Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
96 deals
- 2+ items −20%Organic
Organic Choco Cake
CHF4.76was
5.95CHF 9.92/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Blueberry crumble cake
CHF4.76was
5.95CHF 10.58/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Planted Filet cubes a la Mexicana 180g
CHF4.76was
5.95CHF 26.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Pulled BBQ plant-based strips 180g
CHF4.76was
5.95CHF 26.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Planted Vegan kebab alternative 175g
CHF4.76was
5.95CHF 27.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Pecan brownies
CHF5.20was
6.50CHF 10.61/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Pre-wash stain remover with sunflower-based active ingredient
CHF5.20was
6.50CHF 10.40/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Almond white brownies
CHF5.20was
6.50CHF 10.61/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Garlic raclette slices
CHF5.44was
6.80CHF 22.67/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Calluna High Five
CHF5.56was
6.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vanilla and chocolate cupcakes
CHF5.56was
6.95CHF 13.08/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Marseille liquid fabric softener
CHF5.56was
6.95until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Herb skewers vegan 200g
CHF5.56was
6.95CHF 27.80/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Natural Steak vegan 150g
CHF5.56was
6.95CHF 37.07/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Cleaning Stone
CHF5.56was
6.95CHF 13.90/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Rosette Cake
CHF5.56was
6.95CHF 11.12/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Carrot cake
CHF5.56was
6.95CHF 11.58/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Sensitive Apple fabric softener
CHF5.56was
6.95until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Shower gel Hypoallergenic
CHF5.60was
7.00CHF 11.20/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Fragrance-Free Shower Gel
CHF5.60was
7.00CHF 11.20/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Raclette
CHF5.92was
7.40CHF 24.67/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Grisons nut tart
CHF6.36was
7.95CHF 12.72/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Vegan paprika steak 160g
CHF6.36was
7.95CHF 39.75/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Espresso 16 Delizio compatible capsules
CHF6.80was
8.50until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Lungo Crema 16 Delizio compatible capsules
CHF6.80was
8.50until Wed 30 Sept
- −20%Organic
Grisons walnut cake
CHF7.16was
8.95CHF 23.87/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Chocolate Cake
CHF7.16was
8.95CHF 17.05/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Oven cleaner
CHF7.20was
9.00until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Cream cleaner
CHF7.20was
9.00CHF 7.20/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Coconut milk
CHF7.20was
9.00CHF 7.20/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Classic dishwasher powder
CHF7.60was
9.50CHF 7.04/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Migros Mini Chicken Schnitzels 360g
CHF7.60was
9.50CHF 21.11/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Laundry detergent strips color, 36 washes
CHF7.92was
9.90CHF 0.22/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vegan all-in-one dishwasher tabs
CHF7.96was
9.95CHF 0.23/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
All in one Ultra vegan tablets
CHF7.96was
9.95CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Classic Tabs
CHF7.96was
9.95CHF 0.21/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Nocturne Decaffeinato coffee beans 250g
CHF7.96was
9.95CHF 31.84/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Water softener 30 wash cycles, refill
CHF7.96was
9.95CHF 5.31/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
La Semeuse Mocca Surfin coffee beans 500g
CHF11.16was
13.95CHF 22.32/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
La Semeuse Mocca Surfin ground coffee 500g
CHF11.16was
13.95CHF 22.32/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Coffee beans
CHF11.96was
14.95CHF 23.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Liquid laundry detergent
CHF11.96was
14.95CHF 7.82/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Liquid laundry detergent
CHF11.96was
14.95CHF 7.82/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
La Semeuse Mocca Bio coffee beans 500g
CHF13.56was
