Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- −30% BundleVegan
Coca-Cola Classic 6x330ml
CHF4.55was
6.50CHF 2.30/l
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Coca-Cola Zero cans 6x33cl
CHF4.55was
6.50CHF 2.30/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Coca-Cola Zero caffeine free 6x330ml
CHF4.55was
6.50CHF 2.30/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Curls & Waves cream for curly and wavy hair
CHF4.55was
6.50CHF 30.33/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Hyaluron Lip Moisture Plus 5.5ml
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Labello Hyaluron Lip Moisture Rosé Plus 5.5g
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Aloe vera and panthenol cleansing gel 100ml
CHF4.55was
6.50CHF 45.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Root touch-up kit A1 light or medium brown
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Root retouch kit A2 golden brown
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Root retouch kit A4 Dark Brown
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Root touch-up kit A5 black
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Root touch-up kit BR1 medium blonde
CHF4.55was
6.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Twisted Curling mousse, medium hold
CHF4.55was
6.50CHF 18.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Beach Matt Hair paste 100ml
CHF4.55was
6.50CHF 45.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Chaotic Modelling Fibre Gum 100ml
CHF4.55was
6.50CHF 45.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Gentleman Molding Paste 100ml
CHF4.55was
6.50CHF 45.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glued Spiking Wax, ultra-strong hold 75ml
CHF4.55was
6.50CHF 6.07/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
got2b Glued Styling Gel, ultra-strong hold 150ml
CHF4.55was
6.50CHF 30.33/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
pH balance face cream
CHF4.55was
6.50CHF 6.07/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Revitalising toner
CHF4.55was
6.50CHF 22.75/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Aged balsamic vinegar of Modena
CHF4.62was
6.60CHF 18.48/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Fanta Orange soda 6x330ml
CHF4.62was
6.60CHF 2.33/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Men Perfect tinting gel
CHF4.69was
6.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Men Perfect medium-brown tinting gel 1
CHF4.69was
6.70CHF 4.69/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Men Perfect dark-brown colour gel 1
CHF4.69was
6.70CHF 4.69/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Schwarzkopf Men Perfect black-brown colouring gel
CHF4.69was
6.70until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glossy Shine Conditioner for dull hair
CHF4.76was
6.80CHF 31.73/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glossy Shine Shampoo for dull hair
CHF4.76was
6.80CHF 19.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Hydration Conditioner for normal to dry hair
CHF4.76was
6.80CHF 31.73/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intense Hydration Shampoo for normal to dry hair
CHF4.76was
6.80CHF 19.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Perfect Curls Shampoo
CHF4.76was
6.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shaving brush
CHF4.76was
6.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Conditioner Perfect Curls
CHF4.76was
6.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Super Strong conditioner
CHF4.76was
6.80CHF 31.73/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Super Strong shampoo weak hair
CHF4.76was
6.80CHF 19.04/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Curls & Waves spray for curly and wavy hair
CHF4.83was
6.90CHF 32.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men After Shave Balm Hydrocare 100ml
CHF4.83was
6.90CHF 48.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oil Repair oil for dry and damaged hair
CHF4.83was
6.90CHF 6.44/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Denim Aftershave 100ml
CHF5.18was
7.40CHF 51.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Invisible styling paste 100ml
CHF5.18was
7.40CHF 51.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Max Hold hair gel 250ml
CHF5.18was
7.40CHF 20.72/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Max Power Hold wax
CHF5.18was
7.40CHF 34.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-aging face cream SPF 15
CHF5.25was
7.50CHF 7.00/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier PureActive 3-in-1 anti-blackhead cleansing gel
CHF5.25was
7.50CHF 35.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Aqua Gel
CHF5.25was
7.50CHF 10.50/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hydra Hyaluron scalp serum for dry and sensitive scalp
CHF5.25was
7.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea After Shave Balm 100ml
CHF5.25was
7.50CHF 52.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Men Sensitive Cool after-shave 100ml
CHF5.25was
7.50CHF 52.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Soothing micellar water 400ml
