Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- −40%
3-in-1 casserole dish, 39.5 x 22 cm
CHF35.97was
59.95until Wed 30 Sept
- −40%
Pot
CHF35.97was
59.95until Wed 30 Sept
- −40%
Serving pan Ø 24 cm
CHF35.97was
59.95until Wed 30 Sept
- −40%
Wok Ø 28 cm
CHF35.97was
59.95until Wed 30 Sept
- −40%
Frying pan Ø 28 cm, high rim
CHF41.97was
69.95until Wed 30 Sept
- −40%
Cooking pot Ø 24 cm
CHF41.97was
69.95until Wed 30 Sept
- −40%
Serving pan Ø 28 cm
CHF41.97was
69.95until Wed 30 Sept
- −40%
Frying pan
CHF44.97was
74.95until Wed 30 Sept
- −40%
Cooking pot Ø 24 cm, 5.5 l
CHF44.97was
74.95until Wed 30 Sept
- −40%
Panboo pan and lid Ø 20 cm
CHF47.40was
79.00until Wed 30 Sept
- −40%
Pot
CHF47.97was
79.95until Wed 30 Sept
- −40%
Panboo plate/lid Ø 26 cm
CHF53.40was
89.00until Wed 30 Sept
- −40%
Panboo serving pan Ø 26 cm
CHF71.40was
119.00until Wed 30 Sept
- −40%
Panboo saucepan Ø 20 cm
CHF77.40was
129.00until Wed 30 Sept
- −36%
Stain remover
CHF17.90was
27.75CHF 11.93/kg
until Wed 7 Oct
- −35%
Stain remover powder
CHF19.90was
30.71CHF 13.27/kg
until Wed 7 Oct
- −35% Bundle
Vanish Stain remover gel 2x200ml
CHF12.90was
19.90CHF 32.25/l
until Wed 7 Oct
- −35% Bundle
Color pre-wash spray
CHF12.90was
19.90CHF 8.60/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −35%
Garofalo Quadrucci with braised beef 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Ravioli 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Ravioli with basil and pecorino 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Ravioli with ricotta and spinach 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Saccottini with three cheeses 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Garofalo Tortellini with raw ham 250g
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −35%
Ravioli
CHF4.23was
6.50CHF 16.92/kg
until Wed 30 Sept
- −35%
Water filter cartridges
CHF44.95was
68.85CHF 14.98/pc
until Wed 7 Oct
- −33%
Aluminium foil 2+1
CHF5.20was
7.80until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Dry Impact deodorant spray 2x150ml
CHF5.60was
8.40CHF 18.67/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Deodorant spray Invisible Black & White 2x150ml
CHF5.60was
8.40CHF 18.67/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Oreo Golden 3x154g
CHF5.90was
8.85CHF 12.77/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Oreo Original 3x154g
CHF5.90was
8.85CHF 12.77/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Care & Cashmere shower gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Men Power Shower Gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Creme Soft Shower Gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Nivea Energy 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33%
Nivea Protect & Care 3-in-1 shower gel 750ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Shower gel Sensitive 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Shower gel Sport 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Waterlily & Oil Shower Gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Care & Orange Shower Gel 3x250ml
CHF7.00was
10.50CHF 9.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Nivea Derma Control shower gel 3x250ml
CHF7.60was
11.40CHF 10.13/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Pizza Margherita
CHF10.65was
15.90CHF 15.21/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.33/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.34/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.24/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.26/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Baby-Dry diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.48/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Night Pants size 5, 11–
CHF13.37was
19.95CHF 0.38/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Night Pants size 6, 13+ kg
CHF13.37was
19.95CHF 0.45/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Pants Size 4, 9
CHF13.37was
19.95CHF 0.32/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Pants Size 5, 11
CHF13.37was
19.95CHF 0.36/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Pants Size 6, 13
CHF13.37was
19.95CHF 0.42/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Pants Size 7, 15+ kg
CHF13.37was
19.95CHF 0.46/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Pants Size 8, 17+ kg