16.95CHF 27.12/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
La Semeuse Mocca Bio ground coffee 500g
CHF13.56was
16.95CHF 27.12/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
La Semeuse Malabar India Bio coffee beans 500g
CHF14.36was
17.95CHF 28.72/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Mocca Surfin 40 coffee pads 44mm
CHF14.36was
17.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Nocturne Decaffeinato 40 coffee pads
CHF14.36was
17.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Decaffeinato 33 Nespresso compatible capsules
CHF15.16was
18.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Espresso 33 Nespresso compatible capsules
CHF15.16was
18.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Lungo 33 Nespresso compatible capsules
CHF15.16was
18.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
La Semeuse Lungo Forte 33 Nespresso compatible capsules
CHF15.16was
18.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
La Semeuse Mocca Bio 40 coffee pads
CHF15.96was
19.95until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Calgon Water softener gel 2x750ml
CHF18.40was
23.00CHF 12.27/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −20%
Raclette
CHF18.80was
23.50CHF 20.89/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
La Semeuse Mocca Surfin coffee beans 1kg
CHF19.96was
24.95CHF 19.96/kg
until Wed 30 Sept
- −18%
Fleischkäse cordon bleu
CHF2.35was
2.85CHF 23.50/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Cicche del nonno
CHF3.95was
4.70CHF 7.90/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Pesto Genovese with garlic
CHF3.70was
4.40CHF 4.11/100 g
until Wed 30 Sept
- −16%
Garlic-free pesto Genovese
CHF3.70was
4.40CHF 4.11/100 g
until Wed 30 Sept
- −16%
Caseificio Blenio cheese
CHF2.40was
2.85CHF 24.00/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Grana Padano PDO
CHF1.90was
2.25CHF 19.00/kg
until Wed 30 Sept
- −15%
Alfabeto
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Farfalline
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Gocce d'Oro soup pasta
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Coarse oats
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Melon seeds
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Paternoster rigati
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Stelline pasta
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%Vegan
Tempestine pasta
CHF1.10was
1.30CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15%
Lactose-free fresh cheeses
CHF2.20was
2.60CHF 22.00/kg
until Wed 30 Sept
- −15%
Migros Mini roses 30 pieces
CHF12.65was
14.90until Wed 30 Sept
- −15%
Caseificio Blenio cheese
CHF2.25was
2.65CHF 22.50/kg
until Wed 30 Sept
- −15% Bundle
Whole milk
CHF15.80was
18.60CHF 1.32/l
until Wed 30 Sept
- −15%
Gotthard cheese
CHF2.55was
3.00CHF 25.50/kg
until Wed 30 Sept
- −14%
Cream Cornets
CHF6.00was
7.00CHF 21.43/kg
until Wed 30 Sept
- −14%
Eggs
CHF4.95was
5.76CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- −13% Bundle
Cooking butter
CHF13.20was
15.20CHF 13.20/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Migros Blond oranges 2kg
CHF2.85was
3.20CHF 1.43/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Conchiglie
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Eliche
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Gnocchi
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Linguine
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Penne Rigate
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Spaghetti
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Tortiglioni
CHF1.70was
1.90CHF 3.40/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Mendrisiotto salami
CHF4.30was
4.80CHF 43.00/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Wild boar salametti
CHF4.40was
4.90CHF 44.00/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Sunflowers
CHF9.85was
10.95until Wed 30 Sept
- −9% Bundle
Mocha yoghurt
CHF3.00was
3.30CHF 2.50/kg
until Wed 30 Sept
- −9% Bundle
Chocolate yoghurt
CHF3.00was
3.30CHF 2.50/kg
until Wed 30 Sept
- −8%
Fettucine
CHF2.30was
2.50CHF 4.60/kg
until Wed 30 Sept
- −8% Bundle
Yoghurt
CHF3.60was
3.90CHF 3.00/kg
until Wed 30 Sept
- −7% Bundle
Yoghurt
CHF3.90was
4.20CHF 3.25/kg
until Wed 30 Sept
- −7% Bundle
Assorted yogurts
CHF3.90was
4.20CHF 3.25/kg
until Wed 30 Sept
- −3%
Migros Veal Cutlets 100g
CHF4.75was
4.90CHF 47.50/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 29 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
































































































