Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −25% BundleVegan
Crodino Biondo Non-alcoholic aperitif 8x175ml
CHF10.95was
14.60CHF 7.82/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Milette wet wipes
CHF11.25was
15.00until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Decaffeinated coffee pods
CHF14.25was
19.00until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Espresso Forte Pro pods
CHF14.25was
19.00until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Café Royal Lungo Nespresso Pro pods
CHF14.25was
19.00until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Pads
CHF14.25was
19.00CHF 47.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Vibrations purefun
CHF26.93was
35.90until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Non-Latex Ultra Thin Condoms
CHF12.38was
16.50CHF 2.06/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Kneipp Beauty Secret nourishing body cream with pearl Q10 and natural oils 200ml
CHF9.38was
12.50CHF 46.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Kneipp Soft Skin nourishing body cream almond blossom 200ml
CHF9.38was
12.50CHF 46.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Pleasure Mix condoms
CHF10.13was
13.50CHF 0.51/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Thin Sensation Condoms
CHF10.13was
13.50CHF 1.13/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Classic condoms
CHF7.13was
9.50CHF 0.71/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
3-in-1 Glide personal lubricant
CHF6.38was
8.50CHF 42.53/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Beyond Thin condoms
CHF6.38was
8.50CHF 0.80/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feeling condoms
CHF4.88was
6.50CHF 0.49/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Large condoms
CHF4.88was
6.50CHF 0.49/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Sensual condoms
CHF4.88was
6.50CHF 0.49/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Silicone lubricant
CHF4.88was
6.50CHF 6.51/100 ml
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Decaffeinated espresso
CHF3.38was
4.50CHF 6.76/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Espresso, 10 capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.50/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Espresso Forte
CHF3.38was
4.50CHF 6.50/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Extra strong
CHF3.38was
4.50CHF 58.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Honduras Espresso Forte capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.50/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Lungo, 10 capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.38/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Lungo Forte, 10 capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.15/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Decaffeinated lungo
CHF3.38was
4.50CHF 6.38/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Organic
Organic Peru espresso capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.50/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Organic
Peru Lungo organic capsules
CHF3.38was
4.50CHF 6.26/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Ristretto
CHF3.38was
4.50CHF 6.38/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Berries
CHF2.63was
3.50CHF 3.51/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Watermelon syrup
CHF2.63was
3.50CHF 3.51/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Apple and kiwi Limited Edition
CHF2.78was
3.70CHF 3.70/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Blackcurrant Syrup
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Lemon Iced Tea Syrup
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Exotic
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Iced tea
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Mojito
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Peach
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Pink grapefruit
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Hugo zero syrup
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Peach and mango syrup
CHF2.78was
3.70CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Raspberry
CHF2.48was
3.30CHF 3.31/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Blood orange
CHF1.88was
2.50CHF 2.51/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Grenadine
CHF1.88was
2.50CHF 2.51/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Orange
CHF1.88was
2.50CHF 2.51/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Lemon Syrup
CHF1.88was
2.50CHF 2.51/l
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Weisswurst
CHF5.95was
7.90CHF 11.44/kg
until Wed 30 Sept
- −24% BundleOrganic
Wienerli sausages
CHF3.20was
4.20CHF 16.00/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Bacon for roasting
CHF1.80was
2.35CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Pork Blade Steak
CHF1.65was
2.15CHF 16.50/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Migros Cod loin fillet with almonds and pistachios 360g
CHF9.95was