CHF13.37was
19.95CHF 0.51/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Premium Protection Diapers
CHF13.37was
19.95CHF 0.34/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%Vegan
Pampers Nappies size 7, 15+ kg
CHF13.37was
19.95CHF 0.48/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Pampers Nappies size 1, 2
CHF9.05was
13.50CHF 0.27/pc
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Camomile Wet Wipes
CHF6.15was
9.15CHF 0.04/pc
until Wed 7 Oct
- −31% Bundle
Intense Moisture Conditioner damaged hair
CHF2.35was
3.40CHF 5.88/l
until Wed 7 Oct
- −31%
Classic Mild shampoo
CHF8.20was
11.85CHF 10.93/l
until Wed 7 Oct
- −31%
Diamond Gloss shampoo
CHF8.20was
11.85CHF 10.93/l
until Wed 7 Oct
- −31%
Men Strong Power shampoo
CHF8.20was
11.85CHF 10.93/l
until Wed 7 Oct
- −31% Bundle
Anti-dandruff shampoo
CHF4.05was
5.85CHF 5.40/l
until Wed 7 Oct
- −31% Bundle
Daily Care shampoo
CHF4.05was
5.85CHF 5.40/l
until Wed 7 Oct
- −31%
I am Hair Fresh Shampoo Trio
CHF4.05was
5.85until Wed 7 Oct
- −31% Bundle
Intense Moisture shampoo
CHF4.05was
5.85CHF 5.40/l
until Wed 7 Oct
- −31%
Power Volume shampoo
CHF4.05was
5.85CHF 5.40/l
until Wed 7 Oct
- −31%
Rapelli San Pietro Raw Ham 100g
CHF5.35was
7.70CHF 53.50/kg
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Deluxe witch-hazel and aloe-vera wet wipes
CHF6.05was
8.70CHF 0.04/pc
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Sensitive wet wipes
CHF5.95was
8.55CHF 0.04/pc
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Rigatoni
CHF3.90was
5.60CHF 3.90/kg
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Spaghetti
CHF3.90was
5.60CHF 3.90/kg
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Anti-breakage shampoo
CHF6.90was
9.90CHF 13.80/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Color-Vive conditioner
CHF6.90was
9.90CHF 17.25/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Color-Vive shampoo
CHF6.90was
9.90CHF 13.80/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Dream Long conditioner
CHF6.90was
9.90CHF 17.25/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Dream Long shampoo
CHF6.90was
9.90CHF 13.80/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Rapelli Salametti 2x140g
CHF6.90was
9.90CHF 24.64/kg
until Wed 30 Sept
- −30%
Gentle eye make-up remover
CHF6.90was
9.90CHF 27.60/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Volume care hairspray
CHF6.90was
9.90CHF 13.80/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Volume care styling mousse
CHF6.90was
9.90CHF 23.00/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Soothing toner
CHF7.25was
10.40CHF 18.13/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Total Repair shampoo
CHF6.00was
8.60CHF 12.00/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Refreshing Nivea day cream in 2-pack
CHF9.70was
13.90CHF 97.00/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Nourishing day cream
CHF9.70was
13.90until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Total Repair Express conditioner, 2-pack
CHF9.70was
13.90CHF 24.25/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Tea lights
CHF14.55was
20.85until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Derma Skin cleansing gel, 2-pack
CHF11.10was
15.90CHF 37.00/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Room fragrance
CHF11.10was
15.90until Wed 7 Oct
- −30%
Waterproof eye make-up remover
CHF8.10was
11.60CHF 32.40/l
until Wed 7 Oct
- −30%
Comfort Pure
CHF13.55was
19.40until Wed 7 Oct
- −30%
Deluxe 4-ply toilet paper
CHF14.25was
20.40CHF 1.19/pc
until Wed 30 Sept
- −30%
Twist Classic toilet paper
CHF10.90was
15.60CHF 0.91/pc
until Wed 30 Sept
- −30%
Supreme Chamomile 4-Ply Toilet Paper
CHF15.10was
21.60until Wed 7 Oct
- −30%
Recycled 3-ply kitchen towel, half sheets
CHF11.75was
16.80CHF 0.73/pc
until Wed 30 Sept
- −30%
Deluxe Sensitive
CHF16.65was
23.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Refreshing moisturising mask
CHF0.98was
1.40CHF 6.53/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair SOS treatment 15ml
CHF0.98was
1.40CHF 6.53/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Purifying cleansing mask
CHF0.98was
1.40CHF 6.53/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Tinting shampoo
CHF1.05was
1.50CHF 7.50/100 ml
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































