Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −20%Organic
Four-grain rice cakes
CHF0.96was
1.20CHF 7.38/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Crêpe mix
CHF1.12was
1.40CHF 11.20/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Reiswaffeln
CHF1.20was
1.50CHF 2.00/100 g
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Anna's Best Tarte flambée dough, vegan 2x200g
CHF1.80was
2.25CHF 4.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Rolled sweet shortcrust pastry 320g
CHF1.84was
2.30CHF 5.75/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vanilla pastry cream
CHF1.92was
2.40CHF 9.60/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Kisss Big milk
CHF1.92was
2.40CHF 14.77/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Rolled out strudel pastry 120g
CHF2.00was
2.50CHF 16.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Pudding
CHF2.00was
2.50CHF 9.26/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Ladyfingers
CHF2.08was
2.60CHF 10.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Rolled-out rectangular spelt pizza dough 400g
CHF2.16was
2.70CHF 5.40/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Kisss Party Milk Chocolate
CHF2.16was
2.70CHF 15.65/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Ready-rolled tart pastry in tin, vegan 140g
CHF2.20was
2.75CHF 15.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic potatoes
CHF2.24was
2.80CHF 4.48/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Toilet cleaner refill
CHF2.24was
2.80CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vanilla Crème Quick
CHF2.28was
2.85CHF 10.13/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Rolled round pizza dough, vegan 260g
CHF2.32was
2.90CHF 8.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Dish soap Apple, vegan
CHF2.36was
2.95CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Dish soap Pomegranate, vegan
CHF2.36was
2.95CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Lemon dishwashing liquid
CHF2.36was
2.95CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Fresh pasta sheet ready-rolled 250g
CHF2.36was
2.95CHF 9.44/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Sensitive
CHF2.36was
2.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Raspberry toilet cleaner, vegan
CHF2.36was
2.95CHF 3.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vegan toilet cleaner
CHF2.36was
2.95CHF 3.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Shortcrust pastry
CHF2.40was
3.00CHF 4.62/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Butter shortcrust pastry IP-SUISSE, rolled, round 300g
CHF2.48was
3.10CHF 8.27/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Chocolate cookies
CHF2.56was
3.20CHF 12.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Toilet rim block Lavender, vegan
CHF2.56was
3.20CHF 1.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
WC rim block refill Lavender, vegan
CHF2.56was
3.20CHF 0.85/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bathroom cleaner refill
CHF2.64was
3.30CHF 5.28/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vinegar cleaner refill
CHF2.64was
3.30CHF 2.64/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Glass cleaner refill
CHF2.64was
3.30CHF 5.28/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Concentrated all-purpose cleaner refill
CHF2.72was
3.40CHF 5.44/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Pinsa dough 500g
CHF2.72was
3.40CHF 5.44/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chocolate Pudding Crème
CHF2.72was
3.40CHF 9.07/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vinegar Cleaner
CHF2.76was
3.45CHF 2.76/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Marseille all-purpose cleaner
CHF2.80was
3.50CHF 5.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Puff pastry base in a tin, vegan 140g
CHF2.80was
3.50CHF 20.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bathroom cleaner
CHF2.80was
3.50CHF 5.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Caramel flan
CHF2.80was
3.50CHF 13.73/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Crème Quick chocolate
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Glass cleaner
CHF2.80was
3.50CHF 5.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kitchen cleaner
CHF2.80was
3.50CHF 5.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Rice pudding
CHF2.80was
3.50CHF 14.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Soft soap
CHF2.80was
3.50CHF 2.80/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
All-purpose cleaner
CHF2.88was
3.60CHF 2.88/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Spelt puff pastry 320g
CHF2.88was
3.60CHF 9.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Milk chocolate oat biscuits
CHF2.88was
3.60CHF 23.04/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Panna Cotta
CHF2.88was
3.60CHF 14.77/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Petit Beurre
CHF2.88was
3.60CHF 12.52/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Tart custard
CHF2.88was
3.60CHF 12.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Extra-Fine Rectangular Pizza Dough 320g
CHF2.92was
3.65CHF 9.13/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vegan rinse aid
CHF2.92was
3.65CHF 5.84/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Pizza dough with olive oil 800g
CHF2.96was
3.70CHF 3.70/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kisss Baby Dark
CHF2.96was
3.70CHF 24.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Baby milk
CHF2.96was
3.70CHF 24.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Anna's Best Butter Puff Pastry 280g
CHF3.04was
3.80CHF 10.86/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Hazelnut sticks
CHF3.04was
3.80CHF 11.26/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Spelt biscuits
CHF3.16was
3.95CHF 11.92/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Linzer tart
CHF3.16was
3.95CHF 7.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Pancakes
CHF3.16was
3.95CHF 10.53/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chocolate Chip Muffins
CHF3.16was
3.95CHF 10.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Carpet cleaner
CHF3.16was
3.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
BBQ Tofu
CHF3.16was
3.95CHF 13.74/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Lemon cake
CHF3.16was
3.95CHF 5.75/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Cream cleaner
CHF3.28was
4.10CHF 6.56/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Limescale remover
CHF3.44was
4.30until Wed 30 Sept
- −20%
Russian Braid
CHF3.60was
4.50CHF 10.91/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Silken tofu
CHF3.60was
4.50CHF 9.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Taifun Red Tofu Organic 200g
CHF3.60was
4.50CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Taifun Smoked Tofu Organic, almond-sesame 200g
CHF3.60was
4.50CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Taifun Black Forest smoked tofu Organic 200g
CHF3.60was
4.50CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Lemon sablé
CHF3.76was
4.70CHF 18.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Concentrated dishwashing liquid
CHF3.92was
4.90CHF 13.07/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Concentrated bathroom cleaner
CHF3.92was
4.90CHF 13.07/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Vegan drain cleaner
CHF3.96was
4.95CHF 3.96/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Burger Crispy
CHF3.96was
4.95CHF 22.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Calluna
CHF3.96was
4.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Descaler
CHF3.96was
4.95CHF 3.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Meringue shells
CHF3.96was
4.95CHF 33.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Planted chicken 175g
CHF3.96was
4.95CHF 22.63/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Plain plant-based chicken strips 175g
CHF3.96was
4.95CHF 22.63/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Planted Vegan nuggets 180g
CHF3.96was
4.95CHF 22.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Drinkable meal
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Crazy Coconut 500ml
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Drink meal Classic Choco 500ml
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Fresh Berry meal drink 500ml
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
YFood Banana drinkable meal, vegan 500ml
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Cold brew drinking meal 500ml
CHF3.96was
4.95CHF 7.92/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Anna's Best Rolled pizza dough, rectangular, vegan 580g
CHF4.00was
5.00CHF 6.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Salted caramel brownies
CHF4.16was
5.20CHF 9.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Tyrolean cake
CHF4.16was
5.20CHF 9.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Strawberry meal shake 500ml
CHF4.24was
5.30CHF 8.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
YFood Fruity mango meal drink 500ml
CHF4.24was
5.30CHF 8.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Cleaning alcohol vegan
CHF4.36was
5.45CHF 4.36/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Eyeglass cleaning wipes
CHF4.40was
5.50CHF 0.07/pc
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Gran Pavesi Le Sfoglie corn crackers 2x150g
CHF4.40was
5.50CHF 14.67/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Spread
CHF4.76was
5.95CHF 19.04/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Organic
Spread
CHF4.76was
5.95CHF 19.04/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Nocciolata Bianca spread
CHF4.76was
5.95CHF 19.04/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 29 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