CHF5.25was
7.50CHF 13.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Facial cleansing gel with Pro Vitamin Complex 100ml
CHF5.25was
7.50CHF 52.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Revital caring cleansing milk
CHF5.25was
7.50CHF 26.25/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Shine & Beard Oil
CHF5.25was
7.50CHF 17.50/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra Sensitive cleansing milk
CHF5.25was
7.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Citrus Fresh Shampoo 500ml
CHF5.32was
7.60CHF 10.64/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders For Men Shampoo 500ml
CHF5.32was
7.60CHF 10.64/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Apple Fresh shampoo 500ml
CHF5.32was
7.60CHF 10.64/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Soothing shampoo 250ml
CHF5.39was
7.70CHF 21.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Hydra care conditioner 220ml
CHF5.39was
7.70CHF 24.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Head & Shoulders Hydra Care shampoo 250ml
CHF5.39was
7.70CHF 21.56/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair-lightening spray
CHF5.46was
7.80CHF 5.46/pc
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Coca Cola Zero 4x90cl
CHF5.46was
7.80CHF 1.52/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Coca-Cola Classic 4x900ml
CHF5.46was
7.80CHF 1.52/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Nivea Cleansing Clear-Up Strips
CHF5.46was
7.80CHF 0.91/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Power Cleansing Milk
CHF5.46was
7.80until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Ultra hair lightener
CHF5.46was
7.80CHF 5.46/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair Booster serum against hair loss
CHF5.53was
7.90until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent Hair Color
CHF5.53was
7.90until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Giacobazzi Balsamic Vinegar of Modena 250ml
CHF5.81was
8.30CHF 23.24/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Argan and camellia oil hair mask
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Avocado oil and shea butter hair mask
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Garnier Vitamin C Glow Booster Cream Cleanser 250ml
CHF5.95was
8.50CHF 23.80/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Honey Treasures hair mask
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisture Conditioner dry hair
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Moisture Shampoo dry hair
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Monoï and shea 3-in-1 hair mask
CHF5.95was
8.50CHF 15.26/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gentle oat-milk hair mask
CHF5.95was
8.50CHF 17.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Smooth Conditioner unruly hair
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Smooth shampoo unruly hair
CHF5.95was
8.50CHF 17.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Syoss Keratin heat-protection spray with strong hold 200ml
CHF5.95was
8.50CHF 29.75/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
10in1 Miracle Spray for all hair types
CHF6.23was
8.90until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Original beard balm
CHF6.23was
8.90CHF 8.31/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Original beard shampoo
CHF6.23was
8.90CHF 31.15/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Original beard oil
CHF6.23was
8.90CHF 20.77/100 ml
until Wed 7 Oct
- −30%
Refreshing 3-in-1 cleansing wipes, 2-pack
CHF6.30was
9.00CHF 0.13/pc
until Wed 7 Oct
- −30%
Caring cleansing wipes
CHF6.30was
9.00CHF 0.13/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Age-Defence rosemary serum
CHF6.44was
9.20CHF 12.88/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Moisturising cream
CHF6.44was
9.20CHF 64.40/l
until Wed 7 Oct
- −30% BundleVegan
Coca-Cola Classic 6x500ml
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Coca-Cola Zero 6x50cl
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- −30% Bundle
Coca-Cola Zero caffeine-free 6x50cl
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Fanta Mango soft drink 6x500ml
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Fanta Exotic fruit soft drink 6x500ml
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Fanta Shokata 6x500ml
CHF6.51was
9.30CHF 2.17/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Aloe-vera hair mask
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pineapple hair mask
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Banana hair mask
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent hair color ammonia-free
CHF6.65was
9.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Dermo cleansing gel
CHF6.65was
9.50CHF 33.25/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Ultimate Repair 7 sec Express Treatment 200ml
CHF6.65was
9.50CHF 33.25/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Gliss Total Repair Mask 400ml
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































