Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%Vegan
Volume & Strength shampoo
CHF6.27was
8.95CHF 25.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Bye Bye Babyhair hair mascara 16ml
CHF6.27was
8.95CHF 39.19/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glue Brow Lift wax
CHF6.27was
8.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glued Styling gel Brows & Edges 16ml
CHF6.27was
8.95CHF 39.19/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Wax stick for sleek looks 50g
CHF6.27was
8.95CHF 12.54/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle cleansing mousse
CHF6.27was
8.95CHF 50.16/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10 anti-age cream, SPF 15, with peptides
CHF4.73was
6.75CHF 47.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Waterproof biphasic makeup remover
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
AHA/BHA Mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aftershave balm
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
After Shave Fragrance
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aftershave lotion
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root concealer spray
CHF4.87was
6.95CHF 6.49/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing sheet mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-grease shampoo
CHF4.87was
6.95CHF 9.74/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-hair-loss tonic Anti-hair-loss
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Brown root concealer spray
CHF4.87was
6.95CHF 6.49/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ceramide Skin Barrier Mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl Activator Spray
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive Express conditioner 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair Conditioner Liquid Silk 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair conditioner Oil Nutritive 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express Repair conditioner Total Repair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Conditioner weak and brittle hair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Foam Conditioner 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Express repair conditioner for long hair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glossy Lip Oil Blossom Breeze
CHF4.87was
6.95CHF 101.46/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Colour Black Hair Dye
CHF4.87was
6.95CHF 4.87/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elnett Satin normal hold hairspray
CHF4.87was
6.95CHF 16.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-yellow hairspray very strong hold
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Colour-protection extra-strong hairspray
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Fragrance-free hairspray very strong hold
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hairspray extra strong hold
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Normal hold hairspray
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Pro-Expert 7 anti-hair-loss shampoo 250ml
CHF4.87was
6.95CHF 19.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Keratin Sleek Conditioner frizzy and dry hair
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Keratin Sleek shampoo frizzy, dry hair
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Eye Make-Up Remover
CHF4.87was
6.95CHF 38.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Glowy Lips 4.8g
CHF4.87was
6.95CHF 101.46/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Glowy Lips Berry 4.8g
CHF4.87was
6.95CHF 101.46/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
2-in-1 Curly Hair Conditioner
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lip Rescue lip balm
CHF4.87was
6.95CHF 108.22/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl method shampoo
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Niacinamide sheet mask
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Pro Vitamin B5 aftershave fluid 100ml
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Refreshing 24-Hour Day Cream 50ml
CHF4.87was
6.95CHF 9.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Derma Skin Clear Refining Toner 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Light 24-hour moisturising day cream 50ml
CHF4.87was
6.95CHF 9.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Nourishing 24-Hour Day Cream 50ml
CHF4.87was
6.95CHF 9.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea SOS Cleansing Scrub 150ml
CHF4.87was
6.95CHF 32.47/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Light dry shampoo for light hair 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Dry shampoo Medium, for medium hair tones 200ml
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
SOS anti-spot treatment
CHF4.87was
6.95CHF 48.70/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Men Perfect beard dye
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Curl Control mousse 250ml
CHF4.87was
6.95CHF 19.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Keratin Hairspray 400ml
CHF4.87was
6.95CHF 12.17/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Max Hold Hairspray 400ml
CHF4.87was
6.95CHF 12.17/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Volume Lift Hairspray 400ml
CHF4.87was
6.95CHF 12.17/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Volume Lift Mousse 250ml
CHF4.87was
6.95CHF 19.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Tonic
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Dark Hair dry shampoo
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Black dry shampoo
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra lightener D+++
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Color Coloration
CHF4.87was
6.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Color Coloration 10 Schwarz, permanent
CHF4.87was
6.95CHF 4.87/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Solid shampoo for dry hair
CHF4.87was
6.95CHF 8.12/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glued hairspray, extremely strong hold 300ml
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Two-phase make-up remover
CHF4.17was
5.95CHF 27.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Balsamic vinegar of Modena
CHF4.17was
5.95CHF 16.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Color Gloss conditioner
CHF4.17was
5.95CHF 27.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color Gloss conditioner 5.77 Mocha Brown
CHF4.17was
5.95CHF 27.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl enhancing jelly with mango extract & amino acids
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Daily Solid Shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 6.95/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Pimple Patches
CHF4.17was
5.95CHF 0.52/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glossy Lip Oil Red Velvet
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair Food Aloe Vera shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 11.91/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Banana Hair Food shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 11.91/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Almond and candelilla lip balm 4.7g
CHF4.17was
5.95CHF 88.72/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Hyaluron lip care jojoba oil 4.7g
CHF4.17was
5.95CHF 88.72/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Repair & Prevent lip balm 4.7g
CHF4.17was
5.95CHF 88.72/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Kneipp Velvety lip balm 4.7g
CHF4.17was
5.95CHF 88.72/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Caffeine shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Vitamin C serum mask
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Sun Protect SPF 50 4.8g
CHF4.17was
5.95CHF 86.88/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Light & Fresh Solid Shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 6.95/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Make-up remover 2-in-1
CHF4.17was
5.95CHF 33.36/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Neutrogena Intense Repair lip care
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Niacinamide Night Cream
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Day cream with niacinamide SPF 30
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Waterproof eye make-up remover 125ml
CHF4.17was
5.95CHF 33.36/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Refreshing Cleansing Gel 150ml
CHF4.17was
5.95CHF 27.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Gentle cleansing cream 150ml
CHF4.17was
5.95CHF 27.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Waterproof eye makeup remover 125ml
CHF4.17was
5.95CHF 33.36/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan peptide lip treatment
CHF4.17was
5.95CHF 52.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing shea shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 16.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pro-Collagen anti-ageing day cream SPF 30
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pro-Collagen Anti-Aging Night Cream
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Verbena purifying shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 16.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle almond-milk shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 16.68/l
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































