Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
2-in-1 Kids apricot shampoo
CHF3.12was
4.45CHF 10.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Classic Clean Shampoo 250ml
CHF3.12was
4.45CHF 12.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl conditioner
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Deep care shampoo
CHF3.12was
4.45until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Strength & Shine shampoo 300ml
CHF3.33was
4.75CHF 11.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Damage Eraser shampoo 300ml
CHF3.33was
4.75CHF 11.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Root touch-up kit
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Light-to-medium brown root touch-up kit
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Cherry Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Mango Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Original Care Pride Kiss Edition 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Original Duo 2x4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 28.85/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Pearly Shine 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Velvet Rose 4.8g
CHF2.77was
3.95CHF 57.71/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Le Petit Marseillais 3-in-1 lip care 4.9g
CHF2.77was
3.95CHF 56.53/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Le Petit Marseillais Nutrition Lip Balm 4.9g
CHF2.77was
3.95CHF 56.53/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Express 2-in-1 shampoo and conditioner for normal hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Anti-dandruff shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Blonde Silver Shampoo Grey, white or bleached hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Color Brilliance shampoo for coloured hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss conditioner for dull hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Diamond Gloss shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydration Hyaluron shampoo for dry hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Hydration Hyaluron shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Length Wonder conditioner for long hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Length Wonder shampoo for long hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Strong Power Shampoo 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Power Repair conditioner for damaged hair 200ml
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Power Repair shampoo for damaged hair 250ml
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pure Sensitive gentle cleansing wipes
CHF2.77was
3.95CHF 0.11/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10 Anti-Aging night cream
CHF2.77was
3.95CHF 5.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10+ anti-ageing eye cream
CHF2.77was
3.95CHF 18.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10+ Anti-Aging Day Cream
CHF2.77was
3.95CHF 5.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Antioxidant sheet mask
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Lover lip balm
CHF2.77was
3.95CHF 58.94/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Perfect Teint sheet mask
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
The Ultra Hydrator sheet mask
CHF2.77was
3.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
DolceAgro white sauce
CHF2.28was
3.25CHF 9.10/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Anti-ageing eye pads
CHF2.07was
2.95CHF 2.07/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye Makeup Remover Balm
CHF2.07was
2.95CHF 20.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cooling Black Eye Pads
CHF2.07was
2.95CHF 2.07/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Refreshing Face Toner
CHF2.07was
2.95CHF 10.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier AHA + BHA mattifying serum mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Plumping caffeine eye mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hyaluronic Acid Sheet Mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hydra Bomb eye sheet mask 1
CHF2.07was
2.95CHF 2.07/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hydra Bomb Plumping Sheet Mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Hydra Bomb Sheet Face Mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Pro-Retinol serum mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster eye mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster Serum Mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle Facial Toner
CHF2.07was
2.95CHF 10.35/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Replump lip mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
SkinActive Hydra Bomb sheet mask
CHF2.07was
2.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Mud mask
CHF1.93was
2.75CHF 0.96/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Aroma Antico Vinegar
CHF1.51was
2.15CHF 3.02/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Anti-dandruff shampoo
CHF1.37was
1.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bolognese sauce
CHF1.37was
1.95CHF 5.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Daily Care shampoo for normal hair
CHF1.37was
1.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Fresh Care shampoo
CHF1.37was
1.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glamorous Shine shampoo for longer, dull hair
CHF1.37was
1.95CHF 5.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture shampoo for damaged hair
CHF1.37was
1.95CHF 5.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Coconut shampoo for all hair types
CHF1.37was
1.95CHF 5.48/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Classic lip balm
CHF1.37was
1.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Milk & Honey lip balm
CHF1.37was
1.95CHF 28.54/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pantene 1 Minute Miracle ampoule for damaged hair 15ml
CHF1.37was
1.95CHF 9.13/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Power Volume shampoo for fine and fragile hair
CHF1.37was
1.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Napoli
CHF1.09was
1.55CHF 4.36/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Refreshing cleansing wipes
CHF1.02was
1.45CHF 0.04/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lip Care
CHF1.02was
1.45CHF 10.63/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Arrabbiata sauce
CHF0.95was
1.35CHF 3.80/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Basil tomato sauce
CHF0.95was
1.35CHF 3.80/l
until Wed 30 Sept
- −28%
Alaska pollock loins
CHF7.95was
11.10CHF 26.50/kg
until Wed 30 Sept
- −28% Bundle
Prosciutto
CHF6.50was
9.00CHF 27.08/kg
until Wed 30 Sept
- −26% Bundle
Milk & Honey shower cream
CHF4.00was
5.40CHF 5.33/l
until Wed 30 Sept
- −26% BundleVegan
3-in-1 Energy caring shower gel
CHF4.00was
5.40CHF 5.33/l
until Wed 30 Sept
- −26% BundleVegan
3-in-1 care shower gel Re-Fresh
CHF4.00was
5.40CHF 5.33/l
until Wed 30 Sept
- −26% Bundle
Caring shower gel
CHF4.00was
5.40CHF 5.33/l
until Wed 30 Sept
- −26% Bundle
Sensitive Care nourishing shower gel
CHF4.00was
5.40CHF 5.33/l
until Wed 30 Sept
- −26%
Elmex Caries protection InterX toothbrush, soft
CHF7.00was
9.40CHF 3.50/pc
until Wed 30 Sept
- −26% Bundle
Elmex Toothpaste 3x75ml
CHF10.95was
14.70CHF 48.67/l
until Wed 30 Sept
- −26% Bundle
Toothpaste
CHF10.95was
14.70CHF 48.67/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Rapelli Mortadella thinly sliced 150g
CHF2.50was
3.35CHF 16.67/kg
until Wed 30 Sept
- −25% BundleVegan
Deodorant roll-on Pure & Natural
CHF5.60was
7.50CHF 56.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Nivea Black&White Invisible roll-on deodorant 2x50ml
CHF5.60was
7.50CHF 56.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Nivea Dry Comfort Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF5.60was
7.50CHF 56.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Nivea Dry Impact roll-on deodorant 2x50ml
CHF5.60was
7.50CHF 56.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Nivea Invisible Black & White roll-on deodorant 2x50ml
CHF5.60was
7.50CHF 56.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Protect & Care roll-on deodorant
CHF5.90was
7.90CHF 59.00/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Elmex InterX Cavity Protection Toothbrush
CHF6.80was
9.10until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Meridol Parodont Expert Toothpaste 2x75ml
CHF7.70was
10.30CHF 51.33/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Elmex Cavity Protection Toothpaste 2x75ml
CHF10.40was
13.90CHF 69.33/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Elmex Opti-Enamel Toothpaste 2x75ml
CHF10.40was
13.90CHF 69.33/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Meridol Gum protection mouthwash 2x400ml
CHF10.40was
13.90CHF 13.00/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Elmex Repair & Prevent toothpaste 2x75ml
CHF11.90was
15.90CHF 79.33/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Peppermint
CHF1.46was
1.95CHF 1.95/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Visible Toilet Cleaner
CHF2.21was
2.95CHF 2.95/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Migros Large Surprise bouquet
CHF14.95was
19.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Caramel coffee balls
CHF3.71was
4.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Dark chocolate capsules
CHF3.71was
4.95CHF 7.42/100 g
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 29 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































