blonde
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour 6.11 ultra cool dark blonde
CHF7.67was
10.95CHF 7.67/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair color, shade 7 blonde
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour 7.11 ultra cool blonde
CHF7.67was
10.95CHF 7.67/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 8 Light blonde
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 8.1 cool blonde
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Deep Repair Mask
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Hydra Hyaluronic Pure serum 102ml
CHF7.67was
10.95CHF 75.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Extraordinary Oil 10-in-1 Miracle Treatment for dry and unruly hair 150ml
CHF7.67was
10.95CHF 51.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Aloe vera & hyaluron moisturising cream, vegan
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Pure Active pimple patches Invisible
CHF7.67was
10.95CHF 0.35/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair Split End Fluid 50ml
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF7.67was
10.95CHF 7.67/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Repair & Protect hair treatment
CHF7.67was
10.95CHF 38.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Boost face cream for normal and combination skin
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Boost face serum
CHF7.67was
10.95CHF 25.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydrating Curl Cream
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisible & Fresh Trockenshampoo Puder
CHF7.67was
10.95CHF 30.68/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Invisible & Fresh dry shampoo powder for light hair tones, vegan
CHF7.67was
10.95CHF 30.68/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl Defining Gel
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Moisturising face cream for sensitive skin 75ml
CHF7.67was
10.95CHF 10.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Face care cream SPF 15 75ml
CHF7.67was
10.95CHF 10.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pure Sensitive gentle face cream
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Reactive soothing micellar water
CHF7.67was
10.95CHF 15.34/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cleansing foam
CHF7.67was
10.95CHF 51.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rosemary Hair Tonic
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Intense Colour 90 Cosmic Blue permanent hair dye
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Ultra Brights hair colour U69 Amethyst Chrome
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Urban Metallics Dusty Silver hair dye
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Urban Metallics metallic-silver hair colour 1
CHF7.67was
10.95CHF 7.67/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl definition spray
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
The Remover Foaming Oil Cleanser vegan
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Volumising mousse for curls
CHF7.67was
10.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
2-in-1 face cleansing gel
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Micellar cleansing water all-in-1
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing eye contour cream for mature skin
CHF5.57was
7.95CHF 37.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitive cleansing milk
CHF5.57was
7.95CHF 44.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitive cleansing gel
CHF5.57was
7.95CHF 44.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Basis Sensitive solid shampoo
CHF5.57was
7.95CHF 11.14/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair colour 600 Light brown
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitive Hydrate & Care conditioner
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Repair & Protect conditioner
CHF5.57was
7.95CHF 27.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Face+ Niacinamid Mattifying Cream
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Face+ Panthenol Barrier Cream
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Face+ Vitamin C Glow Gel Cream
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier 3-in-1 Face Cleanser 150ml
CHF5.57was
7.95CHF 37.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier All-in-1 micellar cleansing water 400ml
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Rose Water micellar cleanser 400ml
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Micellar Cleansing Water 400ml
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hyaluronic acid micellar water 400ml
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier SkinActive bi-phase micellar water waterproof 400ml
CHF5.57was
7.95CHF 13.93/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Scalp Balance Shampoo
CHF5.57was
7.95until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































