Migros deals this week · Wk 39 2026
2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Migros, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 2'046
- Avg direct discount
- 34%
- Max direct discount
- 70%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
About half of the deals run until Wed 7 Oct.
New deals expected from Thu 1 Oct
Migros: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Migros deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −30%
Gliss Ultimate Repair hair mask 400ml
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hair colour
CHF6.65was
9.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Cocoa butter hair mask
CHF6.65was
9.50CHF 16.63/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Oleo Intense Permanent Hair Color
CHF6.65was
9.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent dark blonde hair dye
CHF6.65was
9.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Permanent mocha brown hair dye
CHF6.65was
9.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
AHA/PHA peeling cleanser
CHF6.86was
9.80CHF 54.88/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Denim Original eau de toilette 100ml
CHF6.93was
9.90CHF 69.30/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing micellar water
CHF8.05was
11.50CHF 16.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Soothing aloe-vera and rose micellar water
CHF8.05was
11.50CHF 16.10/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Heat protection spray Protect & Shine
CHF8.05was
11.50CHF 53.67/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Un matin dans la roseraie
CHF8.26was
11.80CHF 13.77/100 ml
until Wed 7 Oct
- −30%
Chicken drumsticks
CHF8.40was
12.00until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
120h moisturising fluid
CHF8.75was
12.50CHF 87.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Eye cream
CHF8.75was
12.50CHF 58.33/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Basic moisturising cream
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Liquid Balancer
CHF8.75was
12.50CHF 87.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Liquid Illuminator
CHF8.75was
12.50CHF 87.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Liquid Refiner
CHF8.75was
12.50CHF 87.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence Hair color 10.21 platinum blonde, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préférence Hair Color 11.11 Ultra Blonde, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préférence Hair Color 4 brown, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préférence Hair Color 6 Dark blonde, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence Hair color 10.21 platinum blonde, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence Hair color
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence Hair color 7.4 copper, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence hair color
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Préfèrence Hair color P11 cool black, permanent
CHF8.75was
12.50until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Beach Matte Paste Duo
CHF9.10was
13.00CHF 45.50/l
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Twisted Curl mousse, 2-pack
CHF9.10was
13.00CHF 18.20/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-dandruff conditioner with plantain flaky and dry scalp
CHF9.45was
13.50CHF 63.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Inulin toner
CHF9.45was
13.50CHF 94.50/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Nescafé Gold All'Italiana instant coffee 180g
CHF9.45was
13.50CHF 52.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Nescafé Gold De Luxe instant coffee refill 180g
CHF9.45was
13.50CHF 52.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Nescafé Gold Finesse instant coffee pouch 180g
CHF9.45was
13.50CHF 52.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Nourishing wheat germ conditioner for damaged hair
CHF9.45was
13.50CHF 63.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Care conditioner with Swiss herbs for normal hair
CHF9.45was
13.50CHF 63.00/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Organic
Nescafé Gold organic instant coffee pouch 180g
CHF10.15was
14.50CHF 56.39/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Q10 Firming Night Cream
CHF10.15was
14.50CHF 20.30/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Q10 Firming Day Cream
CHF10.15was
14.50CHF 20.30/100 ml
until Wed 7 Oct
- −30% Bundle
Caring micellar water, 2-pack
CHF10.50was
15.00CHF 13.13/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
120-hour mattifying moisturiser
CHF12.95was
18.50CHF 25.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
12h Hydration & Niacinamide serum
CHF12.95was
18.50CHF 64.75/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Glowy Sunfluid SPF 50
CHF12.95was
18.50CHF 25.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Light-weight sun milk
CHF12.95was
18.50until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Pure cleansing gel
CHF12.95was
18.50CHF 25.90/l
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hero Mighty Patch Nose
CHF13.23was
18.90until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Hero Mighty Patch Surface patches
CHF13.23was
18.90until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Soothing moisturiser
CHF13.65was
19.50CHF 27.30/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Pro-Calcium Rosé Day Cream SPF 20 50ml
CHF16.45was
23.50CHF 32.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Pro-Calcium Rosé Night Cream 50ml
CHF16.45was
23.50CHF 32.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%Vegan
Nivea 2-in-1 anti-age and age spot serum 30ml
CHF24.47was
34.95CHF 81.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalizing duo serum 30ml
CHF25.87was
36.95CHF 86.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- −30%
Jersey stretch fitted sheet
CHF27.97was
39.95until Wed 7 Oct
- −30%
Flannel mattress protector
CHF27.97was
39.95until Wed 7 Oct
- −30%
Molton mattress protector
CHF27.97was
39.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Cellular Epigenetics hyaluronic acid serum 30ml
CHF27.97was
39.95CHF 93.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- −30%
Molton mattress protector
CHF34.97was
49.95until Wed 7 Oct
- −30%
Percale duvet cover
CHF41.97was
59.95until Wed 7 Oct
- −30%
Percale duvet cover
CHF41.97was
59.95until Wed 7 Oct
- −30%
Jersey stretch fitted sheet
CHF41.97was
59.95until Wed 7 Oct
- −30%
Flannel mattress protector
CHF41.97was
59.95until Wed 7 Oct
- −30%
Molton mattress protector
CHF41.97was
59.95until Wed 7 Oct
- −30%
Flannel mattress protector
CHF48.97was
