Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Schwarzkopf LIVE Silver shampoo for blonde, grey or white hair 200ml
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shampoo for flaky and sensitive scalp
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curly Hair Shampoo
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Repair Shampoo
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Blush dry shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Original Dry Shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rosé Gold dry shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive dry shampoo sensitive scalp
CHF4.17was
5.95CHF 20.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C 24H Moisturizing Cream
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Eye Cream
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Glow Toner
CHF4.17was
5.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Coconut moisturising shampoo
CHF4.17was
5.95CHF 16.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF4.52was
6.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent light brown hair dye
CHF4.52was
6.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-Age Sheet Mask
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Argan and camellia oil shampoo for dull hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Avocado oil & shea butter conditioner for very dry, unruly hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Avocado-oil and shea-butter shampoo
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bridgerton Blackberry Pie Lip
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bridgerton Vanilla Bis
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
CC day cream
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colouring
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Conditioner sensitive scalp, vegan
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Elsève Full Resist Shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Hydra Hyaluron shampoo for dehydrated hair 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Express conditioner for dry, damaged hair
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Rice Water Ritual & Starch conditioner medium to long hair 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Rice water and starch Ritual shampoo medium to long hair 300ml
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Go Create non-aerosol hairspray
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair color
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colouring
CHF3.47was
4.95CHF 3.47/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisi Fix hair gel
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Honey Treasures conditioner for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Honey Treasures shampoo for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Black Sheet Mask
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydration conditioner for dry and dull hair
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture mask for damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Invisi Fix hairspray
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Chamomile shampoo for blonde hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Plumping Face Mask
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Dream Long shampoo for long, damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve anti-breakage shampoo
CHF3.47was
4.95CHF 13.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve anti-breakage conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 17.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Color-Vive shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Color-Vive conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Energie citrus shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Glycolic Gloss shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Hydra Hyaluronic Pure shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire shampoo 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Hydra Hyaluronic Pure conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Elseve Glycolic Gloss conditioner 200ml
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Bridgerton Peach Tea 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Bridgerton Rose Meringue 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Disney Ariel W
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Hydro Care 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Over Night Care 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Repair 4.8g
CHF3.47was
4.95CHF 72.29/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle cleansing wipes
CHF3.47was
4.95CHF 0.09/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
3in1 micellar cleansing water
CHF3.47was
4.95CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
3-in-1 micellar cleansing water
CHF3.47was
4.95CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Colour Care hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss hairspray Extra-strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Volume hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Volume mousse 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Extreme hold hairspray, ultra strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Extreme Hold styling mousse ultra-strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Cream 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Natural Look styling cream 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Care & Hold styling cream Strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Gentle Eye Makeup Remover 125ml
CHF3.47was
4.95CHF 27.76/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Styling gel ultra strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Ultra Strong hairspray Ultra-strong hold 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Ultra Strong styling mousse Extra-strong hold 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Care and Volume hairspray 250ml
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Volume Care styling mousse 150ml
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle oat-milk conditioner for sensitive hair
CHF3.47was
4.95CHF 13.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle oat-milk shampoo for sensitive hair
CHF3.47was
4.95CHF 11.57/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Trace-free styling gel
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Full Resist Conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 17.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Color shampoo for coloured & highlighted hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Glaze Deep Conditioner
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Keratin conditioner for brittle hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Keratin shampoo for brittle hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Intense Repair shampoo for dry and damaged hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Men Power shampoo for normal hair
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Pump Intense Glaze Shampoo
CHF3.47was
4.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Volumising shampoo
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Colour conditioner
CHF3.47was
4.95CHF 7.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vital regenerating night cream
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vital SPF 15 firming day cream
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
pH Balance Nivea Men
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Gentle Cleansing Milk 200ml
CHF3.68was
5.25CHF 18.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pre-shave lotion
CHF3.05was
4.35CHF 24.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-hair-loss shampoo
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