12.95CHF 27.64/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Migros Salmon fillet with lemon and coriander 400g
CHF9.95was
12.95CHF 24.87/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Migros Sea bass fillet with tomatoes and herbs 320g
CHF9.95was
12.95CHF 31.09/kg
until Wed 30 Sept
- −22%Vegan
Migros Plums 1kg
CHF3.50was
4.50until Wed 30 Sept
- −22%Vegan
Baked potatoes
CHF1.60was
2.05CHF 16.00/kg
until Wed 30 Sept
- −22%
Beef rump steak
CHF5.95was
7.60CHF 59.50/kg
until Wed 30 Sept
- −21% Bundle
Grated Cheese
CHF6.95was
8.85CHF 17.82/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Le Gruyère Alpage AOP
CHF2.20was
2.80CHF 22.00/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Organic
Cream cheese Bio
CHF2.20was
2.80CHF 22.00/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Vegan
Migros Gala apples 1kg
CHF2.21was
2.80CHF 2.21/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Grisons Raw Ham IP-SUISSE, thinly sliced
CHF6.95was
8.80CHF 43.44/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Migros Minced Beef 700g
CHF10.95was
13.85CHF 15.64/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Vegan
Gran Pavesi Salted crackers 560g
CHF3.90was
4.93CHF 6.96/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Veal Roll Roast
CHF3.60was
4.55CHF 36.00/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Vegan
Migros Salad bouquet, ready to eat, washed 250g
CHF3.80was
4.80CHF 15.20/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Calgon Water softener powder, 60 washes 1.5kg
CHF18.95was
23.92CHF 12.63/kg
until Wed 7 Oct
- −21%
Calgon Water softener tabs 60 washes
CHF18.95was
23.92CHF 0.32/pc
until Wed 7 Oct
- −21% Bundle
Sandwich Cream
CHF5.40was
6.80CHF 13.50/kg
until Wed 30 Sept
- −21% BundleVegan
Thomy Tomato purée 2x300g
CHF5.40was
6.80CHF 9.00/kg
until Wed 30 Sept
- −21% Bundle
Thomy Mild Mustard 2x200g
CHF3.10was
3.90CHF 7.75/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal shoulder roast
CHF3.90was
4.90CHF 39.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Dettol Disinfectant spray 2x750ml
CHF7.80was
9.80CHF 5.20/l
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Gran Pavesi Le Sfoglie classic 2x180g
CHF4.30was
5.40CHF 11.94/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Light coconut milk
CHF6.45was
8.10CHF 8.60/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Crispy Coaties
CHF4.70was
5.90CHF 23.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Thomy Mayonnaise à la française 2x265g
CHF4.70was
5.90CHF 8.87/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Thomy Thomynaise Light 2x280g
CHF4.70was
5.90CHF 8.39/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleOrganic
Thai Kitchen Organic Coconut Milk 3x250ml
CHF7.05was
8.85CHF 9.40/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Leerdammer Dutch Semi-Hard Cheese 350g
CHF6.90was
8.66CHF 19.71/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Descaler
CHF9.25was
11.60CHF 4.63/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Persimmons
CHF3.95was
4.95CHF 9.88/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Migros Beef Tomatoes 1kg
CHF3.95was
4.95until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Italia grapes
CHF3.95was
4.95until Wed 30 Sept
- −20%
Leerdammer Original cheese slices 350g
CHF5.45was
6.83CHF 15.57/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Drain cleaner
CHF7.90was
9.90CHF 3.95/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Dettol All-purpose wipes Lime and mint 2x60
CHF7.90was
9.90CHF 0.07/pc
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Dettol Disinfectant wipes 2x60
CHF7.90was
9.90CHF 0.07/pc
until Wed 30 Sept
- −20%
Migros Lamb ribs 100g
CHF4.35was
5.45CHF 43.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Shower Gel Refill
CHF9.50was
11.90CHF 9.50/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Moitié-moitié cheese fondue
CHF15.25was
19.10CHF 19.06/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Kessel-Chips
CHF5.75was
7.20CHF 26.14/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Calgon Washing machine cleaner gel 1.2l
CHF12.70was
15.90CHF 10.58/l
until Wed 7 Oct
- −20% Bundle
Dettol Washing machine cleaner Antibacterial 2x250ml
CHF12.70was
15.90CHF 25.40/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Calgon Water softener gel 2x750ml
CHF15.90was
19.90CHF 10.60/l
until Wed 7 Oct
- −20% Bundle
Dettol Laundry sanitiser Fresh scent 2x1.5l
CHF15.90was
19.90CHF 5.30/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Lindt Assorted mini pralines 2x100g
CHF15.90was
19.90CHF 79.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Lindt Assorted Mini Pralines 2x180g
CHF23.90was
29.90CHF 66.39/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
All-purpose cleaner
CHF5.10was
6.38CHF 2.55/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Glass cleaner, streak-free shine
CHF7.55was
9.44CHF 5.03/l
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 29 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed



































































