69.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-age night face cream
CHF14.67was
20.95CHF 29.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-ageing face serum
CHF14.67was
20.95CHF 48.90/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
All-In Barrier Cream
CHF14.67was
20.95CHF 29.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nourishing day cream
CHF14.67was
20.95CHF 29.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Restore Today Re-Balance gel cream with adapinoid and niacinamide
CHF14.67was
20.95CHF 29.34/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Retinol Serum
CHF14.67was
20.95CHF 73.35/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C serum
CHF14.67was
20.95CHF 73.35/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Support All in Barrier Serum
CHF14.67was
20.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Anti-age day face cream SPF 30
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive glycerin serum
CHF15.37was
21.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive hyaluronic acid serum
CHF15.37was
21.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lumy Lys Anti-Dark Spots face cream
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
My Age firming day cream
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Nivea Cellular epigenetics hyaluronic acid serum 15ml
CHF15.37was
21.95CHF 102.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Peptide Pro collagen serum
CHF15.37was
21.95until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan illuminating smoothing eye cream
CHF15.37was
21.95CHF 102.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan nourishing night cream
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan nourishing cream
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan regenerating moisturising serum
CHF15.37was
21.95CHF 51.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan firming radiance cream
CHF15.37was
21.95CHF 30.74/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Intensive retinol serum
CHF15.37was
21.95CHF 51.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Retinol serum capsules
CHF15.37was
21.95CHF 0.51/pc
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Bakuchiol Complex Serum
CHF15.37was
21.95CHF 51.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Niacinamide Complex Serum
CHF15.37was
21.95CHF 51.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Vitamin C 12% serum
CHF15.37was
21.95CHF 51.23/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Lumy Lys Anti-Dark Spots face serum
CHF16.07was
22.95CHF 53.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
My Age regenerating night cream
CHF16.07was
22.95CHF 32.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Précieux Argan anti-aging face serum
CHF16.07was
22.95CHF 53.57/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Firming day cream
CHF16.07was
22.95CHF 32.14/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
I want the stars face cream
CHF16.77was
23.95CHF 33.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Skin Longevity day care
CHF16.77was
23.95CHF 33.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
Firming night cream
CHF16.77was
23.95CHF 33.54/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Triple power eye treatment 15ml
CHF17.47was
24.95CHF 116.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Triple-action anti-age day cream 50ml
CHF17.47was
24.95CHF 34.94/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Eye Bug Instant Eraser 15ml
CHF17.47was
24.95CHF 116.47/100 ml
until Wed 7 Oct
- 2+ items −30%
L'Oréal Revitalift Laser X3 Night Cream 50ml
CHF17.47was
24.95CHF 34.94/100 ml
until Wed 7 Oct
About this page
The current list contains 2'046 deals at Migros for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; about half of the deals run until Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 34%, the highest 70%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Migros with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Migros
Which Migros deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 2'046 Migros deals this week for the canton of Ticino. The promotion week runs from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept; about half of the deals run until Wed 7 Oct. For example: Carina black capsule coffee machine at CHF 29.95, was 99.95; Persil Gel Detergent 80 washes at CHF 24.50, was 49.60; Salmon loin fillet skinless at CHF 14.95, was 27.80. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Migros offers come out?
Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and remain valid until Wednesday of the following week. The previous Tuesday start is no longer in use. Rappn updates the offers daily as Migros publishes them.
How long are Migros offers valid?
Standard weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, the "Wochenend-Knaller" weekend deals run from Thursday to Sunday with particularly steep discounts on selected products. The Migros Magazine is now delivered on Wednesday so customers can plan ahead.
Are Migros offers the same online and in-store?
Yes, weekly promotions apply at the same price across both channels. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Migros flyer?
There is no single national Migros flyer: Migros is a federation of ten regional cooperatives, and the weekly promotions flyer is published per region. In print it is the "Migros Woche" insert of the Migros-Magazin, digitally a regional page-flip edition on issuu, linked from migros.ch. Since 5 February 2026, new deals start every Thursday.
Where can I see next week’s Migros deals?
The printed preview arrives on Wednesday with the Migros-Magazin and its "Migros Woche" insert. In the Migros app and on migros.ch the new deals usually appear on Thursday, the day the new promotion week starts (source: corporate.migros.ch, January 2026).
Can I store my Cumulus card in Rappn?
Yes. The card wallet in the Rappn app stores your Cumulus card and shows its barcode or QR code at the till. Points and vouchers stay with Cumulus: Rappn does not credit points or redeem vouchers. Whether the till accepts the code from your phone is up to Migros.
Is Rappn independent from Migros?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free for our users.
Migros guides
- Migros deals next week in Switzerland: the new Thursday rhythm
- Migros flyer online: where to find it and why it is regional
- Migros Discounts and Cumulus 2026: How to Really Save on Your Shop
- Migros: Products, Prices and the Big Transformation
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































