Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Colour shampoo 7.4 copper gold
CHF1.05was
1.50CHF 7.50/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Fabulous Length Conditioner
CHF1.19was
1.70CHF 5.95/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glamorous Shine conditioner for long, dull hair
CHF1.19was
1.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture conditioner for damaged hair
CHF1.19was
1.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Coconut conditioner for all hair types
CHF1.19was
1.70CHF 5.95/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Extra-gentle make-up removal wipes, fragrance-free
CHF1.26was
1.80CHF 0.05/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil Repair treatment for dry and damaged hair
CHF1.33was
1.90CHF 6.65/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Balancing Day Cream
CHF1.40was
2.00CHF 2.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing day cream
CHF1.40was
2.00CHF 2.80/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Refreshing deep-cleansing gel
CHF1.40was
2.00CHF 9.33/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Care Cleansing Milk
CHF1.40was
2.00CHF 7.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil-Free Eye Makeup Remover
CHF1.61was
2.30CHF 12.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra lip balm
CHF1.61was
2.30CHF 16.77/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sun Protect lip balm SPF 30
CHF1.61was
2.30CHF 33.54/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Black peel-off mask
CHF1.68was
2.40CHF 11.20/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C Glow Boosting mask
CHF1.68was
2.40until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Biphase waterproof eye make-up remover
CHF1.75was
2.50CHF 8.75/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Dynamic Strong Matt styling paste
CHF1.75was
2.50CHF 2.33/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lip oil
CHF1.89was
2.70CHF 19.69/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Regenerating night cream Almond blossom extract and avocado oil
CHF1.89was
2.70CHF 3.78/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Strong hairspray
CHF1.89was
2.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Strong hairspray
CHF1.89was
2.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye make-up remover pads
CHF1.96was
2.80CHF 0.07/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color Protect shampoo for coloured hair
CHF2.17was
3.10CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil Repair shampoo for dry and damaged hair
CHF2.17was
3.10CHF 8.68/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Dynamic Cream Wax flexible hold
CHF2.24was
3.20CHF 22.40/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glamorous Shine hairspray
CHF2.24was
3.20CHF 8.96/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lip balm
CHF2.24was
3.20CHF 46.67/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shiny Red Lip Balm
CHF2.24was
3.20CHF 49.78/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Power Volume hairspray
CHF2.24was
3.20CHF 8.96/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan Sweet Pink Lip Balm
CHF2.24was
3.20CHF 49.78/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Strong-hold hairspray
CHF2.24was
3.20CHF 8.96/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra-strong hairspray
CHF2.24was
3.20CHF 8.96/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Sensitive aftershave balm
CHF2.31was
3.30CHF 23.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color Protect conditioner for coloured hair
CHF2.31was
3.30CHF 9.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil Repair Conditioner dry and damaged hair
CHF2.31was
3.30CHF 9.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Power Volume hair mousse
CHF2.31was
3.30CHF 9.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Strong hair mousse
CHF2.31was
3.30CHF 9.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Strong hair mousse
CHF2.31was
3.30CHF 9.24/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Barebells Caramel choco protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Coco Choco protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Cookies & cream protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Lemon Cheesecake protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Peanut caramel protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Salty peanut protein bar 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Barebells Salty Peanut 55g
CHF2.38was
3.40CHF 4.33/100 g
until Tue 29 Sept
- 2+ items −30%
Neutrogena Lip care 4.8g
CHF2.38was
3.40CHF 49.58/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
24-hour anti-blemish moisturizer
CHF2.45was
3.50CHF 4.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Brightening Caffeine eye patches
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Avocado sheet mask
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Vegan caffeine eye patches
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curls & Waves shampoo for curly and wavy hair
CHF2.45was
3.50CHF 9.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Honey Treasures shampoo damaged hair, refill 250ml
CHF2.45was
3.50CHF 9.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glycolic Glossy Shampoo
CHF2.45was
3.50CHF 9.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Hyaluron shampoo for dehydrated hair
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Moisture leave-in spray for damaged hair
CHF2.45was
3.50CHF 16.33/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Rolled Butter Shortcrust Pastry
CHF2.45was
3.50CHF 51.04/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hypoallergenic lip balm
CHF2.45was
3.50CHF 51.04/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Classic Lip Balm Stick
CHF2.45was
3.50CHF 57.65/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Passion Fruit lip balm stick
CHF2.45was
3.50CHF 57.65/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lip balm tube, cherry
CHF2.45was
3.50CHF 245.00/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Classic tube lip balm
CHF2.45was
3.50CHF 2'450.00/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pure Volume shampoo for fine to normal hair
CHF2.45was
3.50CHF 9.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cleansing oil
CHF2.45was
3.50CHF 24.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vegan Sensitive Eye Patches
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Silver & Shine Shampoo grey, white or bleached hair
CHF2.45was
3.50CHF 9.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vanilla Dream Sheet Mask
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Watermelon Squeeze Sheet Mask
CHF2.45was
3.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basis Sensitiv lip balm
CHF2.52was
3.60CHF 56.00/100 g
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pomegranate lip balm stick
CHF2.52was
3.60CHF 593.00/kg
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Sensitive shampoo 250ml
CHF2.52was
3.60CHF 10.08/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Anti-fatigue eye mask
CHF2.59was
3.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Anti-fatigue face mask
CHF2.59was
3.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-blemish cleansing scrub
CHF2.73was
3.90CHF 18.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye make-up remover pads
CHF2.73was
3.90CHF 0.05/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil-Free Eye Makeup Remover Pads
CHF2.73was
3.90CHF 0.05/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curls & Waves conditioner for curly & wavy hair
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glycolic Glossy Conditioner
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Professional dry shampoo
CHF2.73was
3.90CHF 13.65/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Silver & Shine Conditioner grey, white or bleached hair
CHF2.73was
3.90CHF 10.92/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Brunette dry shampoo
CHF2.73was
3.90CHF 13.65/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
After Shave Lotion Hamamelis Extract
CHF2.94was
4.20CHF 23.52/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Color-Vive shampoo for coloured or highlighted hair, refill
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Hydra Hyaluronic Shampoo dehydrated hair, refill
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Elsève Dream Long shampoo long and damaged hair, refill
CHF2.94was
4.20CHF 11.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea nourishing conditioner
CHF2.94was
4.20CHF 14.70/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea nourishing shampoo
CHF2.94was
4.20CHF 11.76/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curl shampoo
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitality shampoo
CHF2.94was
4.20until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Belherbal shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisturising shampoo
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Long Hair Conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Full Hair Magic Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Liquid Silk Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Oil Nutritive Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Ultimate Repair Shampoo 250ml
CHF3.01was
4.30CHF 12.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Aqua Revive conditioner 200ml
CHF3.01was
4.30CHF 15.05/l
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































